Connect with Us

All posts tagged "amerike"

Sociale 08:21 - 3 Korrik, 2020

Fituesit e lotarisë amerikane ndjehen të mashtruar nga urdhëri i presidentit Trump

Noha, një inxhiniere nga Egjipti, duhet të ndihej me fat pasi fitoi llotarinë amerikane të vizave që zgjedh rastësisht njerëz nga një grup prej më shumë...

Amerika s’ka nevojë për një revolucion të ri
Blog 08:20 - 2 Korrik, 2020

Amerika s’ka nevojë për një revolucion të ri

Nga Ayaan Hirsi Ali “The Wall Street Journal” Zemërimi është reagimi i natyrshëm ndaj vrasjes brutale të Xhorxh Floid.Megjithatë zemërimi dhe të menduarit e kthjellët dhe...

Rudina Hajdari “zhvesh” kostumin e politikanes/ Rrëfim për fëmijërinë dhe jetën në Amerikë
Politikë 17:20 - 28 Qershor, 2020

Rudina Hajdari “zhvesh” kostumin e politikanes/ Rrëfim për fëmijërinë dhe jetën në Amerikë

Deputetja Rudina Hajdari ka “zhveshur” sot kostumin e politikanes teksa ka folur për kujtimet e fëmijërisë së saj, adoleshencën, sfidat e jetës së saj. Hajdari ka...

“Lajmi më gjigant”/ Ylli Manjani ironizon keq me Akademinë e Shkencave
Politikë 11:07 - 28 Qershor, 2020

“Ky është halli ynë më i madh”/ Ironia e Manjanit: Na është ulur…

Ish ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka ironizuar me reagimet e shqiptarëve për garën presidenciale në SHBA. Manjani shkruan se hallin më të madh kanë se...

Showbizz 11:32 - 3 Qershor, 2020

“Më dhembin të dy njësoj”/ Modertorja iu përvishet vip-ave shqiptarë

Moderatorja Bora Zemani i është përgjigjur reagimeve të disa prej vipave shqiptarë të cilët u shprehën se pëprapa racizmit në Amerikë ata duhet të sensibilizoheshin dhe...

“Lajmi më gjigant”/ Ylli Manjani ironizon keq me Akademinë e Shkencave
Politikë 09:40 - 28 Maj, 2020

Manjani publikon videon dhe bën ironinë therëse/ Kush bën ‘lobbying’ në Amerikë, akoma dhe më mirë

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani përmes një postimi në rrjetet sociale bën një ironi therëse me politikën shqiptare. Sipas Manjanit kur bën lobbing në Amerikë është...

Kuriozitete 12:57 - 25 Maj, 2020

Coronavirus/ Amerikanët dynden në plazhe në fundjavën e Ditës së Përkujtimit

Amerikanët janë dyndur në plazhe dhe liqene për fundjavën e Ditës së Përkujtimit, duke shkelur kufizimet e vendosura për të shmangur shpërthimin e Coronavirusit. Në Florida,...

Bota 17:37 - 10 Maj, 2020

Vetëkarantinohen tre zyrtarë kryesorë që merren me koronavirusin

Tre zyrtarë kryesorë amerikanë që drejtojnë përpjekjet e qeverisë kundër koronavirusit ndodhen në vetë-karantinim pasi kanë qenë në kontakt me persona të infektuar pozitivisht me COVID-19....

Showbizz 17:41 - 3 Maj, 2020

Nga kontradiktat me Ermalin, operacionet plastike dhe “arratisja” në Amerikë/ Zbërthehet Kejvina Kthella

Ish-velina e Xing-ut, Kejvina Kthella ndodhet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës prej gati dy muajsh. Në një intervistë të zhvilluar në “Instagram”, me doktorin e...

Sociale 22:21 - 24 Prill, 2020

“Më thanë se vetëm po të isha duke vdekur do shkoja në urgjencë”/ Flet nga spitali në SHBA shqiptari i infektuar

Juliani, një shqiptar që jeton në SHBA dhe që është infektuar me koronavirus, ka treguar si po e kurojnë mjekët në Amerikë. “Ndodhem në Connecticut, jam...

Shëndeti 22:11 - 24 Prill, 2020

“Kam ndihmuar mjekët në Amerikë”/ Pipero: Mjekimi është i njëjtë si në Shqipëri

Një i ri shqiptar i cili jeton në Amerikë ka treguar eksperiencën e tij pasi është infektuar nga koronavirusi. 27-vjeçari prej pesë ditësh ndodhet në spital...

