Connect with Us

All posts tagged "AUSTRALI"

Covid-19/ Australia lehtëson masat, Evropa vendos kufizime të reja
Bota 18:44 - 18 Tetor, 2020

Covid-19/ Australia lehtëson masat, Evropa vendos kufizime të reja

Zyrtarët në Australi kanë njoftuar se do të lehtësojnë masat kundër koronavirusit, pas rënies së rasteve të reja me COVID-19, sëmundjen që e shkakton ky virus....

Bllokim masiv në brigjet e Tasmanisë/ Ngordhin 90 balena në Australi
Politikë 10:45 - 22 Shtator, 2020

Bllokim masiv në brigjet e Tasmanisë/ Ngordhin 90 balena në Australi

Ekipet e shpëtimit kanë janë përpjekur që të shpëtojnë qindra balena, të cilat kishin ngecur në rërën e brigjeve të ishullit australian, Tasmania, ndërkohë që dhjetëra...

Covid-19 mban të mbërthyer Rumaninë
Bota 16:36 - 7 Shtator, 2020

Australia mund të nisë vaksinimin për koronavirus në janar

Australia tha se do të sigurojë afro 85 milionë doza të vaksinës për koronavirus, nëse dy prova të saj rezultojnë të suksesshme. Kryeministri Scott Morrison tha...

Publikonin lajme rreth zgjedhjeve presidenciale amerikane/ Facebook bllokon llogaritë e rreme nga Kina
Teknologji 13:02 - 1 Shtator, 2020

Facebook paralajmëron përdoruesit në Australi/ Ja ligji i ri që po përgatitet

Facebook ka kërcënuar se do të ndalojë përdoruesit nga ndarja e përmbajtjes së lajmeve në Australi ndërsa përgatitet për një ligj të ri që e detyron...

Shëndeti 11:03 - 19 Gusht, 2020

Bota në garë për vaksinën kundër Covid-19/ Australia një hap para: Falas për të gjithë popullsinë

Australia thotë se ka siguruar qasje në një vaksinë premtuese të koronavirusit dhe do të jetë në gjendje të ofrojë doza falas për të gjithë popullsinë...

Teknologji 15:24 - 17 Gusht, 2020

Google kundër ligjit të ri në Australi/ Mund të kërcënojë shërbimet e kërkimit

Google ka sulmuar një ligj të ri australian, i cili detyron gjigantët e teknologjisë të paguajnë mediat lokale, duke thënë se ai mund të kërcënojë shërbimet...

Bota 09:18 - 7 Korrik, 2020

Rritja e numrit të infektuarve / Melburni i Australisë rikthehet në izolim

Mbi pesë milionë banorë të Melburnit, qytetit të dytë më të madh të Austrialisë, do të izolohen për gjashtë javë, pas rritjes së numrit të rasteve...

Shëndeti 09:59 - 3 Qershor, 2020

Mjekja në Australi tregon mësimet që nxorën nga Covid-19/ Zhvillimet për vaksinën  

Mjekja, biologe molekulare Miranda Shehu Xhilaga ka folur për COVID-19. Në një intervistë në “ABC News”, ajo u shpreh se për shkak të krijimit të një gjendje...

Bota 17:13 - 27 Maj, 2020

Vaksina për koronavirusin/ Fillon testimi tek njerëzit në Australi

Testet e para në njerëz të një vaksine të mundshme për koronavirusin kanë filluar në Australi. 131 persona të moshës midis 18-59 vjeç janë bërë pjesë...

Teknologji 15:31 - 22 Maj, 2020

Australia “kap” momentin/ Regjistron shpejtësinë më të madhe të internetit

Studiuesit në Australi pretendojnë se kanë regjistruar shpejtësinë më të shpejtë të të dhënave në internet. Një ekip nga universitetet Monash, Sëinburne dhe RMIT regjistroi një...

Blog 14:13 - 23 Prill, 2020

Gjyqi kundër Kinës, nga SHBA në Australi

Shteti i Missourit ngre padi për Kinën, për neglizhencë dhe gënjeshtra në lidhje me koronavirusin. Ministria e brendshme amerikane denoncon një operacion të gjerë propagande nga...

