Connect with Us

All posts tagged "astrit patozi"

Nga Astrit Patozi/ Një mënyrë për ta respektuar tamam Armand Shkullakun
Opinione 18:50 - 18 Tetor, 2020

Nga Astrit Patozi/ Një mënyrë për ta respektuar tamam Armand Shkullakun

Më pëlqen shumë ky debati i Edi Ramës me Shkullakun, sepse më ngjan si një ballafaqim i kulturuar mes dy kandidatëve për kryeministër në një vend...

Politikë 19:03 - 9 Tetor, 2020

Nga Astrit Patozi/ Është e vetmja gjë që ata nuk duan

Nëse thua çdo ditë se kjo është një qeveri e korruptuar, arrogante, e kriminalizuar dhe e stërkonsumuar, nuk bën ndonjë përshtypje të madhe, por kam frikë...

Patozi pd i duhet udheheqje e re
Politikë 18:24 - 2 Tetor, 2020

Nga Astrit Patozi/ Shakaja e fundit me herësin e Partisë për moshapjen e listave

Damiani e paska qarë këtë riformulimin e gjoja listës së hapur, që është caktuar të miratohet të hënën si reformë zgjedhore, me shumë gjasa mes debatesh...

Patozi zbulon “Thembrën e Akilit”/Ja pse zihen palët politike  
Politikë 21:25 - 1 Tetor, 2020

A do bëjë koalicion me Murrizin dhe Hajdarin?/ Përgjigjet Patozi

Astrit Patozi është pyetur mbrëmjen e sotme nëse do të lidhte koalicion me Lulzim Bashën, nëse ai do t’ia bënte një ftesë të tillë. Patozi tha...

“PD një hap para PS”/ Patozi: Basha e Rama të kënaqur me marrëveshjen e 5 qershorit, zvarritja e qëllimshme
Politikë 21:15 - 1 Tetor, 2020

“PD një hap para PS”/ Patozi: Basha e Rama të kënaqur me marrëveshjen e 5 qershorit, zvarritja e qëllimshme

“PS-ja tani është një hap pas PD-së”. Kështu ka deklaruar koordinatori i Bindjes Demokratike Astrit Patozi, teksa foli lidhur me ndryshimet në Kodin Zgjedhor dhe marrëveshjen...

Patozi pd i duhet udheheqje e re
Politikë 21:04 - 1 Tetor, 2020

“Drafti i PS-së një maskaradë”/ Astrit Patozi: Nuk do miratohet ashtu siç është

Drejtuesi i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, pretendon se mazhoranca do t’i tërheqë draftin që ka dorëzuar për ndryshimet kushtetuese në Kodin Penal. Patozi tha se drafti...

Nga Astrit Patozi/ 3 variantet e hapjes së listave Fakti që mazhoranca kërkoi kohë për t'u menduar dhe i ra ai vrulli i çartur për ta mbyllur më 1 tetor historinë e ndryshimeve të Kodit Zgjedhor është një sinjal i qartë zbythjeje. Që do të thotë se, me shumë mundësi, drafti i Damin Gjiknurit do të pësojë ndryshime dhe ky nuk është lajm i keq. Por është ende shpejt për të fërkuar duart, pasi jam i sigurt se ustallarët janë duke u përpjekur sërish që ta mbajnë mbyllur portën e pushtetit e tyre për ta "mbrojtur" atë nga populli. Në këtë fazë fundore të debatit mbi reformën zgjedhore, tre janë mundësitë, që mund të paraqiten për t'u votuar në parlament. 1-Të qëndrojë herësi, si koncept që nuk e hap listën 100 përqind, por të ulet pragu i tij. Ai mund të përgjysmohet, apo të shkojë edhe më poshtë, por sërish një kandidati do t'i duhet të kapërcejë një numër të caktuar për të përmbysur listën e kryetarëve. Ky është, në fakt, varianti më i keq. 2-Të hapet lista 100 përqind, siç e kanë kërkuar të gjitha partitë në opozitë, duke filluar nga Partia Demokratike, e deri tek forcat politike, që ende nuk janë krijuar. Ky është varianti optimal, i cili e ka brenda konsensusin e plotë të gjithë faktorit opozitar, por është shumë larg projektit të paraqitur nga qeveria. 3-Hapja e listës të jetë e plotë dhe reale deri në masën 70 përqind, ndërsa për pjesën tjetër partitë të ketë mundësi të zgjedhin. Që do të thotë, kush do, e hap 100 përqind listën e vet, ndërsa dikush tjetër mund ta mbajë deri në 30 përqind mbyllur. Ky është një variant i ndërmjetëm, por ndoshta duke qenë i tillë mund të shërbejë edhe si zgjidhje kompromisi. Mundësi të katërt nuk shoh, ndaj edhe i gjithë debati duhet të fokusohet për të arritur variantin më të mirë të mundshëm, që kemi në dispozicion. Dhe këtu duhet të kemi parasysh interesin e Shqipërisë, jo të një apo disa partive. Të jetë për ne, i ngrejmë të dy duart lart për hapjen e plotë dhe pa kushtëzime, e pranojmë deri diku edhe mbajtjen mbyllur opsionale, ndërsa refuzojmë kategorikisht herësin e Gjiknurit, qoftë edhe të reduktuar, si një instrument për të mos i hapur praktikisht listat e deputetëve.
English 20:23 - 29 Shtator, 2020

