Connect with Us

All posts tagged "Arta Marku"

Politikë 20:20 - 21 Janar, 2020

Si tentoi “ish-Sigurimi i Shtetit” të anëtarësojë Bilbil Mete-n në KED!

Disa ditë përpara kostituimit të KED, në disa media on-line që shpesh furnizohen me lajme të brendshme prokurorie dhe nga KLP, u përhap teza sipas të...

arta marku sulmo hajdarmatajn
Kronika 16:31 - 16 Janar, 2020

Bien poshtë zërat për zëvendësimin/ Arta Marku, nuk lëviz nga KED

Edhe pse prokurore e thjeshtë në Prokurorinë e Tiranës, Arta Marku do të vazhdojë të qëndrojë me të drejta të plota si anëtare e Këshillit të...

Vetingu 12:18 - 7 Janar, 2020

Arta Marku e zhvendosi në Durrës/ Si ndryshoi pasuria e oficeres që u bë prokurore

Prokurorët dhe gjyqtarët e rretheve, 2020-ta i ka gjetur nën “ethet” e Vettingut. Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, ka listuar edhe prokurorët , të cilët ish...

Politikë 10:51 - 27 Dhjetor, 2019

Kallëzimi i PD për Arta Markun/ Prokuroria vendos pushimin e çështjes

Prokuroria ka vendosur pushimin e çështjes së kallëzimit të PD për ish kryeprokuroren Arta Marku. Kujtojmë se opozita paditi disa muaj më parë Markun për “largim...

Politikë 21:53 - 26 Dhjetor, 2019

“KED pa përfaqësues nga Institucioni i Prokurorit të Përgjithshëm/ Arta Marku del jashtë “loje”

Avokati Saimir Vishaj tha se Këshilli i Emërimeve në Drejtësi ka ngelur pa përfaqësues nga Institucioni i Prokurorit të Përgjithshëm, pasi Arta Marku është emëruar pranë...

Opinione 10:20 - 10 Dhjetor, 2019

Nga Ylli Dylgjeri/ Më në fund Arta e bëri “vezën e kuqe”

Pas meje…Të zbatohet ligji!!! Dy ditë para largimit nga detyra si kryeprokurore, Arta Marku ka firmosur udhëzimin e fundit për pavarësinë e prokurorëve nga ndërhyrja e...

Lajme 10:14 - 6 Dhjetor, 2019

Tërmeti i dëmtoi shtëpinë në Tiranë/ Pasi dorëzoi detyrën, Marku me taksi drejt Shkodrës

Pasi i dorëzoi detyrën kryeprokurorit të ri, Olsian Çela, ish-kryeprokurorja e përkohshme Arta Marku është larguar nga institucioni me taksi. Gazetari i Report Tv, Arsen Rusta...

Gazetari investigativ Artan Hoxha ne nje studio televizive
Lajme 18:57 - 5 Dhjetor, 2019

“Marku s’vinte nga e majta, por hëngri presionin”/ Artan Hoxha: Ja çfarë duhet të bëjë Çela

Gazetari Artan Hoxha foli për emërimin e Olsian Çelës si Prokuror i Përgjithshëm dhe largimin e Arta Markut nga ky post, teksa ishte i ftuar në...

Politikë 17:25 - 5 Dhjetor, 2019

Zëvendësimi i Arta Markut nga Çela/ Vjen reagimi i parë nga radhët e PD: Mbetet unikale

Pas zëvendësimit të Arta Markut me Olsian Çelën, ka ardhur reagimi i parë nga radhët e Partisë Demokratike. Sekretari për Çështjet Ligjore të Partisë Demokratike, Çlirim...

Vetingu 12:04 - 5 Dhjetor, 2019

Kryeprokurori i ri/ Kush është Olsian Çela, prokurori i “dosjeve të nxehta”

Kuvendi i Shqipërisë pritet të zgjedhë sot Prokurorin e ri të Përgjithshëm. Në garë janë tre kandidatë, ku i pari në listën e sjellë nga Këshilli...

Politikë 13:47 - 1 Dhjetor, 2019

Gjashtë ditë nga tërmeti katastrofik/ Prokuroria ende “në gjumë”

Gjashtë ditë pas tërmetit të datës 26 nëntor ku pasojat ishin katastrofike, prokuroria nuk ka hedhur ende asnjë hap. Janë 51 viktima qindra godina të pabanueshme,...

