Connect with Us

All posts tagged "ballkan"

Marrëveshja mes Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe/ Rama: Uroj të frymëzojë vendet e rajonit
Politikë 17:32 - 29 Korrik, 2020

Pasojat ekonomike të Covid-19/ Mblidhet Samiti rajonal i Ballkanit Perëndimor

Është mbledhur pasditen e sotme Samiti rajonal i liderëve të Ballkani Perëndimor, organizuar nga Këshilli Atlantik, lidhur me bashkëpunimin rajonal ekonomik për të dalë nga ndikimi...

Kohë të vështira, bizneset dhe individët po kursejnë/ Rriten depozitat në maj
Ekonomi 13:05 - 25 Qershor, 2020

Anketa/ Shqiptarët më të pakënaqurit në Ballkan për situatën ekonomike

Shqipëria është udhëheqësja rajonale, me popullsinë më të pakënaqur me mënyrën sesi po ecin gjërat në ekonominë e tyre. Barometri i Ballkanit, një publikim i Këshillit...

Politikë 22:05 - 29 Maj, 2020

 “Fitorja model e Kurtit trembi përbërjen e Tiranës”/ Agim Nesho: “Prishi” modelin Rama në Ballkan

Ish ambasadori i Shqipërisë në OKB, Agim Nesho, e cilësoi fitoren e zgjedhjeve të fundit parlamentare në Kosovë nga Albin Kurti si një fitore model. Nesho...

Lajme 18:21 - 18 Mars, 2020

Përhapja e koronavirusit/ Bregu publikon vendimin e vendeve të Rajonit

Sekretarja e Përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal, Majlinda Bregu ka publikuar vendimin e të gjitha vendeve të Rajonit dhe Organizatat Nderkombetare në Rajon. Bregu bën...

Lajme 09:32 - 11 Shkurt, 2020

Palmer: Rusia e do Ballkanin të përçarë me një element kaosi në të

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, tha se Rusia dëshiron që ky rajon të jetë “i përçarë, kundër vetes...

Blog 10:17 - 9 Shkurt, 2020

Problemi kryesor i zgjerimit: Partneriteti i BE-së me elitat e korruptuara në Ballkan

Nga Toby Vogel & Kurt Bassuener ”Eu Observer” Komisioni Evropian, humbi një mundësi të artë me qasjen e saj të re ndaj zgjerimit të BE-së. Në...

Histori 15:02 - 3 Janar, 2020

Letërkëmbimi midis Presidentit francez dhe Kadaresë në vitin 1989

Janë publikuar disa dokumente të panjohura arkivore të vitit 1989 me korespodencën zyrtare të Ministrisë së Punëve të Jashtëme në Tiranë dhe titullarit të saj, Reiz...

Lajme 17:31 - 2 Janar, 2020

“Ballkani, i paaftë për përballimin e tërmeteve”/ NYT: Mësime nga tërmeti shqiptar

Ekspertët besojnë se vendet e Gadishullit Ballkanik nuk janë të përgatitur mjaftueshëm për tërmete të shkallës së lartë, sipas një artikulli të New York Times me...

Politikë 21:30 - 1 Janar, 2020

Syri i keq/ Shkaktari i sëmundjeve në shoqëritë tradicionale

Pavarësisht se, mbërritëm në dekadën e dytë të shekullit ’21, besimi tek “syri i keq”, djalli, magjitë apo forcat demonike në përgjithësi nuk është shuar. Madje,...

Politikë 10:56 - 20 Dhjetor, 2019

Kryemadhi kundër Minishengenit ballkanik/ “Iniciativë e nxituar që nxit konflikte”

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kyemadhi ka reaguar sot në lidhje me samitin e Minishengenit ballkanit, që do të mbahet në Shqipëri. Kryemadhi e...

hashim thaci per isa boletinin
Kosova & Rajoni 13:48 - 18 Dhjetor, 2019

Mini – Shengeni Ballkanik/ Thaçi refuzon ftesën e Ramës

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi përmes një deklarate në rrjetet sociale ka refuzuar thirrjet për iniciativa për bashkëpunim rajonal me dy shtete të cilat...

Lajme 21:03 - 11 Dhjetor, 2019

“Shqipëria, gojët e qepura”/ Italia i kushton emision lirisë së shtypit

Televizioni italian, Rai 3 i ka kushtuar një emsion lirisë së shtypit në Shqipëri, nisur nga debatet e kohëve të fundit mbi dy projektligjet për ligjin...

