Connect with Us

All posts tagged "avokati i popullit"

Politikë 15:39 - 9 Maj, 2020

Dhuna ndaj protestuesve/ Avokati i Popullit thirrje qytetarëve: Respektoni protokollin kundër Covid-19

Institucioni i Avokatit të Popullit ka rraguar në lidhje me dhunën e ushtruar sot ndaj protestuesve të Shoqërisë Civile në sheshin Skendërbej. Në një deklaratë për...

Politikë 08:43 - 18 Dhjetor, 2019

Avokati i Popullit kundër paketës së censurës/ “Larg standarteve ndërkombëtare”

Avokati i Popullit ka reaguar kundrejt paketës së censurës që është propozuar nga Qeveria, version i fundit i të cilës është bërë publik mbrëmjen e djeshme,...

Politikë 13:32 - 7 Dhjetor, 2019

Frikë nga tërmeti?/ “Zhduket” pa gjurmë Avokatja e Popullit

Pas tërmetit shkatërrimtar të 26 nëntorit, i cili la pas 51 viktima, qindra të plagosur e mijëra të pastrehë, vendi ynë po përballet me një situatë...

Politikë 09:42 - 19 Nentor, 2019

Përplasjet me KED/ Avokati i Popullit në të njëjtën linjë me Metën

Avokati i Popullit ka reaguar pas konfliktit të krijuar mes Presidentit të Republikës dhe Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, në lidhje me emërimin e anëtarëve të...

Sociale 11:13 - 12 Nentor, 2019

Situata në “Astir”/ Avokati i Popullit thirrje për ndalimin e konfliktit

Pas situatës së tensionuar tek Astiri, ku aksioni i IKMT për shembjen e banesave ështe shoqëruar me përplasje të forta ka ardhur reagimi nga Avokati i...

Uncategorized 18:55 - 30 Shtator, 2019

“Arixhinj me çadra”/ Avokati i Popullit dënon gjuhën raciste të deputetit Murrizi

Avokati i Popullit dënon gjuhën raciste të perdorur nga nënkryetari i Kuvendit, Myslim Murrizi dhe kërkon të merren masa urgjente. Vetëm pak ditë pasi i kërkoi...

reagon avokati i popullit
Aktualitet 12:24 - 16 Shkurt, 2019

Protestuesit përplasen me Policinë/ Reagon Avokati i Popullit

Avokati i Popullit është në monitorim të situatës gjatë protestës në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”. Institucioni i AP,  bën thirrje për ruajtjen e qetësisë nga ana...

Aktualitet 15:11 - 7 Shkurt, 2019

Përdhunimi i 13-vjeçares/ Avokati i Popullit nis hetimet

Avokati i Popullit, Erinda Balanca ka nisur hetimin administrativ për abuzimin seksual, nga tetë djem, të 13-vjeçares në shkollën “Rilindja” në Kavajë. Në një postim në...

Aktualitet 09:27 - 18 Dhjetor, 2018

Avokati i Popullit reagon për protestat studentore/ Kërkesat ndaj qeverisë

Avokati i Popullit, nëpërmjet një deklarate për mediat, ka reaguar në lidhje me protestat studentore. Avokati i Popullit kërkon përgjysmim të tarifave të studimit për kategoritë...

Aktualitet 14:13 - 11 Dhjetor, 2018

Avokati i Popullit/ Kreu i OSBE: Kuvendi nuk i kushton vëmendje

Nga Prezenca e OSBE-së – Fjala e mbajtur nga Kryetari i Prezencës, ambasadori Bernd Borchardt, në konferencën e përvitshme organizuar nga Zyra e Avokatit të Popullit...

Aktualitet 12:11 - 17 Nentor, 2018

Protesta e banorëve të Astirit/ Reagon Avokati i Popullit

Banorët e zonës së “Astirit” në Tiranë, shtëpitë e të cilëve do të shemben në kuadër të projektit të ndërtimit të “Unazës së Re”, prej disa...

