Connect with Us

All posts tagged "arsimi"

Sociale 10:31 - 11 Mars, 2020

RTSH Shkollë/ Ministria e Arsimit publikon oraret e mësimit për shkollat 9-vjeçare dhe gjimnazet

Ministrja e Arsimit, Besa Shahini  ka publikuar ditën e sotme udhëzimin që shpjegon se si do të zhvillohet mësimi nga shtëpia, pas mbylljes së shkollave për...

Politikë 14:10 - 9 Mars, 2020

“Shkollat të gjitha mbyllur për 2 javë”/ Ministria e Arsimit: Mësimi do të vazhdojë

Pas konfirmimit të dy rasteve të para të prekura nga koronavirusi në Shqipëri, qeveria vendosi mbylljen e të gjitha institucioneve arsimore në të gjithë vendin, për...

Politikë 11:33 - 5 Mars, 2020

 “Kjo që ka ndodhur është e turpshme”/ Përmeti kërkon dorëheqjen e Shahinit

Deputeti i Bindjes Demokratike, Andi Përmeti ka kërkuar dorëheqjen e ministres së Arsimit Besa Shahini. Gjatë fjalës së tij në foltoren e Kuvendit, deputeti Përmeti tha...

Sociale 15:18 - 2 Mars, 2020

Fëmijët e padukshëm/ Mijëra nxënës braktisin shkollën çdo vit

Mijëra nxënës braktisin arsimin e detyrueshëm çdo vit për shkak të varfërisë, emigrimit, martesave të vajzave në moshë të vogël dhe mentalitetit patriarkal, ndërsa ekspertët paralajmërojnë...

Politikë 12:13 - 1 Mars, 2020

Pas gjashtë vitesh qeverisje/ Rama pranon publikisht dështimin  

Kryeministri Edi Rama, me dashje apo pa dashje ka pranuar sot që sistemi arsimor në Shqipëri është i dështuar. Është një sistem i cili prodhon diploma...

Lajme 10:02 - 24 Shkurt, 2020

Mbyllja e shkollës nga frika e koronavirusit/ Ministria e Arsimit i heq licencën: Udhëheqësit të ndiqen nga organet e drejtësisë

Ministrja e Arsimit, Besa Shahini ka reaguar lidhur me mbylljen e shkollës private, “Udha e shkronjave”  ditën e djeshme për shkak të frikës nga koronavirusi. Shahini...

Sociale 11:09 - 22 Shkurt, 2020

Qëndresa Qytetare çel ekspozitën “Ekspozitën e Turpit” në Arsim/ Shahini “ngel në klasë”

Qëndresa Qytetare nëpërmjet një aksioni kreativ ka paraqitur në formë ekspozitë më shumë se 20 skandale në sitemim arsimor të vendit të cilat kanë ndodhur në...

Politikë 12:41 - 15 Shkurt, 2020

Politizimi i administratës arsimore/ Shahini emëron drejtor komisionerin e PS  

Pedagodu Ndriçim Mehmeti ka publikuar një rast, që sipas tij tregon politizimin e administratës arsimore. Në një postim në rrjetet sociale, Mehmeti shkruan se drejtori i...

Politikë 13:25 - 11 Janar, 2020

Tjetër goditje për arsimin shqiptar/ Oxfordi i Britanisë “shuplakë” Ramës

Ish-deputeti demokrat, Luçiano Boçi, deklaron se Universiteti i Oxford nuk e njeh më maturën shqiptare, duke e cilësuar këtë një tjetër goditje ndaj arsimit. Në një...

Sociale 13:16 - 18 Dhjetor, 2019

Publikohet raporti/ Arsimi shqiptar vlerësim të ulet nga Indeksi Global

Në kuadër të Ditës Kombëtare të Rinisë në Shqipëri, Qendra Kombëtare Burimore për të Rinjtë në Shqipëri (YRCA) dhe Rrjeti Kombëtar i të Rinjve në Shqipëri...

Politikë 21:59 - 11 Dhjetor, 2019

I publikoi artikullin plagjiaturë/ Zv. Ministri i ri i Arsimit replikon me Taulant Mukën

Vetëm pak orë pas njoftimit nga Këshilli i Ministrave se Oltion Rrumbullaku është zëvendësministri i ri i Arsimit në Shqipëri, ish-zv/ministër i Arsimit Taulant Muka ka...

