Connect with Us

All posts tagged "arsimi"

Sociale 12:51 - 18 Shtator, 2019

Apeli i fortë i gazetares së “Fiks Fare”

Dje në emisionin “Top Show” në Top Channel, në një panel gazetarësh dhe të ftuarish të Alban Dudushit u diskutua për fillimin e vitit të ri...

Sociale 15:12 - 16 Shtator, 2019

Arsimi në Shqipëri, në vdekje klinike/ PD publikon shifrat alarmante

Partia Demokratike akuzon kryeministrin Edi Rama se për shkak të keqqeverisjes, Shqipëria ka sot 145 mijë nxënës dhe studentë më pak në bankat e shkollës dhe...

Sociale 08:24 - 16 Shtator, 2019

Tkurrja e popullsisë prek dhe arsimin/ 200 mijë nxënës më pak në banka këtë vit

Tkurrja e popullsisë po ndikon drejtpërsëdrejti në sektorin e arsimit në vend, pasi çdo vit që kalon shkollat janë duke u përballur me sfidën e uljes...

Sociale 10:28 - 13 Gusht, 2019

42% e forcës së punës me arsim 8-9 vjeçar/ Ish deputeti demokrat jep alarmin

Ish deputeti demokrat Luçiano Boci, ka komentuar radhitjen e Shqipërisë si e treta në Evropë, për nga arsimimi. 42% e forcës aktive për punë në Shqipëri...

Lajm i Rekomanduar 08:03 - 13 Gusht, 2019

‘Injorantët’ e Europës”/ Ja, ku radhitet Shqipëria

Në tre shtete në Europë, punëdhënësit vuajnë më shumë për të gjetur fuqi punëtore me arsim të mesëm apo të lartë. Në vend të parë është...

Sociale 07:58 - 9 Gusht, 2019

Arsimi dekurajues/ 18% e personave me shkollë të lartë, “nuk duan” të punojnë

Sistemi arsimor në vend, vit pas viti ka humbur lidhjet me tregun e punës, për shkak se diplomat e prodhuara nuk përputhen me profesionet që kërkojnë...

Aktualitet 10:40 - 18 Korrik, 2019

Shahini justifikon dështimin/ Ia delegon përgjegjësinë opozitës

Ministrja e Arsimit, Besa Shahini është thirrur sot në një interpelancë urgjente nga deputeti i Bindjes Demokratike, Andi Përmeti, në lidhje me vendimin për të rritur...

Aktualitet 10:02 - 27 Qershor, 2019

Ministrja e Ramës përfshihet sërish në skandal/ Si dështoi Matura Shtetërore

Ditët e fundit, ka pasur mjaft ankesa nga ana e prindërve, por edhe vetë maturantët, në lidhje me vonesat në përgjigjet e provimeve të Maturës Shtetërore....

Aktualitet 10:59 - 13 Maj, 2019

Rritja e notës mesatare për pranimet në universitet/ Tabaku akuza ministres së Arsimit

Ish-nënkryetarja e Komisionit të Ekonomisë, Jorida Tabaku ka reaguar lidhur me vendimin e qeverisë për të rritur notën mesatare për pranimet në universitet. Në një postim...

Aktualitet 17:41 - 4 Maj, 2019

Basha: Arsimi në krizën më të rëndë në këto 29 vite

Arsimi në Shqipëri ndodhet në krizën më të rëndë në këto 29 vite. Kjo ka qenë deklarata e kreut të selisë blu, Lulëzim Basha, gjatë prezantimit...