Connect with Us

All posts tagged "astronautet"

Blog 10:48 - 28 Janar, 2020

Pse u rrëzua anija hapësinore “Challenger”, që i mori jetën 7 astronautëve?

Në orën 11:38 sipas orës lokale të 28 janarit 1986, anija kozmike “Challenger” u ngrit nga baza e “Cape Canaveral” në Florida, SHBA, dhe mësuesja 37-vjeçarja...

Blog 08:59 - 10 Janar, 2020

Si kultivohen bimët në hapësirë/ Baza në Antarktidë, po përgatitet për kolonitë njerëzore në planetet e tjera

Astronautët e sotëm në hapësirë, jetojnë duke u ushqyer me ushqime të paketuara. Por tashmë po lulëzon edhe teknologjitë e bujqësisë së brendshme. Dhe ka një...

Blog 14:37 - 19 Tetor, 2019

Foto-Si është të jetosh në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar?

Gjashtë shkencëtarë dhe inxhinierë të hapësirës, që jetojnë dhe punojnë në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar, po udhëtojnë me një shpejtësi prej 8 km në sekondë, duke u...

Aktualitet 15:55 - 6 Gusht, 2017

Dita kur dielli do të zhduket po afrohet/ Zbuloni datën

Një eklips diellor do të ndodhë në datën 21 gusht, ku dielli, hëna dhe Toka do të vendosen në vijë të drejtë. Nga ky eklips, dielli...