Connect with Us

All posts tagged "azil"

Aktualitet 08:17 - 27 Nentor, 2020

Aplikimet për azil të shqiptarëve në BE arritën në shtator nivelin më të lartë/ Shqipëria e dyta në botë

Kërkesat për azil nga Shqipëria në një nga vendet e Bashkimit Europian e të tjera europiane u rritën ndjeshëm në shtator, duke arritur në nivelin më...

“Se kujt i shërben shpopullimi u pa në 2017”/ Këlliçi: Kërkesat për azil janë shtuar
Aktualitet 13:38 - 12 Nentor, 2020

“Se kujt i shërben shpopullimi u pa në 2017”/ Këlliçi: Kërkesat për azil janë shtuar

Kreu i FRPD Belind Këlliçi u ka bërë thirrje qytetarëve shqiptarë që të shikojnë realitetin dhe të reflektojnë. Përmes një postimi në rrjetin social, Këlliçi shkruan...

Fiks Fare/ Peshk i cilësisë së parë për Ramën, i cilësisë së tretë për Azilin. Drejtoresha: Rama e meriton
Denoncim 21:11 - 5 Nentor, 2020

Fiks Fare/ Peshk i cilësisë së parë për Ramën, i cilësisë së tretë për Azilin. Drejtoresha: Rama e meriton

Fiks Fare denoncoi veprimet e institucioneve shtetërore, të cilat blejnë peshk të cilësisë së parë për shtëpitë e pushimit të krerëve të shtetit dhe peshk të...

Aktualitet 14:31 - 28 Tetor, 2020

Iu refuzua kërkesa për azil/ Simsek padit institucionet

Turku Selami Simsek padit Drejtorinë e Azilit dhe Komisionin Kombëtar për Azilin dhe Refugjatët, pranë Ministris së Bredshme. Ai kërkon shfuqizimin e vendimit për ekstradim dhe...

Artan Hoxha ironizon mediat serbe/ Askush nuk i ka bërë atentat ekipit Cverna Zvezda
Kronika 14:25 - 21 Tetor, 2020

“Atentati ndaj Andon Dhimës u inskenua”/ Hoxha publikon dokumentin dhe u mbyll gojën “skeptikëve”

Gazetari Artan Hoxha i është përgjigjur reagimeve se atentati ndaj biznesmenit Andon Dhima është inskenuar për të përfituar azil. Hoxha ka publikuar një dokument që vërteton...

E pyesin nëse do t’i dërgonte prindërit në azil/ Graciano Tagani: Turp i zotit, kur të vdisja unë…
Showbizz 17:50 - 18 Tetor, 2020

E pyesin nëse do t’i dërgonte prindërit në azil/ Graciano Tagani: Turp i zotit, kur të vdisja unë…

Balerini i njohur, Graciano Tagani, ka qenë i perë ndaj një pyetje që i është bërë për prindërit. Ai është pyetur në rubrikën “Trotuar” të së...

Kërkuan azil në Francë/ Riatdhesohen 25 shqiptarë
Kronika 17:04 - 13 Tetor, 2020

Kërkuan azil në Francë/ Riatdhesohen 25 shqiptarë

Riatdhesohen nga Lille 25 shqiptarë që kishin kërkuar azil në Francë. Ky operacion është zhvilluar në bazë të një marrëveshjeje me autoritetet përkatëse të BE-së, me...

Sociale 08:26 - 9 Tetor, 2020

Rriten sërish kërkesat për azil nga shqiptarët/ E dyta në botë në raport me popullsinë

Kërkesat për azil nga shqiptarët në një nga vendet e Bashkimit Europian + kanë shënuar rritje në korrik për të dytin muaj radhazi, pasi ishin reduktuar...

82-vjeçari thyen karantinën për një trajtim shëndetësor/ Përjashtohet nga azili
Denoncim 22:24 - 7 Tetor, 2020

82-vjeçari thyen karantinën për një trajtim shëndetësor/ Përjashtohet nga azili

Emisioni “Stop” ka udhëtuar këtë të mërkurë drejt Shkodrës për shqetësimin e të moshuarit, Bardhok Gegaj. 82-vjeçari ka denocuar në emisionin “Stop” se është përjashtuar nga...

Kishin kërkuar azil në Francë/ Riatdhesohen 25 shtetas shqiptarë
Sociale 15:17 - 6 Tetor, 2020

Kishin kërkuar azil në Francë/ Riatdhesohen 25 shtetas shqiptarë

Mesditën e sotme, me anë të një fluturimi me charter u riatdhesuan në Rinas, 25 shtetas shqiptarë që kishin kërkuar azil në Francë. Ky operacion është...

“Shqipëria në azilkërkim”/ Tabaku ngre alarmin: 219 000 të larguar!
Politikë 09:43 - 27 Shtator, 2020

“Shqipëria në azilkërkim”/ Tabaku ngre alarmin: 219 000 të larguar!

Ish deputetja e PD, Jorida Tabaku ka publikuar grafikun që tregon numrin e shqiptarëve që kërkojnë azil jashtë vendit. Sipas Tabakut ky është peshqeshi që u...