By Astrit Patozi/ Three options for opening lists

The fact that the majority took time to think and withdrew from the hard drive to close the history of the amendments to the Electoral Code...

Nga Astrit Patozi/ 3 variantet e hapjes së listave Fakti që mazhoranca kërkoi kohë për t'u menduar dhe i ra ai vrulli i çartur për ta mbyllur më 1 tetor historinë e ndryshimeve të Kodit Zgjedhor është një sinjal i qartë zbythjeje. Që do të thotë se, me shumë mundësi, drafti i Damin Gjiknurit do të pësojë ndryshime dhe ky nuk është lajm i keq. Por është ende shpejt për të fërkuar duart, pasi jam i sigurt se ustallarët janë duke u përpjekur sërish që ta mbajnë mbyllur portën e pushtetit e tyre për ta "mbrojtur" atë nga populli. Në këtë fazë fundore të debatit mbi reformën zgjedhore, tre janë mundësitë, që mund të paraqiten për t'u votuar në parlament. 1-Të qëndrojë herësi, si koncept që nuk e hap listën 100 përqind, por të ulet pragu i tij. Ai mund të përgjysmohet, apo të shkojë edhe më poshtë, por sërish një kandidati do t'i duhet të kapërcejë një numër të caktuar për të përmbysur listën e kryetarëve. Ky është, në fakt, varianti më i keq. 2-Të hapet lista 100 përqind, siç e kanë kërkuar të gjitha partitë në opozitë, duke filluar nga Partia Demokratike, e deri tek forcat politike, që ende nuk janë krijuar. Ky është varianti optimal, i cili e ka brenda konsensusin e plotë të gjithë faktorit opozitar, por është shumë larg projektit të paraqitur nga qeveria. 3-Hapja e listës të jetë e plotë dhe reale deri në masën 70 përqind, ndërsa për pjesën tjetër partitë të ketë mundësi të zgjedhin. Që do të thotë, kush do, e hap 100 përqind listën e vet, ndërsa dikush tjetër mund ta mbajë deri në 30 përqind mbyllur. Ky është një variant i ndërmjetëm, por ndoshta duke qenë i tillë mund të shërbejë edhe si zgjidhje kompromisi. Mundësi të katërt nuk shoh, ndaj edhe i gjithë debati duhet të fokusohet për të arritur variantin më të mirë të mundshëm, që kemi në dispozicion. Dhe këtu duhet të kemi parasysh interesin e Shqipërisë, jo të një apo disa partive. Të jetë për ne, i ngrejmë të dy duart lart për hapjen e plotë dhe pa kushtëzime, e pranojmë deri diku edhe mbajtjen mbyllur opsionale, ndërsa refuzojmë kategorikisht herësin e Gjiknurit, qoftë edhe të reduktuar, si një instrument për të mos i hapur praktikisht listat e deputetëve.
Opinione 18:06 - 29 Shtator, 2020

Nga Astrit Patozi/ 3 variantet e hapjes së listave

Fakti që mazhoranca kërkoi kohë për t’u menduar dhe i ra ai vrulli i çartur për ta mbyllur më 1 tetor historinë e ndryshimeve të Kodit...