Opinione 10:26 - 11 Dhjetor, 2019

Korrupsion gjigand/ Nuk përmbahet Artan Fuga: Ju dhj**sha arsimin e shkencën

Fjalimi i fundit i qenit ! ——— Unë qeni akuzoj : Ham ham ham: Se pasi paguajmë pa fund shkencëtarë, Se pasi iu vemë emra të...

Denoncim 22:47 - 20 Nentor, 2019

“Tryeza e diskutimit për arsimin kthehet në propagandë”/ Denoncon studenti: 10-15 persona më dhunuan pas takimit

Një denonim për një rast të paprecedentë, ka mbërritur në redaksinë e CNA.al. Përmes një letre denoncuesi, i cili në këtë rast është një student, shprehet...

Politikë 18:28 - 4 Nentor, 2019

“Qeveria degradoi arsimin”/ Basha-studentëve: Nën qeverisjen time, 1 vit stazh të paguar pas studimeve

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha gjatë takimit me të rinjtë e Elbasanit ka vijuar me akuzat ndaj qeverisë Rama, duke e cilësuar atë si përgjegjëse...

Sociale 08:49 - 30 Shtator, 2019

Familjet e varfra, 80 % të buxhetit e çojnë për ushqime dhe faturat mujore/ Zero për arsimin 

Familjet e varfra në vendin tonë janë të destinuara të mbesin të tilla për shkak se të gjitha burimet financiare i përdorimin për t’u ushqyer dhe...

Sociale 12:51 - 18 Shtator, 2019

Apeli i fortë i gazetares së “Fiks Fare”

Dje në emisionin “Top Show” në Top Channel, në një panel gazetarësh dhe të ftuarish të Alban Dudushit u diskutua për fillimin e vitit të ri...

Sociale 15:12 - 16 Shtator, 2019

Arsimi në Shqipëri, në vdekje klinike/ PD publikon shifrat alarmante

Partia Demokratike akuzon kryeministrin Edi Rama se për shkak të keqqeverisjes, Shqipëria ka sot 145 mijë nxënës dhe studentë më pak në bankat e shkollës dhe...

Sociale 08:24 - 16 Shtator, 2019

Tkurrja e popullsisë prek dhe arsimin/ 200 mijë nxënës më pak në banka këtë vit

Tkurrja e popullsisë po ndikon drejtpërsëdrejti në sektorin e arsimit në vend, pasi çdo vit që kalon shkollat janë duke u përballur me sfidën e uljes...

Sociale 10:28 - 13 Gusht, 2019

42% e forcës së punës me arsim 8-9 vjeçar/ Ish deputeti demokrat jep alarmin

Ish deputeti demokrat Luçiano Boci, ka komentuar radhitjen e Shqipërisë si e treta në Evropë, për nga arsimimi. 42% e forcës aktive për punë në Shqipëri...

Lajm i Rekomanduar 08:03 - 13 Gusht, 2019

‘Injorantët’ e Europës”/ Ja, ku radhitet Shqipëria

Në tre shtete në Europë, punëdhënësit vuajnë më shumë për të gjetur fuqi punëtore me arsim të mesëm apo të lartë. Në vend të parë është...

Sociale 07:58 - 9 Gusht, 2019

Arsimi dekurajues/ 18% e personave me shkollë të lartë, “nuk duan” të punojnë

Sistemi arsimor në vend, vit pas viti ka humbur lidhjet me tregun e punës, për shkak se diplomat e prodhuara nuk përputhen me profesionet që kërkojnë...

Aktualitet 10:40 - 18 Korrik, 2019

Shahini justifikon dështimin/ Ia delegon përgjegjësinë opozitës

Ministrja e Arsimit, Besa Shahini është thirrur sot në një interpelancë urgjente nga deputeti i Bindjes Demokratike, Andi Përmeti, në lidhje me vendimin për të rritur...

Aktualitet 10:02 - 27 Qershor, 2019

Ministrja e Ramës përfshihet sërish në skandal/ Si dështoi Matura Shtetërore

Ditët e fundit, ka pasur mjaft ankesa nga ana e prindërve, por edhe vetë maturantët, në lidhje me vonesat në përgjigjet e provimeve të Maturës Shtetërore....