Kronika 15:00 - 28 Shkurt, 2020

“Iku…iku… po pres që të vdes”/ Zbardhet telefonata e babait shqiptar që vrau vajzën 20-vjeçare

Gjykata australiane e cila pritet që javën e ardhshme të japë dënimin për Petrit Lekajn, babain shqiptar që Korrikun e vitit të shkuar vrau vajzën e...

Bota 16:18 - 20 Janar, 2020

Australia mes ujit dhe zjarrit/ Era e fortë dhe breshëri sa një top golfi “pushton” vendin

Australia nuk po gjen qetësi pas zjarreve që e përfshinë vendin. Stuhi të mëdha breshëri janë regjistruar në kryeqytetin Canberra, ku kokrra të mëdha breshëri sa...

Bota 09:46 - 18 Janar, 2020

Australisë nuk i ndahen “hallet”/ Pas zjarreve të fuqishme, rrezikon përmbytje

Pas zjarreve të fuqishme që “pushtuan” Australinë kohët e fundit, vendi është përfshirë nga reshje të dendura shiu. Shiu që filloi të binte u duk një...

Bota 08:43 - 8 Janar, 2020

OKB jep alarmin/ Tymi nga zjarret e Australisë ka arritur në Amerikën e Jugut

Organizata Botërore Meteorologjike e OKB-së deklaron se tymi nga zjarret katastrofike, që po shkatërrojnë Australinë, ka devijuar 11 000 kilometra përtej oqeanit Paqësor dhe ka arritur...

Bota 16:03 - 7 Janar, 2020

Qyteti fantazëm në Australi/ Shkretohet destinacioni turistik

Në një javë tipike të çdo janari tjetër, turistët do të shtrinin peshqirin e tyre në plazhet me rërë në zonën Williams Beach të Australisë, zonë...

Bota 12:05 - 7 Janar, 2020

Zjarret në Australi/ 2000 shtëpi të shkatërruara, frikë nga përkeqësimi i situatës

Pothuajse 2000 shtëpi janë shkatërruar nga zjarret që kanë pushtuar Australinë prej muajsh. Zyrtarët raportojnë se po përgatiten furishëm për rastë nëse do të vazhdojë përkeqësimi...

Bota 12:25 - 6 Janar, 2020

Zjarret e fuqishme në Australi/ Tymi dhe ajri i rënde “paralizojnë” vendin

Së fundmi Australia është shkatërruar prej zjarreve të fuqishëm që përfshinë vendin. Flakët e zjarreve shkaktuan 25 viktima, shkatërruan një numër të madh shtëpish, si dhe...

Bota 20:10 - 5 Janar, 2020

Zjarret në Australi/ Prifti i bashkohet lutjes me myslimanët

Një shembull për t’u ndjekur na vjen nga Australia, ku besimtarët myslimanë dhe të krishterë janë bërë bashkë për t’u lutur për përkeqësimin e thatësirës dhe...

Bota 10:28 - 5 Janar, 2020

Video-Australia nën “pushtetin” e zjarreve/ Zjarrfikësit kalojnë përmes flakëve

Australianët po përballen me një fillim të tmerrshëm për vitin e ri, pasi zjarre të fuqishmë kanë përfshirë prej ditësh vendin. Mijëra njerëz janë këshilluar që...

Bota 11:33 - 4 Janar, 2020

Rritet numri i të vdekurve në Australi/ Zjarret mbeten jashtë kontrollit

Zjarret e pyjeve po tërhiqen në mënyrë të pakontrollueshme në bregdetin lindor të Australisë, të favorizuar nga temperaturat e larta dhe erërat e forta, me zjarrfikësit...

Bota 09:43 - 4 Janar, 2020

Zjarret në Australi/ Zhvendosja më e madhe e qytetarëve në histori

Forcat e armatosura të Australisë po ndihmojnë për të luftuar zjarret vdekjeprurëse që kanë përfshirë Australinë gjatë kësaj periudhe, duke lënë disa të vdekur. Dje, anijet...

Kronika 09:54 - 3 Janar, 2020

Vrasja tragjike e çiftit në Australi/ Dhëndri, djali i shqiptarit të njohur

Detaje të reja kanë dalë në dritë nga mediat australiane për tragjedinë shqiptare ku babai vrau vajzën dhe dhëndrin në shtëpinë e tyre në prag të...