“PD një hap para PS”/ Patozi: Basha e Rama të kënaqur me marrëveshjen e 5 qershorit, zvarritja e qëllimshme
English 08:12 - 28 Shtator, 2020

You will not lie anyone with a 1 percent threshold

By Astrit Patozi Understandably, the “Renaissance” (Socialist Party) is determined to uphold the filthy formula of keeping the list closed, pretending to have opened it, simply...

Nga Astrit Patozi/ Nuk do të gënjesh njeri me pragun e 1 përqind
Opinione 19:38 - 27 Shtator, 2020

Nga Astrit Patozi/ Nuk do të gënjesh njeri me pragun e 1 përqind

Me sa po kuptohet “Rilindja” është e vendosur për ta mbajtur në këmbë formulën e ndyrë të mbajtjes mbyllur të listës, duke bërë sikur e ka...

Meta as opposition leader, Basha as President
English 18:01 - 20 Shtator, 2020

Meta as opposition leader, Basha as President

By Astrit Patozi Ilir Meta seems very rightly concerned about Damian Gjiknuri’s draft for the Electoral Code, so he is reacting harshly every day. Although as...

Nga Astrit Patozi/ Meta si lider opozite, Basha si President
Politikë 15:55 - 20 Shtator, 2020

Nga Astrit Patozi/ Meta si lider opozite, Basha si President

Ilir Meta duket shumë i shqetësuar me të drejtë nga drafti i Damian Gjiknurit për Kodin Zgjedhor, ndaj edhe po reagon përditë me ashpërsi. Megjithëse si...

Nga Astrit Patozi/ Edi Rama kërkon t'i lutemi që të na lërë siç ishim
Politikë 16:47 - 18 Shtator, 2020

Nga Astrit Patozi/ Edi Rama kërkon t’i lutemi që të na lërë siç ishim

Kur Lulzim Basha nguli këmbë dhe pastaj e arriti marrëveshjen e 5 qershorit në Këshillin Politik, u duk si fundi i botës, ndonëse për mua nuk...

Nga Astrit Patozi/ Një propozim konkret për të shpëtuar zgjedhjet e 25 prillit
Politikë 18:01 - 16 Shtator, 2020

Nga Astrit Patozi/ Një propozim konkret për të shpëtuar zgjedhjet e 25 prillit

Mos bëni sikur po ziheni se kush e respekton më shumë OSBE/ODIHR-in, se maksimumin e dashurisë për të e keni shprehur më 5 qershor, kur i...

A do e pranojë ftesën e Murrizit?/ Topalli shuan aludimet: Nuk kam dëshirë të lëviz nëpër parti
Politikë 19:59 - 14 Shtator, 2020

A do e pranojë ftesën e Murrizit?/ Topalli shuan aludimet

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli ka shuar çdo aludim lidhur me të ardhmen e saj politike dhe zërat se do të bëhet pjesë e partisë së Myslim Murrizit....

Kordinatoi i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi është i ftuar mbrëmjen e sotme në “Repolitix” ku po diskutohet për listat e hapura dhe draftin e PS-së. Patozi u shpreh se drafti i PS është një poshtërsi juridike dhe politike. Ai tha se ky draft jo që nuk i hap listat por i bën edhe më të mbyllura nga sa ishin në 2008. Për Patozin sipas draftit të PS-së listat janë hermetikisht të mbyllura, pasi praktikisht është e pamundur që një kandidat të kalojë pragun e votave për të zëvendësuar kandidatët e vendosur në krye nga partia, edhe sikur këto të fundit të marrin zero vota. Patozi tha se beson se drafti i PS do të pësojë ndryshime, por i trembet heshtje së opozitës jashtëparlamentare për këtë çështje. "Drafti i Rudina Hajdarit nuk është lexuar nga askush dhe opozita jashtëparlamentare dhe mazhoranca po hesht, ndërsa drafti i PS është një poshtërsi politike dhe juridike. Drafti i PS është një hap pas me ndryshimet e 2008 dhe është më keq se lista e mbyllur e 2008. Nëse unë vendos kryqin dhe nuk ka asnjë vlerë pse më lodh kot dhe me jep mundësinë për të vendosur dy kryqe në votën time një për partinë dhe një për kandidatin. më lerë më një kryq për partinë siç jemi dhe sot. Unë besoj se ky draft nuk do miratohet kështu siç është. Lista është hermetikisht e mbyllur. Ky është një skandal por ka ende kohë që diçka të riparohet. Nuk besoj se do të ketë shumë ndryshime pasi nuk ka asnjë reagim dhe më shqetëson kjo heshtja e opozitës jashtëparlamentare. Praktikisht lista është e mbyllur se ai që është i pari edhe zero vota të marrë është fitues pasi është praktikisht e pamundur për kandidatët e tjerë të kalojnë sipër tyre me votat e marra. Ajo që ata kanë shkruar është kundër 30 korrikut në rrafshin kushtetues, ndërsa në rrafshin moral është një poshtërsi dhe një pabesi ndaj publikut. Publiku do lista të hapura, por jo kështu, por këto thonë i hapim në siç duam ne", tha Patozi
Politikë 18:19 - 8 Shtator, 2020

