Connect with Us

All posts tagged "artificiale"

Aktualitet 18:31 - 10 Mars, 2019

Inteligjenca artificiale fiton terren edhe në media

Në nëntor 2018, një robot i quajtur Tobi hartoi rreth 40.000 artikuj shtypi për rezultatet e zgjedhjeve në Zvicër për gjigantin mediatik ”Tamedia”. E gjithë kjo...

Aktualitet 00:10 - 4 Nentor, 2017

Robotika dhe shkenca/ Në kërkim të femrës perfekte artificiale

Fotografët që fituan çmimin e portretit më të mirë nga Taylor Wessing janë Finish dhe Maija Tammi. Ato të dy përdorën në foton fituese një grua...

Aktualitet 12:07 - 25 Nentor, 2016

Arta Dade shpreh shqetësimin: PDIU po tenton të zgjerohet artificialisht

Në një emision mëngjesi në “Vizion Plus”, deputetja e PS-së, Arta Dade, nuk i ka kursyer kritikat në lidhje me PDIU-në. “Lidhur me PDIU-në ka një...

Kuriozitete 12:25 - 23 Shtator, 2015

Shkencëtarët arrijnë të krijojnë veshkë funksionale të rritur në laborator

Shkencëtarët thonë se janë një hap larg arritjes për të rritur veshka plotësisht funksionale nga qelizat staminale në laborator, pas disa testeve befasuese në kafshë. Ata përdorën...

Teknologji 20:45 - 30 Qershor, 2015

A e rrezikon inteligjenca artificiale njerëzimin?

Në filmin “Her”, të regjisorit Spajk Xhonz, protagonisti dashurohet me të. Tek “Unë, Roboti” i regjisorit Aleks Projas, dhe në filmin “Ndëryjor” të Kristofer Nolan, është...

Aktualitet 13:15 - 8 Janar, 2015

FOTO / Transplantohet zemra e parë arficiale

Kreu i firmës së medikamenteve “Carmat”, i cili financoi në prodhimin e zemrës artificiale e cila kushtoi nga 140 deri në 180 mijë euro deklaroi: “Ne...