Connect with Us

All posts tagged "armet berthamore"

Greenpeace
Blog 10:15 - 6 Gusht, 2020

Greenpeace/ Një sulm bërthamor ndaj Gjermanisë do të vriste gjysmë milion banorë

Një studim i Greenpeace tregon se çfarë mund të ndodhë, nëse Gjermania sulmohet me armë bërthamore. Sipas një simulimi, prej një bombe të vogël bërthamore, në...

A mundet SHBA-ja të shkatërrojë njëkohësisht Rusinë dhe Kinën, pa armë bërthamore?
Blog 08:36 - 13 Korrik, 2020

A mundet SHBA-ja të shkatërrojë njëkohësisht Rusinë dhe Kinën, pa armë bërthamore?

Nga Robert Farley “National Interest” * Shtetet e Bashkuara, e kanë hedhur tashmë poshtë doktrinën e saj shpesh të keqkuptuar shpesh të “dy luftërave”, e destinuar...

Blog 08:38 - 2 Mars, 2020

Shpejtoi fundin e Luftës së Dytë Botërore/ Çfarë ishte Projekti Manhatan?

* Projekti Manhatan, i vënë në zbatim gjatë Luftës së Dytë Botërore, ishte një përpjekje e qeverisë amerikane për të hulumtuar, ndërtuar dhe përdorur bombën bërthamore....

Blog 08:23 - 14 Shkurt, 2020

Pse duhet shpëtuar traktati i fundit, mbi kufizimin e armëve bërthamore

Nga Madeleine Albright & Igor Ivanov, “The New York Times” * Raportet mes Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara, kanë qenë në krizë për pjesën më të...

Politikë 16:37 - 19 Tetor, 2019

“Po shkojmë drejt një epoke të rrezikshme”/ Gorbaçov: SHBA dhe Rusi të ulen urgjentisht në bisedime

Lideri i fundit komunist, Mihail Gorbaçov, ka bërë thirrje urgjente për uljen e kontrollit të armëve bërthamore, teksa shprehet se bota është duke shkuar drejt një...

Aktualitet 20:15 - 23 Prill, 2018

Armët bërthamore alarmojnë OKB-në

Drejtuesja më e lartë e OKB-së për Çarmatimin dha sot alarmin për kërcënimin në rritje të përdorimit të armëve bërthamore duke shprehur keqardhje për modernizimin e...