Connect with Us

All posts tagged "aplikacion"

Tik Tok forcon sigurinë/ Llogaritë e përdoruesve nën moshën 16-vjeç do të bëhen private
Teknologji 13:03 - 13 Janar, 2021

Tik Tok forcon sigurinë/ Llogaritë e përdoruesve nën moshën 16-vjeç do të bëhen private

Përdoruesit e TikTok të moshës nën 16 vjeç do të vendosin llogaritë e tyre automatikisht si private, pasi aplikacioni paraqet një sërë masash për të përmirësuar...

Parler fshihet nga interneti/ Amazon e lë pa mbështetje
Teknologji 15:43 - 11 Janar, 2021

Parler fshihet nga interneti/ Amazon e lë pa mbështetje

Parler është fshirë nga internti pasi Amazon tërhoqi mbështetjen për të ashtuquajturin rrjetin e saj shoqëror “fjala e lirë”. Platforma ishte mbështetur në shërbimin kompjuterik të...

Si të lexoni mesazhet në WhatsApp pa e kuptuar dërguesi/ Ja truku i thjeshtë
Teknologji 15:07 - 10 Janar, 2021

Si të lexoni mesazhet në WhatsApp pa e kuptuar dërguesi/ Ja truku i thjeshtë

Nëse keni dashur ndonjëherë të lexoni një mesazh në WhatsApp pa e ditur dërguesi, jeni me fat. Një truk i thjeshtë në iPhone ju lejon të...

Çfarë është “Sinjali?”/ Të gjithë po e ndërrojnë WhatsApp-in për këtë aplikacion
Teknologji 14:47 - 9 Janar, 2021

Çfarë është “Sinjali?”/ Të gjithë po e ndërrojnë WhatsApp-in për këtë aplikacion

WHATSAPP është përballur me reagime të ashpra pasi ka prezantuar ligje të reja të privatësisë që mund të rezultojnë në çaktivizimin e llogarisë suaj nëse nuk...

A e dini se kush është aplikacioni më i shkarkuar i vitit 2020?
Teknologji 09:48 - 2 Janar, 2021

A e dini se kush është aplikacioni më i shkarkuar i vitit 2020?

Aplikacioni më i shkarkuar i vitit 2020 është TikTok, sipas të dhënave të Appfigures. Kjo nuk është për t’u habitur duke pasi të dhënat tregojnë se...

Tik Tok në telashe/ Akuzohet se përdor të dhënat e fëmijëve
Teknologji 20:08 - 1 Janar, 2021

Tik Tok në telashe/ Akuzohet se përdor të dhënat e fëmijëve

Një vajzë 12-vjeçare shpreson të merren masa ligjore kundër aplikacionit për ndarjen e videos TikTok, duke pretenduar se kompania përdor të dhënat e fëmijëve në mënyrë...

Si të ndaloni hakimin e WhatsApp/ Tre hapat që duhet të ndiqni
Teknologji 13:11 - 30 Dhjetor, 2020

Si të ndaloni hakimin e WhatsApp/ Tre hapat që duhet të ndiqni

Thuhet se një haker po bën “kërdinë” duke vjedhur të dhënat e shumë përdoruesve të WhatsApp. Mashtrimi përfshin kodet e vërtetimit të WhatsApp, të cilat do...

Aplikacioni më i shkarkuar i momentit/ Si Tik Tok ndryshoi botën në 2020
Teknologji 13:24 - 22 Dhjetor, 2020

Aplikacioni më i shkarkuar i momentit/ Si Tik Tok ndryshoi botën në 2020

Aplikacioni i parë i madh i mediave sociale, Tik Tok në pronësi të Kinës pushtoi botën duke u kthyer në aplikacionin më të shkarkuar dhe të...

Arian Çani hap Tik Tok/ Prezanton si rrallëherë të bijën
Showbizz 10:53 - 18 Nentor, 2020

Arian Çani hap Tik Tok/ Prezanton si rrallëherë të bijën

Moderatori dhe gazetari Arian Çani është bërë pjesë e rrjeteve sociale. Së fundi Çani ka plotësuar dëshirën e vajzës së tij për të hapur një Tik...

Ndalimi i shkarkimit të Tik Tok në SHBA/ Çfarë po ndodh me aplikacionin?
Teknologji 12:18 - 13 Nentor, 2020

Ndalimi i shkarkimit të Tik Tok në SHBA/ Çfarë po ndodh me aplikacionin?

Departamenti i Tregtisë i SH.B.A.-së ka ndaluar një ndalim të TikTok që do të hynte në fuqi të Enjten mbrëma. Urdhri do të kishte ndaluar shkarkimin...

India lejon përdoruesit të bëjnë pagesa nëpërmjet WhatsApp
Teknologji 13:56 - 7 Nentor, 2020

India lejon përdoruesit të bëjnë pagesa nëpërmjet WhatsApp

Miliona përdorues të WhatsApp në Indi më në fund mund të fillojnë ti dërgojnë para njëri-tjetrit përmes aplikacionit. Facebook ( FB ) , i cili zotëron...