Bota 18:38 - 22 Prill, 2020

U prek nga koronavirusi/ Rrëfimi i 28-vjeçarit shqiptar në SHBA

Në mesin e rreth 820 mijë të infektuarve me COVID-19 në Shtetet e Bashkuara ishte edhe një shqiptar 28 vjeçar nga Nju Jorku. Majlind Aliju kreu...

Bota 20:37 - 2 Prill, 2020

Koronavirusi godet ekonominë amerikane/ Numër rekord kërkesash për asistencë papunësie

Një numër rekord prej 6.6 milionë kërkesash për asistencë papunësie u regjistruan javën e kaluar, duke tejkaluar shifrat rekord të një jave më parë, gjë që...

Bota 14:52 - 30 Mars, 2020

U infektua nga koronavirusi/ Ndërron jetë gazetarja e njohur amerikane

Ka humbur jetën si pasojë e koronavirusit, gazetarja e njohur amerikane Maria Mercader. Sipas mediave amrikane gazetarja e prekur nga koronavirusi nuk ia ka dalë dot...

Bota 08:33 - 22 Mars, 2020

Pjesëtari i stafit të tij u infektua me Covid-19/ Del përgjigjia e analizave të nënpresidentit amerikan

Nënpresidenti i Shteteve të Bashkuara, Mike Pence, ka dalë negativ në testet për koronavirus, bëri të ditur një zëdhënëse e tij të shtunën. “Ju raportojmë me...

Bota 19:57 - 8 Shkurt, 2020

Vdes nga koronavirusi shtetasi i parë amerikan

Një qytetar amerikan që ndodhej në Wuhan të Kinës ka vdekur nga koronavirusi. Lajmi u njoftua të shtunën nga zyrtarë të Ambasadën Amerikane në Pekin. Sipas...

Politikë 17:19 - 19 Janar, 2020

Amerika përbuz Bashën?/ Goxhaj: Nuk merr më ftesa nga SHBA

“Unë kam mësuar se Shqipëria do shumë të futet në BE, ose nuk do futet”. Kështu deklaroi avokati Altin Goxhaj, teksa po fliste për integrimin e...

Politikë 20:56 - 6 Janar, 2020

“Lufta kundër terrorizmit s’bëhet me lule”/ Avokati i del në krah Trump-it

Avokati Spartak Ngjela ka folur, në studion e “Ora News”, për vrasjen e gjeneralit iranian Kasem Sueljmanit nga Presidenti Trump. Ngjela e përkrah aktin e Amerikës,...

Bota 12:42 - 5 Janar, 2020

Vrasja e gjeneralit iranian/ Mijëra njerëz vërshojnë nëpër rrugë: Vdekje për Amerikën

Mijëra persona kanë vërshuar në rrugët e qytetit iranian të Ahvaz t’i dhënë lamturmirën gjeneralit ushtarak Qasem Soleimani. Sipas BBC, mijëra njerëz brohorisnin nëpër rrugë: “Vdekje...

Bota 08:47 - 5 Janar, 2020

Rritja e tensioneve pas vrasjes së gjeneralit iranian / Qindra ushtarë amerikanë drejt Lindjes së Mesme

Qindra ushtarë amerikanë u zhvendosën nga Fort Bragg, Karolina e Veriut, në Kuvajt për të shërbyer si përforcime në Lindjen e Mesme pas tensioneve në rritje...

Sociale 22:00 - 2 Janar, 2020

Video/ Nuk ndalen vëllezërit korçarë, vijojnë turin në Amerikë

Vëllezërit korçarë Endri dhe Stefi Prifti, kanë zhvilluar së fundmi disa koncerte në Amerikë. Pasi performuan në natën e parë të vitit për emigrantët shqiptarë në...

Politikë 19:10 - 18 Dhjetor, 2019

“Dorëzohet” Kryemadhi/ I shtrin dorën shqiptarëve të Diasporës

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi në një lidhje live me “Nova Media” është shprehur se Shqipëria po përballet me një politik i cili po shkatërron themelet...

Sociale 10:01 - 8 Gusht, 2019

Pushime në SHBA?/ Ambasada Amerikane jep njoftimin e rëndësishëm

Për të gjithë ata që janë të interesuar që të kalojnë pushimet në SHBA, Ambasada Amerikane në Tiranës, jep udhëzimet. Me anë të një statusi në...