Connect with Us

All posts tagged "amf"

Politikë 14:29 - 19 Shkurt, 2020

Ish-zv.ministri i Financave emërohet në krye të AMF

Ervin Mete, që më herët mbante postin e zëvendësministrit të Financave është emëruar në krye të Autoritetit të Mbikëqyrjes Financiare. Vendimi në fjalë është marrë sot...

Ekonomi 09:22 - 28 Dhjetor, 2019

Drafti/ Si do të funksionojë sigurimi i detyrueshëm i banesave nga tërmeti

Monitor” zbardh draftin konfidencial që parashikon “shtetëzimin” e industrisë së sigurimeve për tërmetet. Do paguajmë me detyrim 15-25 euro për sigurim banese dhe kompensimi në rast...

Sociale 14:59 - 2 Dhjetor, 2019

Të prekurit nga tërmeti/ AMF bën bën njoftimin e rëndësishëm

Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare informon të gjithë qytetarët e prekur nga tërmeti i datës 26.11.2019, që kanë një kontratë për sigurimin e banesës apo pronës nga...

Sociale 12:21 - 23 Tetor, 2019

Trajtimi i dëmeve/ AMF në mbështetje të konsumatorëve

Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare për 9 muajt e parë të vitit 2019 ka trajtuar 71 ankesa të ardhura nga qytetarët dhe subjekte të tjera, që lidhen...

Ekonomi 13:21 - 1 Tetor, 2019

AMF nis Javën Globale të Investitorit me aktivitetin me përfaqësues të bizneseve dhe shoqatave të tregjeve

Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare organizoi sot, më 30 shtator 2019, një takim informues me përfaqësues të bizneseve nga Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës dhe...

Ekonomi 08:26 - 26 Korrik, 2019

Pastrimi i parave/ Më shumë kontroll mbi zyrat e këmbimit valutor 

Teksa agjencitë e këmbimit valutor kanë rezultuar si me rrezik të lartë për pastrimin e parave në raportin e fundit të Moneyval (mekanizimi europian për kontrollin...

Aktualitet 08:20 - 17 Tetor, 2018

AMF, paralajmëron mbi rrezikun e investimeve online

Në kuadër të  mbrojtjes së investitorit dhe edukimit financiar, Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare ka tërhequr së fundmi vëmendjen në lidhje me investimin në instrumentin “Kontratë për...

Aktualitet 08:50 - 3 Korrik, 2018

Paralajmëron AMF/ Gjashtë karakteristikat e skemave mashtruese që përdorin monedhë virtuale

Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare ka vijuar edhe një herë paralajmërimin për rreziqet e përdorimit të monedhave virtuale me ofertë fillestare(ICO). Në një njoftim të fundit AMF...

Sociale 08:51 - 10 Prill, 2018

Siguracionet e makinave/ AMF miraton kufirin minimal për çdo kategori

Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare ka miratuar primin e rrezikut për sigurimin e detyrueshëm motorik për çdo kategori mjeti, ku vihet re një rënie në raport me...

Aktualitet 16:13 - 27 Mars, 2018

Paralajmërimi i AMF: Kujdes ndaj aktivitetit të shoqërisë me emrin FXLider

Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare (AMF) paralajmëron investitorët për rrezikun ndaj shërbimeve të shoqërisë që operon me emrin FXLider nëpërmjet adresës së internetit https://www.fxlider.com. Mbështetur në Ligjin...

Aktualitet 09:02 - 21 Janar, 2018

Ervin Koçi i AMF-së, harxhon 8 milion lekë për një kafe të cilësisë së parë

Pas blerjes së një automjeti luksoz, arredimit modern të zyrës, tani radha vjen edhe për nje ekspres kafe. Të gjitha këto shpenzime luksi janë kryer nga...

Aktualitet 16:57 - 6 Prill, 2017

Nga Jorida TABAKU/Kapja politike e Agjensise se Mbikeqyrjes Financiare!

Sot në krye të Agjensisë për Mbikëqyrjen Financiare është vendosur ish deputeti i Partisë Socialiste. Nuk jam marrë e nuk merrem kurrë me kolegët, por uzurpimi...

Aktualitet 12:07 - 5 Prill, 2017

Ish-deputeti Koçi ne vend të Enkelejda Shehit në AMF

Ervin Koçi është propozuar nga Partia Socialiste si pasardhës i Enkelejda Shehit në krye të Agjencisë së Mbikëqyrjes Financiare. Kujtojmë këtu faktin se mujin e kaluar,...

Aktualitet 09:34 - 21 Nentor, 2016

Si të dalloni skemat mashtruese online/ Ja kompanitë e licencuara

Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare (AMF) ka të publikuara në faqen e vet të internetit të dhëna lidhur me portalet e tregtimit online, të cilat i japin...

Ekonomi 17:25 - 28 Shkurt, 2015

AMF: Primet e shkruara bruto për muajin janar u rritën me 19%

Tregu i sigurimeve e ka nisur në rritje edhe vitin 2015. Sipas të dhënave nga Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare, primet e shkruara bruto për muajin janar...