Connect with Us

All posts tagged "baktere"

Aktualitet 22:00 - 10 Janar, 2019

Mos vendosni kurrë letër higjenike mbi tualet, nuk është higjenike

Tualetet publike mund të na duken shumë të papastër, por në situata emergjence  e mendojmë si rrugë të lehtë që të marrim pak letër higjenike, dhe ...

Life Style 12:53 - 9 Nentor, 2018

Strehon më shumë baktere sesa tualetet, ja sa shpesh duhet ta ndërroni sfungjerin e enëve

Sfungjerët e enëve strehojnë më shumë baktere seç mund të gjeni në ndenjëset e tualetit. Sipas mikrobiologëve, sendet që përdorni për të pastruar enët e kuzhinës...

Shëndeti 16:15 - 14 Prill, 2017

Këto janë 12 bakteret më të rrezikshme sipas OBSH-së

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka publikuar listën e 12 baktereve më të rrezikshme për njerëzit, duke thënë se mjekët po humbasin me shpejtësi mundësitë për...

Aktualitet 22:40 - 18 Shkurt, 2017

Jastëkun ku flini ndërrojeni çdo dy vjet – ja pse

A e gjeni gjithmonë veten të ftohur në kohën e ndërrimit të sezoneve? Apo në mënyrë konstante vuani nga djegia e syve? Ju mund të jeni...

Aktualitet 14:41 - 3 Korrik, 2015

Akulli me baktere/ ISHSH: Të hënën nis kontrolli në Tiranë

Pas transmetimit nga  emisioni ‘Fiks Fare’  për praninë e baktereve në akujt që shërbehen në lokale, ka reaguar kreu i ISHSH, Eltar Deda. Sipas tij, të...

Life Style 14:00 - 17 Shkurt, 2015

Një puthje transferon rreth 80 milion baktere

Nuk ka gjasa që kjo të qajë kokën e tyre, por një studim i ri tregon se puthja e dhjetë sekondave transmeton 80 milion baktere. Në...