Politikë 17:03 - 20 Nentor, 2019

Skadon afati/ Asnjë kandidat për kryeprokuror nuk ankimon renditjen

Ka skaduar afati për ankimimin e renditjes së kandidatëve për Prokuror të Përgjithshëm. Asnjë nga tre kandidatët Olsion Çela, Arta Marku dhe Fatjona Memçaj nuk ka...

Vetingu 15:11 - 20 Nentor, 2019

Vettingu me dorë të hekurt/ Arta Marku asnjë hetim për prokurorët dhe gjyqtarët e shkarkuar

Më shumë se 55 për qind e gjyqtarëve dhe prokurorëve kanë rënë në procesin e Vettingut, kryesisht për shkak të mos justifikimit të pasurisë, por edhe...

Vetingu 14:40 - 20 Nentor, 2019

Kush e dh*jeu Kushtetutën?

Sot lajmi i ri është që Arta Marku po ankimon proçedurat e vlerësimit me pikë nga KLP, të cilat e rreshtuan zonjën Marku si të dytën....

Politikë 16:12 - 19 Nentor, 2019

Dokumenti-Gara për Prokuror të Përgjithshëm/ Arta Marku ankimon renditjen?

Arta Marku ka kërkuar informacion lidhur me renditjen nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë për garën për Prokuror të Përgjithshëm. Një ditë pas intervistimit, të tre...

klodiana lala
Kronika 23:28 - 18 Nentor, 2019

“Pak çështje në duar, dhjetra dosje të shkatërruara”/ Klodiana Lala “masakron” Arta Markun

Arta Marku ka shkatërruar një sërë dosjesh të rëndësishme.” Kështu u shpreh gazetarja Klodiana Lala në studion e “Opinion”, teksa tha se në krye të Prokurorisë...

Politikë 10:52 - 18 Nentor, 2019

A do kandidojë Arta Marku për SPAK?

Prokurorja e Përgjithshme e Përkohshme, Arta Marku mungoi sot tek seanca e Komisionit të Ligjeve gjatë të cilës do të diskutohej edhe projekt- buxheti i Prokurorisë...

Politikë 18:26 - 17 Nentor, 2019

Petrit Vasili mesazh Xhafajt dhe Dvoranit/ “Ju pret fati i Katicës!”

Ish kreu i LSI-së, Petrit Vasili i është përgjigjur deklaratave të ish-ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafajt, i cili kritikoi sot anëtaren e Gjykatës Kushtetuese Vitore Tusha,...

Vetingu 12:29 - 17 Nentor, 2019

Arta Marku e largoi nga detyra/ Zbulohet prokurori më i varfër në sistemin e drejtësisë

Kur flitet për gjyqtarë dhe prokuror, flitet dhe për pasuritë e tyrë të çuditshme që ata deklarojnë. Por ka edhe nga ata që jetojnë vetëm me...

Politikë 23:21 - 13 Nentor, 2019

Fjalimi i Markut, gazetarja kryqëzon prokuroren/ “Nuk foli për tonelatat e kokainës, dosjet 339 dhe 184″

Të ndryshme kanë qenë opinionet e gazetarëve të ftuar në studion e “Real Story”, përsa i përket intervistës publike përbëllë KLP-së, të kandidatëve për postin e...

Politikë 10:36 - 13 Nentor, 2019

Takimi me Ramën gjatë protestave të opozitës/ Anëtarja e KLP i kërkon llogari Arta Markut

Anëtarja e Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Nurihan Seiti i ka kërkuar llogari Arta Markut për takimin me kryeministrin Edi Rama në kohën kur opozita protestonte...

Vetingu 16:23 - 11 Nentor, 2019

I përkohshmi i Arta Markut/ Çudit, prokurori kursen mijëra euro nga paga

Prokurorja e Përgjithshme e përkohshme Arta Marku, me marrjen e detyrës ç’organizoi në mënyrë të organizuar të gjitha prokuroritë. Me emërimet e përkohshme ajo krijoi kaos...

Kronika 10:48 - 7 Nentor, 2019

“Arjan Ndoja zbardh përplasjet”/Arta Marku i tregon dhëmbët KLP-së

Atentati mafioz që u shënua pak ditë më parë ndaj prokurorit të Durrësit Arjan Ndoja dhe dy personave që e shoqëronin, ndër të tjerash ka nxjerrë...