Aktualitet 11:25 - 25 Tetor, 2018

Ndërroi jetë në burg/ Avokati i Popullit mbyll hetimet për Enea Ftoin

Institucioni i Avokatit të Popullit, ka dalë në konkluzionin se Enea Ftoi nuk ka ndërruar jetë për shkak të dhunës së policisë. Në bazë të akt...

Aktualitet 17:08 - 10 Shtator, 2018

“Avokati i Popullit” dhuron gjak/ Meta mesazh qytetarëve

Presidenti Ilir Meta vizitoi sot Institucionin e Avokatit të Popullit, punonjësit e së cilit zhvilluan një seancë dhurimi gjaku, në kuadër të nismës që ka ndërmarrë...

Aktualitet 16:35 - 16 Prill, 2018

LIVE – Kërkonte të jepte dhe merrte prova/ Avokati i Popullit i “përplas” derën në fytyrë Goxhajt

Avokati Altin Goxhaj, ka shkuar në institucionin e Avokatit të Popullit, për të kërkuar dhe dhënë prova lidhur me arrestimin e protestuesve kuksianë, që sipas tij...

Politikë 15:19 - 13 Prill, 2018

Meta pret në zyrë Avokaten e Popullit/ Zbardhet biseda

Presidenti i vendit Ilir Meta ka pritur sot në një takim në zyrën e tij Avokaten e Popullit, Erinda Ballanca. Nëpërmjet një postimi në faqen e...

Politikë 15:56 - 9 Prill, 2018

Arrestimi i protestuesve kuksianë/ Vasili “sulmon” BE-në …

Kreu i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili, ka rikthyer vëmendjen tek arrestimi i protestuesve kuksianë. Në një postim në rrjetet sociale, Vasili...

Aktualitet 19:06 - 30 Mars, 2018

Avokati i Popullit nis hetimet për arrestimin e gjashtë gylenistëve

Zyra e avokatit të Popullit tw Kosovës ka reaguar pas arrestimit dhe deportimit të gjashtë gylenistëve, pjesë e stafit pedagogjik të kolegjeve “Mehmet Akif” dhe “Gulistan”...

Aktualitet 16:46 - 12 Mars, 2018

E drejta për informim/ Nënshkruhet marrëveshja e kërkuar nga Kuvendi

Zyra e Komisionerit për të Drejtën e Informimit dhe Mbrojtjen e të Dhënave Personale organizoi sot një takim me rastin e 10-vjetorit të themelimit të saj....

Aktualitet 09:55 - 16 Tetor, 2017

Avokati i Popullit denoncon policët/ Torturojnë të dënuarit

Rastet kur punonjësit e policisë ushtrojnë dhunë ndaj të dënuarve apo atyre që mbahen në paraburgim nuk janë një fenomen i panjohur në Shqipëri, madje disa...

Aktualitet 19:31 - 15 Shtator, 2017

Avokati i Popullit ndjek çështjen e prishjes së ndërtimeve në Shkozë dhe ndalimin e qytetarëve

Institucioni i Avokatit të Popullit bën me dije se ka nisur që ditën e djeshme hetimin administrativ në lidhje me procedimin nga ana e Inspektoratit Kombëtar...

Aktualitet 11:53 - 22 Maj, 2017

Avokati i Populli/Eduard Halimi: Basha zgjodhi avokaten e Edi Ramës

Deputeti demokrat Eduard Halimi, thotë se e propozuara për Avokate e Popullit nga Lulzim Basha, Erinda Ballanca, nuk është e PD-së. Sipas tij, ajo në fakt...

Aktualitet 15:44 - 11 Maj, 2017

Avokati i Populit letër Drejtorisë së Burgjeve/Ja çfarë i kërkon

Avokati i Popullit , z. Igli Totozani, kërkon marrjen e masave të nevojshme lidhur me garantimin e të drejtës së votës për personat e paraburgosur dhe...

Aktualitet 13:11 - 11 Maj, 2017

Pas Kadaresë, Avokati i Popullit i përulet Romana Vlahutin

Avokati i Popullit, Igli Totozani, i ka drejtuar një letër të hapur ambasadores së BE, Romana Vlahutin. Përmes letrës së tij, Totozani i kërkon ndjesë ambasadores...