Connect with Us

All posts tagged "amerikanet"

Autoritetet amerikane vlerësojnë tejet efektive vaksinën anti-COVID të Modernës
Shëndeti 16:23 - 15 Dhjetor, 2020

Autoritetet amerikane vlerësojnë tejet efektive vaksinën anti-COVID të Modernës

Autoritetet amerikane të shëndetësisë kanë vlerësuar si tejet efikase vaksinën anti-Covid të zhvilluar nga kompania Moderna duke i hapur rrugë mundësisë së licencimit për përdorim në...

Nga Astrit Patozi/ Për tifozat e egër shqiptarë të zgjedhjeve amerikane
Opinione 19:57 - 4 Nentor, 2020

Nga Astrit Patozi/ Për tifozat e egër shqiptarë të zgjedhjeve amerikane

Këta tifozët e egër të zgjedhjeve amerikane në Shqipëri bëjnë mirë të qetësohen, jo thjesht për faktin se historia nuk u ka caktuar ndonjë rol për...

Amerikanët masivisht në votime/ Gazetarja shqiptare tregon se çfarë po ndodh në Ushington
Bota 23:47 - 3 Nentor, 2020

Amerikanët masivisht në votime/ Gazetarja shqiptare tregon se çfarë po ndodh në Uashington

Gazetarja Kejda Kostreci nga Ushingtoni, ka raportuar detajet e fundit për mbarëvajtjen e zgjedhjeve në SHBA. Në një lidhje me Neës 24, ajo tha se në...

Zgjedhjet në SHBA/ Miliona amerikanë i drejtohen qendrave të votimit
Bota 17:35 - 3 Nentor, 2020

Zgjedhjet në SHBA/ Miliona amerikanë i drejtohen qendrave të votimit

Me përfundimin e një fushate të lodhshme dhe e ashpër presidenciale me dhjetëra miliona votues u janë drejtuar qendrave të votimit në të gjithë vendin për...

Zgjedhjet presidenciale 2020 shkaktojnë ankth tek amerikanët
Bota 21:53 - 1 Nentor, 2020

Zgjedhjet presidenciale 2020 shkaktojnë ankth tek amerikanët

Ka një gjë për të cilën demokratët dhe republikanët në Shtetet e Bashkuara mund të bien dakord: Ata janë të stresuar. Shumë. Dhe fajin për këtë...

Presidencialet amerikane/ Mijëra fletë votimi të hedhura me postë, mund të shpallen të pavlefshme
Blog 08:51 - 26 Tetor, 2020

Presidencialet amerikane/ Mijëra fletë votimi të hedhura me postë, mund të shpallen të pavlefshme

Nga Michael Herron&Daniel A. Smith “The Conversation” * Dhjetëra miliona amerikanë kanë votuar tashmë me postë për zgjedhjet presidenciale të këtij viti, të kushtëzuar për të...

Anëtarët e Gjykatës së Lartë emërohen përjetë/ Çfarë mendojnë amerikanët?
Bota 22:37 - 24 Tetor, 2020

Anëtarët e Gjykatës së Lartë emërohen përjetë/ Çfarë mendojnë amerikanët?

Anëtarët e Gjykatës së Lartë shërbejnë në detyrë për gjithë jetën, pasi emërohen nga presidenti dhe konfirmohen nga Senati. Por shumica e amerikanëve mendojnë se kjo...

Zgjedhjet presidenciale në SHBA, rreth 30 milionë shtetas hedhin votën
Bota 23:13 - 20 Tetor, 2020

Zgjedhjet presidenciale në SHBA, rreth 30 milionë shtetas hedhin votën

Vetëm 15 ditë para zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit votuesit në Florida u mblodhën në qendrat e votimit për të votuar për zgjedhjen e tyre mes dy...

Trump vs Biden/ Pesë arsye, pse një amerikan i arsyeshëm duhet të votojë sërish Trumpin
Blog 08:43 - 20 Tetor, 2020

Trump vs Biden/ Pesë arsye, pse një amerikan i arsyeshëm duhet të votojë sërish Trumpin

Nga Liz Peek “Fox News” * Katër vjet më parë, mbështetja ndaj Donald Trumpit për t’u bërë president ishte e diskutueshme. Sot, mbështetja ndaj presidentit është...

Me votën pro Trump, miliona amerikanë do kundërshtojnë vendosjen e diktaturës së shtetit njëpartiak
Blog 08:23 - 14 Tetor, 2020

Me votën pro Trump, miliona amerikanë do kundërshtojnë vendosjen e diktaturës së shtetit njëpartiak

Nga Robert J. Hutchinson “News Max” * Le të jemi të sinqertë. Demokratët dhe aleatët në mediat e kontrolluara prej tyre, do të bëjnë gjithçka për...

