Connect with Us

All posts tagged "antibiotike"

Shëndeti 22:01 - 30 Mars, 2020

Thirrja e fortë e mjekut/ Mos përdorni antibiotikë dhe antibakterialë

Mjeku infeksionist në QSUT, Tritan Kalo, i ka bërë edhe njëherë thirrje qytetarëve të respektojnë këshillat e mjekëve në rastin e Covid-19. Në reagimin e tij,...

Sociale 16:38 - 17 Janar, 2020

ISHP këshillon: Mos e trajto gripin me antibiotikë

Nisur nga situata e rëndë e gripit në rajonin tonë, Instituti i Shëndetit Publik ka dhënë këshilla për qytetarët shqiptarë se si duhet të reagojnë ndaj...

Shëndeti 23:25 - 27 Maj, 2016

Rreziku i rezistencës ndaj antibiotikëve

Shtetet e Bashkuara mund të jenë duke hyrë në një të ardhme ku antibiotikët nuk janë më efektivë dhe më shumë njerëz do të vdesin nga...

Shëndeti 09:32 - 4 Maj, 2015

Ja cilat janë efektet anësore të shkaktuara nga antibiotikët

Përdorimi i antibiotikëve shoqërohet me efekte anësore. Efektet anësore të tyre janë të shpeshta dhe duhet që pacientët të pyeten kryesisht për alergji ndaj medikamenteve. Ndër...

Shëndeti 13:35 - 19 Mars, 2015

Testi i ri i gjakut shmang përdorimin e panevojshëm të antibiotikëve

Një test i ri gjaku mund të ndihmojë doktorët të përcaktojnë nëse infeksioni është shkaktuar nga një virus apo një bakter brenda dy orësh, sugjerojnë kërkimet...