WhatsApp me opsion të ri/ Mesazhet do të “zhduken” pas shtatë ditësh
Teknologji 13:15 - 6 Nentor, 2020

WhatsApp me opsion të ri/ Mesazhet do të “zhduken” pas shtatë ditësh

WhatsApp është duke prezantuar një opsion “mesazhe që zhduken” që do të fshijë bisedat nga telefoni i dërguesit dhe marrësit pas shtatë ditësh. Aplikacioni në pronësi...

Aktivistët bëjnë thirrjen e fortë/ Ky aplikacion i Apple duhet të ndalet
Teknologji 11:08 - 30 Tetor, 2020

Aktivistët bëjnë thirrjen e fortë/ Ky aplikacion i Apple duhet të ndalet

Organizatat bamirëse të çrregullimeve të të ngrënit kanë lëshuar një paralajmërim rreth një aplikacioni diete “të dëmshëm” që ishte promovuar në Apple App Store për personat...

Blog 17:36 - 23 Tetor, 2020

Aplikacionet për gjurmimin e kontakteve/ A ka prova se po ndihmojnë në frenimin e Covid-19?

Gjatë valës së parë të Covid-19, studiuesit në Universitetin e Oksfordit, ndërtuan një model kompjuterik që tregonte se nëse 56 për qind e qytetarëve britanikë do...

Aplikacioni për gjurmimin e kontakteve me Covid që nuk ndan të dhëna me policinë
Teknologji 15:19 - 19 Tetor, 2020

Aplikacioni për gjurmimin e kontakteve me Covid që nuk ndan të dhëna me policinë

Krijuesit e aplikacionit për gjetjen e kontakteve Covid-19 për Anglinë kanë theksuar se asnjë nga të dhënat që përdor nuk do të ndahen me policinë. Ai...

Twitter pezullon llogaritë false të mbështetësve të Trump
Teknologji 11:27 - 14 Tetor, 2020

Twitter pezullon llogaritë false të mbështetësve të Trump

Twitter ka pezulluar një numër llogarish të rreme që pretendojnë të jenë në pronësi të mbështetësve zezakë të Presidentit të SHBA Donald Trump. Gjiganti i mediave...

WhatsApp tregon opsionin që do të "shpëtojë" përdoruesit nga bisedat e padëshiruara
Teknologji 14:30 - 11 Tetor, 2020

Whats App ndalohet në Jemen/ Mbajtja e aplikacionit quhet vepër e pahijshme

Grupi rebel Houthi në Jemen ka ndaluar përdorimin e aplikacionit WhatsApp në provincën jugperëndimore Ibb, e cila është nën kontrollin e tij, raporton Anadolu Agency (AA)....

Pakistani bllokon Tik Tok për përmbajtje "imorale"
Teknologji 15:50 - 10 Tetor, 2020

Pakistani bllokon Tik Tok për përmbajtje “imorale”

Pakistani ka ndaluar aplikacionin e njohur për video të shkurtra Tik Tok, duke përmendur qarkullimin e videove që i konsideronte “të pamoralshme dhe të pahijshme”.Tik Tok...

Trump urdhëroi ndalimin e shkarkimit të aplikacionit/ Gjykatësi merr vendimin
Teknologji 11:51 - 28 Shtator, 2020

Trump urdhëroi ndalimin e shkarkimit të aplikacionit/ Gjykatësi merr vendimin

Tik Tok ka shmangur një bllok të urdhëruar nga qeveria për shkarkime të reja në SH.B.A. pasi një gjykatës lëshoi ​​një urdhër të përkohshëm. Aplikacioni për...

Blog 09:15 - 27 Shtator, 2020

Gjermanët të zhgënjyer nga aplikacioni për gjurmimin e koronavirusit

“Der Spiegel” Një mëngjes qershori, një logo gjigande “C” ngjyrë blu dhe e kuqe u shfaq përpara Zyrës Federale të Shtypit në Berlin. Qeveria gjermane po...

Pakistani bllokon Tik Tok për përmbajtje "imorale"
Teknologji 15:42 - 25 Shtator, 2020

Ndalimi i Tik Tok/ Të rejat rreth fatit të aplikacionit

Ndalimi i Tik Tok nga SHBA mund të nisë nga nesër. Ka pasur kaq shumë kthesa dhe kthime në sagën e aplikacionit saqë secili zhvillim mund...

Teknologji 11:00 - 24 Shtator, 2020

Aplikacioni kundër Covid-19 edhe për moshat mbi 16 vjeç

Njerëzit që jetojnë në Angli dhe Uells po nxiten të shkarkojnë aplikacionin zyrtar të qeverisë për gjurmimin e kontakteve pas lëshimit të tij zyrtar.NHS Covid-19 udhëzon...

Teknologji 11:45 - 21 Shtator, 2020

Gjykatësi bllokon përpjekjet e SHBA për të ndaluar shkarkimet e aplikacionit kinez

Një gjykatës ka bllokuar një përpjekje të qeverisë amerikane për të ndaluar aplikacionin kinez të mesazheve dhe pagesave, WeChat.Gjykatësi i Magjistraturës amerikane Laurel Beeler tha se...