Connect with Us

All posts tagged "azilantet"

Sociale 09:02 - 18 Dhjetor, 2019

Azilantët shqiptarë nuk e ndalin ritmin/ Rriten 14% vetëm në shtator, kryesojnë Franca dhe Anglia

Vetëm gjatë muajit shtator në Bashkimin Europian u regjistruan 1,770 kërkesa të reja për azil nga shqiptarët, apo rreth 14% më shumë se një muaj më...

Sociale 08:21 - 22 Nentor, 2019

Nuk ndalen azilantët nga Shqipëria/ 21% më shumë aplikime në janar-shtator

Ndonëse kanë normën më të lartë të refuzimit të kërkesave dhe jetojnë në një vend që nuk ka luftë apo konflikte etnike, asgjë nuk i ndal...

Sociale 08:42 - 26 Tetor, 2019

Dyndja e azilantëve në Europë nga viti 2014

Numri i azilkërkuesve nga Shqipëria ka kapur shifra rekord, duke marrë në konsideratë edhe peshën ndaj popullsisë. Fenomeni është kthyer shqetësues edhe për Bashkimin Europian, ku...

Blog 09:01 - 18 Tetor, 2019

A ka ndonjë lidhje mes azilkërkuesve, dhe kërcënimit nga emigrantët?

Nga Arno Van Hootegem & Bart Meuleman “The Conversation” * Në mesin e shoqërisë civile dhe politikëbërësve në Evropë, ekziston shqetësimi i madh se numri i...

Politikë 14:59 - 11 Shtator, 2019

Shqipëria ndër vendet e para për dëbime nga Gjermania

Njerëzit nga Ballkani mund të jetojnë në Gjermani vetëm në kuadër të qëndrimit me leje pune. Rregullorja e Ballkanit e mundëson këtë. Shanset për azil janë...

Sociale 08:22 - 30 Gusht, 2019

Shifrat alarmante/ Ja sa shqiptarë presin një përgjigje kampeve të Europës

Janë me mijëra shqiptarë që presin me ankth se cila do të jetë përgjigja ndaj aplikimit të tyre për të fituar statusin e azilantit në një...

Bota 15:11 - 23 Gusht, 2019

Gjermania dëbon gjithnjë e më shumë të huaj/ Zbardhen shifrat  

Shumica e të dëbuarve në vitin 2018 qenë qytetarëve të vendeve të Evropës Lindore, në veçanti shqiptarë, ukrainas dhe serbë. Këto shifra i njoftoi në Bundestag...

Aktualitet 11:26 - 20 Qershor, 2018

“Bomba” e ish-ministrit të Ramës/ Ja çfarë do të ndodhë pas ardhjes së azilantëve sirianë

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, Ylli Manjani ka reaguar në lidhje me lajmet për ngritjen e kampeve për refugjatët sirianë në Shqipëri. Në një...

Aktualitet 13:57 - 13 Gusht, 2017

Masa të shtrënguara në pikat kufitare/ Lajm i keq për personat që duan të kërkojnë azil

  Policia kufitare ka vijuar punën për ndalimin e personave që kanë si qëllim kalimin e kufirit për të kërkuar azil. Sipas policisë deri tani 39...

Aktualitet 08:41 - 5 Korrik, 2017

Identiteti i shumë azilkërkuesve mbetet i pasqaruar

Për shkak të mbingarkesës Zyra Federale për Migracionin dhe Refugjatët (BAMF), u ka kërkuar refugjatëve vetëm të plotësojnë kartelat me të dhënat personale. Ndërsa tani duhet...

Aktualitet 17:30 - 4 Tetor, 2016

Klosi: Mbështetje azilantëve të kthyer me ndihmë ekonomike

Ministri i Mirëqenies Sociale Blendi Klosi ka deklaruar se bashkitë duhet të jenë më sociale ndaj shtresës së azilantëve të kthyer duke I ndihmur të përballojnë...

Aktualitet 07:54 - 9 Shtator, 2015

Vala e refugjatëve vazhdon të përmbytë Evropën

Shefi i Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker po bën thirrje për zbatimin e një plani që parashikon kuota të caktuara refugjatësh që mund të pranojë secili vend...

Aktualitet 00:02 - 14 Gusht, 2015

“A jemi këtu në Gjermani?”

Për shumë refugjatë rruga e legalizimit fillon në stacionin e Rosenheim-it. Çdo ditë policia kap aty njerëz, që kanë ikur nga lufta dhe dhuna. Kate Brady...

Bota 20:36 - 12 Gusht, 2015

Një qytet në Gjermani mirëpret refugjatët

Një qytet i vogël braktisur në Gjermani është bërë strehë e përkohshme për azilkërkuesit që largohen nga lufta për një jetë më të mirë. Qyteti fantazmë...

Aktualitet 19:47 - 12 Gusht, 2015

Azilantët në Gjermani/Çdo kulm mbi kokë është i nevojshëm

Nga nevoja urgjente për strehimore për refugjatët komunat gjermane janë mirënjohëse për çdo ide. Por jo çdo propozim është i vlefshëm. hifrat rriten me shpejtësi të...