 “Unë po i dëgjoj që tani”/ Meta paralajmëron protesta: E di se çmendon populli
Politikë 14:04 - 23 Shtator, 2020

“Mjaft me Drejtimin e Gabuar”/ Meta “nuk mban më” dhe bën thirrjen e fortë

Presidenti Ilir Meta ka publikuar grafikun ku Shqipëria renditet mes vendeve me numrin më të madh të azilkërkuesve. Sipas Metës, Shqipëria nuk e meriton të renditet...

“Do bëhej presidente?”/ Topalli: Mua më pëlqejnë betejat, jo pozicionet komode
Politikë 13:00 - 23 Shtator, 2020

Largimi masiv i të rinjve nga vendi/ Topalli: Fajtorët janë tre shahistët, mjeranë!

Ish kryeparlamentarja Jozefina Topalli ka reaguar lidhur me raportin e Eurostat për largimin e shqiptarëve nga vendi. Topalli tregon tre fajtorët e largimit të shqiptarëve nga...

Sociale 08:08 - 23 Shtator, 2020

Shifrat e frikshme/ Ja sa të rinj aplikuan për azil 20 muajt e fundit, 29% e tyre janë më pak se 14 vjeç

Nga janari i vitit 2019 deri në gusht të 2020-s kanë aplikuar për azil në një nga shtetet e Bashkimit Europian dhe të tjera rreth 30.5...

Nuk ndalen përpjekjet për të ikur/ Fillojnë të rriten aplikimet për azil të shqiptarëve, rekord në rajon
Sociale 08:19 - 17 Gusht, 2020

Nuk ndalen përpjekjet për të ikur/ Fillojnë të rriten aplikimet për azil të shqiptarëve, rekord në rajon

Pas një rënieje të fortë në prill dhe në muaj, aplikimet për azil të shqiptarëve kanë shënuar tendencë rritëse në qershor, ndonëse me ritme shumë më...

Qëndronin në mënyrë të paligjshme në zonën Schengen/ Riatdhesohen nga Franca 110 shqiptarë
Sociale 18:58 - 22 Korrik, 2020

Qëndronin në mënyrë të paligjshme në zonën Schengen/ Riatdhesohen nga Franca 110 shqiptarë

Pasditen e sotme kanë mbërritur në Rinas 100 shqiptarë që qendronin në mënyrë të paligjshme në Francë dhe zonën Schengen, me shpresën për të fituar azil....

30 të moshuar dhe 9 punonjës infektohen me koronavirus në azil në Prishtinë
Kosova & Rajoni 14:41 - 21 Korrik, 2020

30 të moshuar dhe 9 punonjës infektohen me koronavirus në azil në Prishtinë

30 banorë rezidentë dhe 9 anëtarë të stafit shëndetësor të një azili në Prishtinë kanë rezultuar pozitiv me koronavirus. Ndër të tjera ministria bën me dije...

“Më rrahën dhe më thyen këmbën”/ Saga e refugjatëve minorenë që synojnë azilin në BEAzil
Politikë 10:30 - 15 Korrik, 2020

“Më rrahën dhe më thyen këmbën”/ Saga e refugjatëve minorenë që synojnë azilin

Thuajse një vit më parë, një grup prej tetë adoleshentësh nga El Mynia e Egjiptit u nisën për azil në vendet e Bashkimit Europian, por udhëtimi...

Lajme 21:42 - 26 Mars, 2020

“Jemi në kushte të stabilizuara”/ Rama tregon historinë e trishtë: Azili i pleqve u kthye në shtëpi kufomash

Kryeministri Edi Rama duket optimist teksa shprehet se jemi në kushte mëse të stabilizuara. Rama thekson se kemi një numër shumë të vogël pacientësh me frymëmarrje...

Plani me pesë pika të rimëkëmbjes së ekonimisë/ Basha: Nuk presim të marrim kredi për të zbatuar masat
Blog 08:29 - 11 Mars, 2020

Si duhet ndryshuar marrëveshja BE-Turqi mbi refugjatët sirianë

Nga René Wildangel “European Council on Foreign Relations” * Në marsin e 4 viteve më parë, udhëheqësit e BE-së dhe Turqia nënshkruan një marrëveshje, sipas së...

Politikë 11:09 - 6 Mars, 2020

“Shqipëria shënon rekord të zi botëror”/ Është koha për të reaguar

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar në lidhje me një raport të publikuar së fundi, i cili e rendit Shqipërinë si vendin e parë...

Sociale 08:52 - 5 Mars, 2020

Shqiptarët, të parët në botë për kërkesat për azil në BE/ Lëmë pas Sirinë e Afganistanin

Shumë shqiptarë ende kërkojnë të gjejnë shpëtimin si azilantë. Edhe për vitin 2019, në raport me popullsinë, Shqipëria ka shënuar numrin më të lartë të azilkërkuesve,...

Sociale 08:27 - 28 Shkurt, 2020

Ikja masive, 23 mijë shqiptarë kërkuan azil në BE/ Zbardhen shifrat e frikshme të viteve të fundit

Dëshira e shqiptarëve për të ikur nuk ndalet. Krahas atyre që po kërkojnë të largohen përmes kontratave të punës, kryesisht në Gjermani, i lartë mbetet dhe...