Meta nuk e thirri për të konsultuar datën e zgjedhjeve/ Patozi: Do apo s’do presidenti, do jem në garë

Koordinatori i Bindjes Demokratike Astrit Patozi, ka shprehur pakënaqësi ndaj presidentit Ilir Meta, i cili nuk e ftoi në Presidencë ashtu si partitë e tjera për...

Tenderi 1.2 miliardë dollarë/ Sa e bleu Rama heshtjen e Bashës për rrugën Milot-Fier
Politikë 14:03 - 5 Shtator, 2020

Nga Astrit Patozi/ Do Zoti dhe nuk më zhgënjejnë për 30 përqindëshin e listave

Ata që nuk kuptojnë fare çfarë po ndodh në Shqipëri, po presin me ankth që Ilir Meta të caktojë datën e zgjedhjeve, gjëja më pa vlerë...

Patozi zbulon “Thembrën e Akilit”/Ja pse zihen palët politike  
Politikë 18:14 - 3 Shtator, 2020

Nga Astrit Patozi/ Mjafton të mos ua lemë prapë atyre në dorë

Për shqiptarin Abazoviq, që u kthye papritur në njeriun kyç të Malit të Zi, qarkullojnë shumë informacione këto ditë. Mes tyre mund të ketë të vërteta,...

Nga Astrit Patozi/ Si të shpëtojmë prej qeverive, që mburren me sendet tona
Politikë 19:03 - 26 Gusht, 2020

Nga Astrit Patozi/ Si të shpëtojmë prej qeverive, që mburren me sendet tona

Kjo mburrja e qeverisë me sendet, që ka ndërtuar apo financuar gjatë mandatit të saj, është një nga gjërat më të neveritshme të këtyre viteve të...

Vjedhja e votave/ PAA: Rama duhet të kuptojë se fundi i tij politik është i afërt
Politikë 19:16 - 24 Gusht, 2020

Nga Astrit Patozi/ Pas zisë së gjatë për 30 korrikun

Agron Dukës i takon të jetë i shqetësuar dhe të mos e ketë mendjen aq shumë tek pushimet në keto ditë fundgushti. Këta po heshtin të...

Zgjedhjet e 25 prillit/ Patozi: Ata që shkaktuan krizat nuk mund të ofrojnë dot zgjidhje
Politikë 19:55 - 22 Gusht, 2020

Kryemadhi mosbesuese për Covid-19/ Patozi: Është temë shumë serioze, s’mund të bëhet gallatë

Koordinatori i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, ka reaguar pas deklaratës së kryetares së LSI-së Monika Kryemadhi, e cila tha nga Mali i Tomorrit se nuk e...

Lukashenko djeg Bjellorusinë, por qetëson shqiptarët
Politikë 21:40 - 20 Gusht, 2020

Lukashenko djeg Bjellorusinë, por qetëson shqiptarët

Nga Astrit Patozi I dha drejtim vetë Lukashenko dhe i qetësoi të gjithë bijtë e shqipes, që kanë një javë duke qarë hallet e Bjellorusisë, meqë...

Nga Astrit Patozi/ Një arsye falso për një luftë të vërtetë
Opinione 18:49 - 18 Gusht, 2020

Nga Astrit Patozi/ Një arsye falso për një luftë të vërtetë

Ili Meta dhe Erjon Velija i paskan dhënë fund sot qetësisë pa dashuri, pikën ku ishte katandisur marrëdhënia e tyre, e cila në kohërat më të...