Connect with Us

All posts tagged "aushvic"

Blog 09:14 - 22 Janar, 2020

Mjeku nga Gyncburgu/ “Engjëll i vdekjes” në Aushvitc

Josef Mengele, një mjek nga Gyncburgu kthehet në një vrasës masiv në Aushvitc. Ai arratiset në Amerikën Jugore. Viktimat e praktikave të tmerrshme të tij vuajnë...

Aktualitet 16:30 - 29 Korrik, 2016

Papa përlotet gjatë vizitës në kampin e Aushvicit

Papa Françesku u përlot gjatë një vizite në kampin e Aushvicit të premten. Ai u bë Papa i tretë që viziton vendin ku Adolf Hitleri vrau...

Bota 23:23 - 11 Qershor, 2016

Procesi i Aushvicit në regjistrin e UNESCO-s

Regjistrimet zanore dhe dosjet e gjyqit për Aushvicin në vitin 1963 janë në prag të pranimit në regjistrin e UNESCO-s, “Kujtesa e Botës” . Teknologjia e...