Connect with Us

All posts tagged "austri"

Politikë 21:30 - 1 Janar, 2020

Syri i keq/ Shkaktari i sëmundjeve në shoqëritë tradicionale

Pavarësisht se, mbërritëm në dekadën e dytë të shekullit ’21, besimi tek “syri i keq”, djalli, magjitë apo forcat demonike në përgjithësi nuk është shuar. Madje,...

Lajme 22:30 - 31 Dhjetor, 2019

“Për një Vit të Ri me fat”/ Traditat “fatsjellëse” nëpër botë

Një element bazë që përafron kulturat botërore me rastin e Vitit të Ri, janë “ritet” për një fat të mirë. Besohet se, disa rituale apo veprime...

Blog 15:30 - 18 Dhjetor, 2019

Njihuni me magjinë/ Traditat e Krishtlindjeve nëpër botë

Festa e Krishtlindjeve shquhet për atmosferën e saj magjike e cila fillon të ndihet që me ardhjen e muajit që mbyll vitin. Edhe pse fryma festive...

Bota 18:17 - 12 Dhjetor, 2019

Video- Pamje të pazakonta/ Mbi tre mijë goditje rrufeje për 1 orë

Australia është përfshirë nga mot i keq, me reshje dhe stuhi. Në qytetin e Brisbane, qindra shtëpi kanë mbetur pa energji elektrike, ndërsa shumë të tjera...

Politikë 15:40 - 12 Nentor, 2019

Meta takon Kancelaren e Austrisë/ Mirënjohje për mbështetjen pa rezerva

Presidenti Ilir Meta ka takuar kancelaren e Austrisë, Brigitte Bierlein. Meta bën me dije se ndanë së bashku vlerësimin mbi domosdoshmërinë e forcimit më tej të...

Politikë 10:48 - 29 Shtator, 2019

Murrizi dhe Gjiknuri në Austri për zgjedhjet/ Nuk ka më kuptim të rri “zemruar” me Damianin

Këtë të dielë Austria po voton për të zgjedhur parlamentin e ri. Porcesi i votimit po vëzhgohet edhe nga deputetë shqiptarë dhe anëtarët e KQZ-së. Në...

Aktualitet 15:20 - 21 Maj, 2019

Skandali i Ibiza-s në Austri/ Sebastian Kurz përballet me votëbesim

Kancelari Sebastian Kurz është duke u përgatitur për një votëbesimi. Oferta e tij për të shkarkuar ministrin e Brendshëm ekstremist për shkak të një çështjeje korruptive...

Aktualitet 12:25 - 19 Maj, 2019

Skandali që prishi koalicionin qeveritar në Austri

Pas publikimit të skandalit të zëvendës kancelarit të Austrisë Strache, ky vend do të shkojë në zgjedhje të jashtëzakonshme. “Mjaft më”, tha kancelari i Austrisë Kurz....

berisha
Aktualitet 22:13 - 18 Maj, 2019

Austria në zgjedhje të parakohëshme/ Berisha mesazh Ramës

Ish kryeministri Sali Berisha ka reaguar në rrjetet sociale lidhur mbi dorëheqjen e kancelarit Austriak, pas skandalit të video-përgjimeve. Duke bërë një paralelizëm të ngjashëm mes...

Aktualitet 21:31 - 18 Maj, 2019

Vasili-Ramës/ Mëso nga Austria, ik sa s’është vonë!

Ish kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili, ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale. Duke iu referuar ngjarjes së sotme  në Austri, ku...

Aktualitet 12:57 - 18 Maj, 2019

Videoja që skandalizoi Austrinë/ Zëvendëskancelari jep dorëheqjen

Pas skandalit me publikimin e videos, zëvendëskancelari austriak, Heinz-Christian Strache dha dorëheqjen të shtunën. Kancelari Sebastian Kurz e pranoi dorëheqjen njoftojnë mediat. Pas skandalit me publikimin...

kryetari i kuvendit gramoz ruci
Aktualitet 18:47 - 6 Maj, 2019

Austria pro hapjes së negociatave për Shqipërinë/ Appé: Do të lobojmë edhe me vendet skeptike

Kreu i Kuvendit të Shqipërisë Gramoz Ruçi ka lobuar në Austri hapjen e negociatave të vendit tonë. Ruçi zhvilloi takime në Komisionin për BE në Parlamentin...