Revolucioni/ Grushti i Shtetit “kryesisht paqësor” i të majtës amerikane
Blog 08:31 - 10 Tetor, 2020

Revolucioni/ Grushti i Shtetit “kryesisht paqësor” i të majtës amerikane

Nga William L.Gensert “American Thinker” Që nga fillimi i presidencës Trump, të majtët angazhuan mendjet e tyre më të mëdha për të  planifikuar “grushtin rus të...

Teknologji 15:36 - 9 Gusht, 2020

Çfarë do të ndodhë me amerikanët nëse ndalohet “Wechat”

Për Zhang Lianping, një 72-vjeçar në pension pronar i biznesit të vogël në College Park, Maryland, WeChat është një rrugë shpëtimi për të qëndruar në kontakt...

Xho Bajden nuk është presidenti që mendon BE-ja
Blog 09:02 - 24 Korrik, 2020

Joe Biden mund ta paguajë rëndë kaosin ku janë zhytur sot qytetet amerikane

Nga Michael Goodwin “The New York Post” * Krimi në qytetet amerikane, po pëson një rritje të frikshme. Në disa qytete, anarkistët po thyejnë dritaret e...

BE hap zyrtarisht kufijtë e jashtëm/ Në listë nuk bën pjesë Shqipëria
Bota 20:41 - 27 Qershor, 2020

BE ende pa vendim për rihapjen e kufijve/ Amerikanët pritet të përjashtohen

Vendet e Bashkimit Evropian nuk arritën të vendosin të premten për një liste të vendeve të sigurta, banorët e të cilëve mund të udhëtojnë në këtë...

Blog 12:12 - 21 Qershor, 2020

Rrëfimet e Bolton mllefe personale/ Amerikanët e njohin mirë presidentin e tyre

“The Wall Street Journal” Në lidhje me çështjen e librit të Xhon Bolton, është e vështirë të thuhet se kush duket më keq në sytë e...

Blog 08:28 - 8 Qershor, 2020

Amerika që duam

Nga Ahmed Charai “National Interest” * Imazhet dramatike që kanë bërë tashmë xhiron e botës të momenteve të fundit të Xhorxh Floid janë gjithçka, përveçse të...

Bota 23:05 - 7 Qershor, 2020

52% e amerikanëve, pro futjes së ushtrisë në protesta të dhunshme

Pak më shumë se gjysma e amerikanëve janë në favor të dislokimit të ushtrisë për të ndërhyrë atje ku ka protesta të dhunshme, sipas një sondazhi...

Opinione 22:19 - 5 Maj, 2020

Nga Arben Kallamata/ 5 Maji apo 7 Prilli?

Amerikanët i kujtojnë dëshmorët e luftërave të tyre të hënën e fundit të muajit maj. Tradita ka lidhje me Luftën Civile (1861-1865) dhe iu kushtohet të...

Kuriozitete 18:52 - 27 Prill, 2020

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi...

Bota 21:02 - 29 Mars, 2020

“Koronavirusi rezultat i një arme biologjike”/ Amerikanët padi ndaj qeverisë kineze, kërkojnë 20 trilion dollarë

Ndaj autoriteteve kineze është ngriur një padi për shpërthimin e koronavirusit, i cili e kishte vatrën në Wuhan. Padia është ngritur nga avokati amerikan Larry Klayman...

Politikë 20:29 - 26 Mars, 2020

Video/ Ambasadorja amerikane jep mesazhin e rëndësishëm

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim i ka bërë thirrje të gjithë shtetasve amerikan që jetojnë në Shqipëri që të kthehen menjëherë në vendin e tyre,...

Bota 20:21 - 16 Mars, 2020

Studiuesit amerikanë testojnë një vaksinë për koronavirusin/ Vullnetare del nëna e dy fëmijëve

Studiuesit amerikanë kanë testuar sot një vaksinë eksperimentale për koronavirusin, i cili ka marrë mijëra jetë njerëzish në shtete të ndryshme. Vaksina është injektuar në trupin...

Blog 08:51 - 11 Janar, 2020

Irani do bashkojë amerikanët rreth Donald Trumpit

Nga Conrad Black, “Newsmax” * Demokratët kanë bërë një tjetër gabim madhor, në kundërshtimin e tyre unanim ndaj urdhrit të presidentit Donald Trump, për të vrarë...