Connect with Us

All posts tagged "“AstraZeneca”"

Sekretari Hancock: Qeveria britanike transparente për vaksinën AstraZeneca
Shëndeti 19:15 - 8 Prill, 2021

Sekretari Hancock: Qeveria britanike transparente për vaksinën AstraZeneca

Agjencia Evropiane e Barnave tha se kishte gjetur lidhje të mundshme mes vaksinës Astrazeneca dhe mpiksjes së gjakut, një tip tromboze që mund të jetë edhe...

Danimarka shtyn me tre javë të tjera pezullimin për vaksinën AstraZeneca
Bota 08:35 - 8 Prill, 2021

Britania këshillon kufizimin e vaksinës së AstraZeneca-s tek moshat nën 30 vjeç

Autoritetet britanike rekomanduan të mërkurën që vaksina e AstraZeneca-s kundër COVID-19-s të mos u jepet personave në moshë të rritur nën 30 vjeç, kur është e...

Shkencëtarja shqiptare e EMA-s tregon se kur duhet t’i drejtohen mjekut personat e vaksinuar me ‘AstraZeneca’
Shëndeti 17:10 - 7 Prill, 2021

Shkencëtarja shqiptare e EMA-s tregon se kur duhet t’i drejtohen mjekut personat e vaksinuar me ‘AstraZeneca’

Shkencëtarja në Agjencinë Evropiane të Barnave, Ornela Ademi tha për Euronews Albania se vendimi i EMA, që e cilësoi vaksinën ‘AstraZeneca’ të sigurt, është një vendim i drejtë...

Sociale 15:24 - 7 Prill, 2021

AstraZeneca ndal provat klinike të vaksinës tek fëmijët

Studiuesit e universitetit të Oksfordit kanë ndërprerë provat klinike me vaksinën e Oxford-AstraZenecas që përfshin fëmijë dhe adoleshentë ndërsa entet rregullatore britanike të barnave po kryejnë...

“AstraZeneca” shkakton mpiksje gjaku?/ Britania ndërpret testimin tek fëmijët
Bota 21:52 - 6 Prill, 2021

“AstraZeneca” shkakton mpiksje gjaku?/ Britania ndërpret testimin tek fëmijët

Mbretëria e Bashkuar ka ndërprerë testimin e vaksinës AstraZeneca tek fëmijët ndërsa rregullatori i ilaçeve po heton një lidhje të mundshme me mpiksje të rralla të...

“70% e personelit mjekësor e kanë kaluar Covidin”/ Ivanaj flet me shifra, “AstraZeneca” e sigurtë
Shëndeti 21:12 - 6 Prill, 2021

“70% e personelit mjekësor e kanë kaluar Covidin”/ Ivanaj flet me shifra, “AstraZeneca” e sigurtë

Mjeku Arben Ivanaj, shef i hematologjisë në QSUT u ka bërë thirrje shqiptarëve të mos hezitojnë të bëjnë vaksinën “AstraZeneca” pavarësisht dyshimeve se mund të shkaktojë...

Gjermania kufizon vaksinimin e të rinjve me AstraZeneca
Bota 22:02 - 3 Prill, 2021

Gjermania kufizon vaksinimin e të rinjve me AstraZeneca

Në mes të pasigurisë së përgjithshme rreth preparatit të AstraZenecas, Komisioni i Përhershëm i Vaksinimit në Gjermani bën një rekomandim të ri: Jo dozë të dytë...

Bota 18:38 - 2 Prill, 2021

Frikë nga trompoza/ Autoritetet gjermane marrin vendimin për të vaksinuarit nën moshën 60 vjeç

Nga autoritetet gjermane, bëhet me dije qe qytetarët nën moshën 60 vjeç të cilët kanë marr dozën e parë të vaksinës “AstraZeneca”, dozën e dytë të...

Vaksinimi me AstraZeneca/ Holanda ndalon përdorimin për grupmoshën në 60-vjeç
Bota 18:00 - 2 Prill, 2021

Vaksinimi me AstraZeneca/ Holanda ndalon përdorimin për grupmoshën nën 60-vjeç

Holanda ka ndaluar përdorimin e AstraZeneca për grupmoshën nën 60-vjeç. Lajmi u njoftua nga Ministria e Shëndetësisë pas raportimeve të disa rasteve të trombozës pas marrjes...

Bota 19:14 - 1 Prill, 2021

Tentativë për të rritur besimin e popullsisë/ Presidenti gjerman vaksinohet me AstraZeneca

Gjermania është një ndër shtetet me popullsinë skeptike ndaj vaksinave të ardhura antiCovid. Ditën e sotme presidenti Frank-Ëalter Steinmeier është i pari nga politikanët që vaksinohet...

Shëndeti 10:49 - 1 Prill, 2021

Rastet me mpiksje gjaku/ EMA mban nën kontroll AstraZenecën

Komiteti i sigurisë së EMA  po bën kontrolle të vazhdueshme për vaksinën  Astrazeneca. Shkak për këto kontrolle janë bërë disa raste, ku  shfaqen mpiksje të gjakut...

