Connect with Us

All posts tagged "argjentine"

Bota 10:32 - 15 Dhjetor, 2019

Grabitje me armë/ Vritet pronari i hotelit, plagoset rëndë djali

Pronari i një hoteli në Buenos Aires, ka mbetur i vrarë gjatë një grabitje me armë ndërsa u plagos rëndë dhe djali i tij. Ngjarja e...

Blog 09:10 - 7 Dhjetor, 2019

“Lufta e Pistë”/ Si u zhdukën 30 mijë njerëz nga junta ushtarake në Argjentinë

E stolisur me pemë të harlisura, dhe e rrethuar nga godina hijerënda, sheshi “Plaza de Mayo” në kryeqytetin argjentins, Buenos Aires, mund të duket si një...

Aktualitet 12:06 - 30 Nentor, 2018

Defekt serioz në avionin qeveritar/ Merkel mbërrin me vonesë në takimin e G20 

Avioni qeveritar A340 që do të çonte kancelaren gjermane Angela Merkel në takimin e G20-s në Argjentinë duhet të ndalej të enjten në Köln. Sistemi i...

Uncategorized 11:31 - 13 Shtator, 2018

Ngjarje e tmerrshme/ Ylli i madh argjentinas vret dy persona

Si në filma, por me ndryshimin se në “Fast & Furious” shoferët janë specialistë dhe duket sikur nuk do përplasen kurrë. Futbollisti argjentinas Nahuel Zárate duket...

Aktualitet 23:35 - 22 Gusht, 2018

Droga e sekuestruar në ambasadën ruse në Argjentinë digjet në krematorium.

Rusia dhe Argjentina kanë djegur 389 kg kokainë në një krematorium në Buenos Aires. Lënda narkotike ishte sekuestruar gjatë një operacioni në ambasadën ruse në Argjentinë,...

Life Style 16:09 - 19 Dhjetor, 2016

+18/ Fotot e pacensuruara të Belen Rodriguez, cmendet argjentinasja

Supermodelja e shumëpërfolur Belen Rodriguez, e cila së fundmi finalizoi divorcin e saj më bashkëshortin Stefano De Martino, na ka shokuar të gjithëve. Janë publikuar një...

Aktualitet 16:34 - 16 Korrik, 2016

Deshmia e historianit/Ku dhe kur vdiq Hitleri? Po Eva Braun?

Një libër i historianit Abel Basti, tenton të hedhë dritë mbi fundin e Adolf Hitlerit. Shkrimtari argjentinas thotë se është e vërtetë që Hitleri ka jetuar në Amerikën...

Bota 23:45 - 24 Mars, 2016

Presidenti Obama mbyll vizitën në Argjentinë

Presidenti Barack Obama përmbyll vizitën dyditore në Argjentinë ditën e sotme, e cila përkon me datën e një grushti shteti të 40 vjetëve më parë dhe...

Bota 17:47 - 6 Gusht, 2015

Ish-presidenti i Argjentines del ne gjyq per shperthimin ne qendren hebraike

Ish-presidenti argjentinas Carlos Menem dhe 12 persona të tjerë dalin sot në gjyq nën akuzat për komplot për të minuar procesin hetimor lidhur me shpërthimin vdekjeprurës...

Kuriozitete 11:21 - 6 Prill, 2015

Argjentinë/Dhjetëra mijë njerëz për të ngrënë një vezë Pashke

Me dhjetëra mijë njerëz u mblodhën në Bariloche në Argjentinë për të shijuar atë që përshkruhet si veza më e madhe e Pashkëve, e bërë me...

Aktualitet 16:45 - 3 Prill, 2015

Dokumentet/Britania spiunoi me vite qeverinë e Argjentinës

Dokumentet e publikuara nga ish-kontraktori i CIA-s, amerikani Edward Snowden pretendojnë se Britania ka spiunuar për disa vjet qeverinë e Argjentinës. Sipas raportimeve në median e...

Uncategorized 00:09 - 30 Mars, 2015

Misioni i arkeologëve për të zbuluar bunkerin nazist të fshehur në xhunglën e Argjentinës

Pesë monedha gjermane të periudhës midis viteve 1938 dhe  1941 dhe një pjesë e një pjate procelani me mbishkrimin “Made in Germany” të zbuluara në xhunglën...

Histori 18:14 - 23 Mars, 2015

Argjentinë/Mision eksplorimi për strehën e fshehtë të nazistëve

Arkeologët po përpiqen të përcaktojnë nëse disa ndërtesa të rrënuara në një rezervë natyrore të izoluar në Argjentinë kanë qenë ndërtuar si një strehë e fshehtë...

Bota 12:01 - 19 Mars, 2015

Buenos Aires/Argjentinasit kërkojnë Drejtësi për Nisman

Me qindra protestues në Buenos Aires apeluan për Drejtësi ndërsa marshuan në dymujorin e vrasjes së prokurorit federal, Alberto Nisman. Ai u gjet i vdekur në...

Bota 19:58 - 5 Mars, 2015

Argjetinë/Familja: Prokurori Nisman është vrarë

Familjarët kanë bërë të ditur se teste të kryera në mënyrë të pavarur kanë treguar se prokurori special i Argjentinës, Alberto Nisman, është vrarë. Në një...