Aktualitet 12:50 - 2 Mars, 2019

Foto-Fortlumturia e tij Anastas Janullatos, Senator Nderi në Austri

Fortlumturia e tij, Kryepiskopi Anastas Janullatos është nderuar me titullin Senator Nderi i Akademisë Europiane të Shkencave dhe Arteve në Salzburg. Lajmi është bërë i ditur...

Aktualitet 08:40 - 20 Shkurt, 2019

Foto-Festohet 17 Shkurti në Baden të Austrisë

Tashmë një kohë bukur të gjatë SHKA “17 Shkurti”, nga qyteti Baden i Austrisë, nën udhëheqjen e Tahir Turkajt, është një bartëse e denjë e shumë...

Aktualitet 11:15 - 12 Shkurt, 2019

Kjo është perla e kompanisë shqiptare në një nga zonat më turistike të Austrisë

Grupi Balfin, përveç zgjerimit në Evropën Juglindore me kompanitë e tij të ndryshme, ka disa vite që po shënon progrese me ritme të kënaqshme edhe në...

Aktualitet 11:52 - 25 Dhjetor, 2018

U krijua në Austri, kënga e Krishtlindjes mbush 200 vjeç

Kënga e famshme e krishtlindjeve, “natë e qetë”, kremton 200 vjetorin e saj. Për herë të parë, ajo u këndua në Austri, në fshatin e Oberndorfit,...

Aktualitet 16:50 - 30 Nentor, 2018

Kërcënohet me jetë Elvana Gjata/ Zbardhet dëshmia sekrete pas kthimit nga Austria

Pas atentatit të 4 tetorit në ish-bllok, ku humbi jetën i riu Fabian Gaxha dhe mbetën të plagosur Ervis Martinaj dhe Elion Hato, një sërë detajesh...

Aktualitet 12:45 - 27 Nentor, 2018

Kryeparlamentari i Austrisë-Ruçit/ Mbështesim integrimin e Shqipërisë në BE

Kryetari i parlamentit së Shqipërisë, Gramoz Ruçi, doli konferencë për mediat me homolugun e tij Austriak Wolgang Sobotka , ku kanë folur për bashkëpunimin produktiv që...

Aktualitet 15:52 - 18 Tetor, 2018

Italia dhe Austria “përplasin brirët”/ Kjo është provinca që u kthye në “mollë sherri”

Provinca e Tirolit  jugor është kthyer në “mollë sherri”,  midis Italisë dhe Austrisë. Mësohet se qeveria austriake e koalicionit, që përfshin dhe partitë e lirisë së...

Aktualitet 23:13 - 15 Korrik, 2018

“Turqia larg vlerave europiane”/ Kërkohet ndërpreja e negociatave me BE-në

Austria është shteti i rradhës i cili ka presidencën e BE-së. Kryeministri i këtij vendi, Sebastian Kurtz, ka kërkuar ndërprejen e negociatave të unionit me Turqinë....

Bota 16:44 - 26 Qershor, 2018

Treni del nga shinat/ 28 të plagosur

Një tren ka dalë nga shinat mëngjesin e sotëm në Austri. Dy prej vagonëve të tij janë përmbysur, duke shkaktuar 28 të plagosur. Mësohet se dy...

Bota 10:41 - 18 Qershor, 2018

Skandali i përgjimeve/ Austria kërkon shpjegime nga Gjermania

Ekzekutivi austriak i kërkoi Gjermanisë shpjegime pas pretendimeve të tjera kundër shërbimeve sekrete gjermane, të akuzuara, sipas informacioneve të shtypit, se kishin spiunuar një numër të...

Aktualitet 18:12 - 2 Qershor, 2018

Thaçi pas vizitës në Austri/ Kancelari Kurtz premtoi ndihmë për perspektivën europiane të Kosovës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në një intervistë për Agjencinë e Lajmeve të Austrisë “APA”, ka folur për takimin që kishte ditë më parë me kancelarin...