Politikë 17:12 - 31 Mars, 2021

Rama jep lajmin e mirë/ Tregon sa doza vaksine AstraZeneca pritet të vijnë: Janë jashtë marrëveshjes

Në vendin tonë ka nisur aplikimi i vaksinës Pfizer dhe Sputik V, ndërkohë kryeministri Edi Rama ka njoftuar se në ditët në vazhdim në Shqipëri do...

Kërkuesja shkencore: AstraZeneca është vetëm 10 % efektive për variantin e Afrikës së Jugut
Politikë 08:40 - 31 Mars, 2021

Kërkuesja shkencore: AstraZeneca është vetëm 10 % efektive për variantin e Afrikës së Jugut

Kërkuesja shkencore pranë Institutit “Kyri” në Paris, Livia Trepshi është ndalur tek vaksinat. Në një lidhje me Skype në emisionin “Abc-ja e mëngjesit” ajo tha se...

Gjermania ndërron kurs në përdorimin e vaksinës AstraZenec
Bota 08:25 - 31 Mars, 2021

Gjermania ndërron kurs në përdorimin e vaksinës AstraZeneca

Fushata e vaksinimit në Gjermani merr sërish një kthesë të re. Pas njoftimeve për tromboza të reja në venat e trurit pas vaksinimit me AstraZeneca, kancelarja...

Politikë 08:15 - 31 Mars, 2021

Më shumë vaksina për BE/ Dy fabrika të reja në punë

Fabrikat e reja të prodhimit të vaksinave në Gjermani dhe Holandë pritet të përshpejtojnë furnizimin me vaksinën, shpreson BE. Ndalimi i eksportit për Britaninë e Madhe...

Bota 16:47 - 30 Mars, 2021

Mpiksje gjaku në tru/ Gjermania ndërpret vaksinimin me AstraZeneca

Gjermani ka vendosur të ndërpresë vaksinimin me AstraZeneca. Spitalet dhe klinikat shëndetësore në Berlin nuk do të vaksinojnë gratë nën moshën 55-vjeçare me këtë vaksinë, pasi...

Bota 08:32 - 26 Mars, 2021

BE ngre tonet ndaj Astrazenecas/ I kërkon të zbatojë kontratën

Udhëheqësit e BE-së shprehën zhgënjimin të enjten rreth një mungese masive në furnizimet të vaksinave nga ana e kompanisë AstraZeneca bazuar në detyrime kontraktuale. Ngritja e...

Danimarka shtyn me tre javë të tjera pezullimin për vaksinën AstraZeneca
Bota 22:35 - 25 Mars, 2021

Danimarka shtyn me tre javë të tjera pezullimin për vaksinën AstraZeneca

Zyrtarët e shëndetësisë së Danimarkës njoftuan të enjten se po zgjasin afatin e pezullimit të vaksinës AstraZeneca për COVID-19 edhe për tre javë për të lejuar...

Politikë 16:13 - 25 Mars, 2021

Rama flet me shifra/ Tregon sa vaksina pritet të vijnë në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama ka folur sot për shifrat përfundimtare të ardhjes së vaksinave në vendin tonë. Rama theksoi, që 32 mijë vaksina janë të Pfizer dhe...

Bota 14:36 - 25 Mars, 2021

AstraZeneca nxjerr informacione të reja për efektivitetin e vaksinës

Drama e vazhdueshme rreth vaksinës AstraZeneca për COVID-19, mori një kthesë tjetër të mërkurën vonë, kur kompania nxori informacione të reja në lidhje me efektivitetin e...

Shëndeti 21:34 - 24 Mars, 2021

Vaksina ruse dhe kineze në Shqipëri/ Mjeku: Nuk kemi luksin të zgjedhim

Mjeku shqiptar në Londër, Ledion Shapo ka analizuar procesin e vaksinimit në Shqipëri. Mjeku shtoi se një vend si Shqipëria nuk e ka luksin të bëjë...

Sociale 08:24 - 24 Mars, 2021

A shkakton AstraZeneca trombozë?

Trombozat e venave të sinusit bënë që në shumë vende të ndalohej vaksina Astrazeneca. Por çfarë lloje trombozash janë ato? Për arsye sigurie një sërë vendesh...

Skënder Brataj kritika partive politike/ Të gjitha i kanë shkelur rregullat anti-Covid
Shëndeti 18:17 - 23 Mars, 2021

“Drita jeshile është vaksinimi”/ Brataj: Qytetarët duhet të jenë më të ndërgjegjshëm

Drejtor i Përgjithshëm i Qendrës Kombëtare të Urgjencës Mjekësore, Skënder Brataj ka folur mbi situatën e Covid-19 në vend. Ai ka theksuar se situata është përmirësuar...