Blog 08:33 - 1 Dhjetor, 2019

Serbia po bëhet një “Kalë Troje i Rusisë në Ballkan”

Nga Georgi Gotev & Julia Simić “Euractiv” Sofje/Beograd- Skandali i publikimit të një videoje, ku tregohet një oficer i inteligjencës ruse, që i jep një shumë...

Sociale 11:03 - 19 Nentor, 2019

Ballkani nuk gjen qetësi nga tërmetet/ Ku ishte epiqendra

Lëkundje të forta tërmeti janë ndjerë mëngjesin e sotëm në Bosnjë-Hercegovinë. Sipas mediave vendase, tërmeti ishte i magnitudës 3.9.ballë, ndërsa epiqendra e lëkundjeve kishte një thellësi...

Politikë 16:24 - 16 Nentor, 2019

Mini Shengeni Ballkanik/ Kim Mehmeti i hakërrehet Ramës “ Është anti-shqiptare! Po favorizon Serbinë”

Analisti dhe shkrimtari i mirënjohur i trevës shqiptare të Maqedonisë së Veriut, Kim Mehmeti ka komentuar Mini Shengenin Ballkanik, duke e quajtur si një akt anti-shqiptar,...

Politikë 17:03 - 11 Nentor, 2019

“Biznesi, në luftë për mbijetesë”/ Basha akuza qeverisë: Shqipëria, kryeqendra e krimit në Ballkan

“Biznesi është në luftë për mbijetesë si rezultat i politikave të dështuara të kësaj qeverie”, kështu është shprehur kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha pas një...

Aktualitet 16:50 - 14 Korrik, 2019

Barometri Ballkanik i Korrupsionit/ Berisha: Shqipëria delja e zezë e Europës

Vrojtimi i Barometrit të Ballkanit, publikuar dy ditë më parë, tregon se Shqipëria është vendi më nivelin më të lartë të korrupsionit, thuajse në të gjitha...

Aktualitet 11:49 - 22 Maj, 2019

Siguria në Ballkan/ Xhaçka: Ndikimet ruse rrezikojnë destabilitetin rajonal

Ministrja e mbrojtjes, Olta Xhaçka ka folur sot në konferencën “Sfidat e sigurisë në Ballkan” duke thënë se rajoni ynë po sulmohet nga ndikime të huaja,...

Aktualitet 09:05 - 6 Maj, 2019

Papa Françesku sërish në Ballkan/ Nesër viziton shtëpinë përkujtimore të Nënë Terezës

Vizita e Papa Françeskut në Bullgari është një mision delikat. Sepse në asnjë vend tjetër të Europës Qendrore nuk është kaq e vështirë marrëdhënia e kishës...

Aktualitet 19:35 - 7 Prill, 2019

Zëri Amerikës: “Pranverë Ballkanike”, si vala e protestave dhe revolucioneve që përfshinë botën arabe

Gjithçka filloi me një video të postuar në mediat sociale: një regjistrim sekret i vitit 2016, që duket se tregonte një oligark të njohur vendës duke...

Aktualitet 17:10 - 4 Prill, 2019

Roaming falas në Ballkan/ Bregu: Epokë e re për rajonin

Ministrat e Telekomunikacionit nga Ballkani nënshkruan Marrëveshjen Rajonal të Roaming për Ballkanin Perëndimor Beograd – “Një marrëveshje është një destinacion! Nënshkrimi i sotëm i marrëveshjes për...

Aktualitet 22:05 - 27 Mars, 2019

Ndërhyrja e Rusisë në Ballkan/ Ish-zyrtari i lartë amerikan zbardh tre mënyrat

Në “Capitol Hill”, vetëm pak metra larg Kongresit amerikan, Dr. Michael Carpenter, drejtori i Qendrës “Penn Biden” vazhdon të jetë i interesuar për çfarë ndodh në...

Aktualitet 12:28 - 6 Mars, 2019

Ky është tërmet ekonomik/ Çfarë po planifikon Volkswagen

Bullgaria dhe Serbia janё tё parat qё shpresojnё se mund tё joshin pёr investimin e shpallur nga VW nё “Europёn Lindore“. Nё tё dyja vendet kostot...