Connect with Us

All posts tagged "balli kombetar"

Politikë 12:07 - 5 Mars, 2020

Rama kapet me Ralf Gjonin/ Je shëmbëlltyra e një dashurie të kthyer në urrjetje, merr mësime nga Balli

Kryeministri Edi Rama gjatë fjalës së tij në foltoren e Kuvendit, ka ironizuar deputetin e opozitës parlamentare Ralf Gjoni, i cili vinte nga listat shumëemërore të...

Histori 09:40 - 31 Janar, 2020

Fotot e rralla/ Kur Enver Hoxha pozonte në krah të kreut të Ballit Kombëtar dhe të birit dhe si i zhduku më pas

Publikohen fotot e rralla që i përkasin vitit 1936, kur Enver Hoxha ishte pjesëtar i delegacionit të “Djemurisë gjirokastrite” që shkoi në rrethin e Shkodrës për...

Histori 19:31 - 17 Nentor, 2019

U mbajtën sekret për 45 vjet në arkivat e PPSH/ Publikohen imazhet e rralla të Ballit Kombëtar gjatë luftës

Zbulohen disa prej fotove të rralla të organizatës nacionaliste të Ballit Kombëtar të bëra gjatë periudhës së Luftës në vitet 1943-1944, të cilat për vite me...

Histori 10:23 - 5 Nentor, 2019

“Jemi të humbur ”/ Urdhri i Enverit: Ta godasim pa mëshirë Ballin Kombëtar

Memorie.al publikon disa dokumente arkivore me letra, thirrje, urdhëzime, trakte etj., të krerëve kryesorë udhëheqës të tre formacioneve ushtarake gjatë periudhës së Luftës, si Mit’hat Frashëri i...

Aktualitet 09:02 - 21 Nentor, 2018

Nga letrat e Mit’hat Frashërit/ Legaliteti dhe Balli, vëllezërit siamezë të kombëtarizmit dhe antikomunizmit

Nga Sulejman Gjana * Para dy vitesh, më 14 prill 2016, në numrin 7/2016 të gazetës Atdheu (organ zyrtar i PLL që patëm rifilluar ta nxjerrnim...