Connect with Us

All posts tagged "amerikan"

Politikë 22:18 - 9 Janar, 2020

“O je pro amerikan dhe patriot, ose nuk ka rrugë tjetër!”/ Nuk përmbahet Neritan Ceka

Politikani Neritan Ceka, i pranishëm në studion e emisionit “360 Gradë”, në RTV Ora,  ku po diskutohet konflikti SHBA-Iran, u shpreh se i jep të drejtë...

Politikë 14:09 - 17 Nentor, 2019

Meta takon “mysafirin special”/ Zoti e bekoftë miqësinë shqiptaro-amerikane

Presidenti Ilir Meta ka pritur në Tiranë ambasadorin Sam Brownback. Meta bën me dije se nesër do të marrin pjesë së bashku në Konferencën për Lirinë...

Aktualitet 21:00 - 22 Mars, 2019

Gazetari amerikan: S’kam marrë asnjë email nga Shkëlzen Berisha

Guy Lawson, autori amerikan i librit ” Qentë e Luftës” në një komunikim me gazetarin e Top Channel, Muhamed Veliu jep detaje në lidhje me pretendimet...

Aktualitet 15:50 - 23 Dhjetor, 2018

I dërguari amerikan në koalicionin kundër ISIS jep dorëheqjen

I dërguari i posaçëm amerikan në koalicionin global që lufton Shtetin Islamik, Brett McGurk, ka dhënë dorëheqjen në shenjë proteste ndaj vendimit të papritur të Presidentit...

Aktualitet 08:20 - 1 Dhjetor, 2018

Amerika në zi/ Ndërron jetë ish-presidenti

Ish-Presidenti i SHBA Xhorxh H.W. Bush ka ndërruar jetë në moshën 94 vjeçare në Houston, sipas zëdhënësit të tij Jim McGrath shkruan BBC . George Bush...

Aktualitet 12:25 - 17 Nentor, 2018

Mrekulli! Shtëpia e aktorit amerikan nuk preket nga zjarri, ndërsa ajo e fqinjit bëhet shkrumb e hi

Aktori legjendar Anthony Hopkins është një ndër personat fatlumë nga tragjedia e zjarrit në Kaliforni. “Dailymail” ka publikuar disa imazhe ku shfaqet shtëpia e aktorit në...

Aktualitet 18:09 - 16 Tetor, 2018

Deklarata e fortë e Ngjelës/ Do ketë ndryshime rrënjësore në politikë, më i rrezikuari Rama

Avokati Spartak Ngjela ka thënë se formimi i BKH dhe SPAK do të sjellë ndryshim rrënjësor në arenën politike. Gjatë një interviste në emisionin “Top Talk”...

Aktualitet 18:27 - 2 Korrik, 2018

Dialogu me Serbinë/ Thaçi bisedë me zyrtarin e lartë amerikan

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka zhvilluar një bisedë telefonike me Ndihmës-Sekretarin e Shtetit të SHBA-së për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Wess Mitchell, lidhur me dialogun...

Aktualitet 23:03 - 17 Prill, 2018

Akuza e ish ministrit serb/ Presidenti Vuçiç “komplotoi” me SHBA për Kosovën

Kryetari i Partisë Kombëtare dhe ish ministri i Jashtëm serb, Vuk Jeremiç thotë se presidenti serb Aleksandar Vuçiç u ka premtuar amerikanëve se Kosova do të...

Aktualitet 20:15 - 12 Prill, 2018

Deklarata e Kryeministrit: Rusia do t’i bëjë ballë presionit amerikan

Kryeministri rus Dmitri Medvedev tha se sanksionet e reja amerikane ndaj Moskës janë një përpjekje për konkurrencë të pandershme për të kufizuar zhvillimin ekonomik të Rusisë...

Aktualitet 17:57 - 11 Mars, 2018

Çfarë përmban plani “sekret” amerikan për Kosovën dhe Serbinë

Administrata e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka një plan për Kosovën, që përbëhet nga katër pika, tekstin e të cilës e kanë bërë publike media...

Aktualitet 00:30 - 21 Tetor, 2017

Artisti i njohur amerikan do bëhet baba në moshën 68 vjeçare

Nëse ka ndonjë gjë që ne pëlqejmë më shumë, janë lidhjet e personave publikë dhe fëmijët e tyre. Si ishte jeta përpara se të vinin në...

Aktualitet 19:29 - 30 Shtator, 2017

Nga Ilir Levonja/Pushimi i një ministri amerikan për punë biletash

Dje në darkë ministri i shëndetësinë në kabinetin e Donald Trumpit, dha dorëheqjen. Sipas tij disa kontradikta mes presidetit, ligjit Obama për shëndetësinë etj. Por në...

Aktualitet 18:50 - 30 Gusht, 2017

Trondit ish-zv.ministri/Krenar që jam shqiptar? Rastësi vezoresh dhe spermatozoidesh

Ish-zëvendësministri i Mbrojtjes, njëhershëm gazetari i njohur, Dritan Hila, ka tronditur opinionin me deklaratën e tij më të fundit. Në rrjetet sociale, Hila shkruan se është...

Aktualitet 22:24 - 20 Gusht, 2017

Amerikanët mbajnë frymën/Pritet eklipsi i plotë i diellit, ç’duhet të dini

Të hënën, më 21 gusht – për herë të parë në 99 vjet – të gjithë Shtetet e Bashkuara do të përjetojnë një eklips të plotë...

Aktualitet 12:55 - 27 Janar, 2017

“Valë” largimesh nga Departamenti i Shtetit, ikën edhe Nuland

Katër diplomatë amerikanë që përbëjnë pjesën kryesore të ekipit të lartë drejtues në Departamentin amerikan të Shtetit dhanë papritur dorëheqjen, vetëm disa ditë para se kandidati...

Politikë 17:27 - 9 Tetor, 2015

Basha takon kreun e Fondit shqiptaro-amerikan, Granoff

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha priti të premten në një takim përfaqësues të Fondit Shqiptaro-Amerikan të Ndërmarrjeve, mes të cilëve kryetarin e tij, Michael Granoff....

Kuriozitete 13:20 - 16 Shtator, 2015

Miliarderi amerikan që u dhuron pagë ekstra 800 mësuesve

Jim Simons është themelues i Renaissance Technologies, një kompani që vlen 22 miliardë dollar. Matematicienti amerikan, ka vendosur që të dhurojë 15 mijë dollarë në vit...

Kosova & Rajoni 17:40 - 21 Gusht, 2015

Ambasadori amerikan i dorëzoi letrat kredenciale Presidentes Jahjaga

Kosova dhe SHBA do të thellojnë bashkëpunimin edhe në të ardhmen. Kjo u konfirmua edhe pas takimit të parë të presidentes, Atifete Jahjaga, me ambasadorin amerikan,...

Bota 18:10 - 14 Gusht, 2015

Havana, flamuri amerikan ngrihet pas 54 vjetesh

Në kryeqytetin e Kubës, Havana, ka nisur ceremonia e rihapjes së Ambasadës së Shteteve të Bashkuara, 54 vjet që nga mbyllja e saj. John Kerry, i...

Kuriozitete 08:34 - 5 Qershor, 2015

Sprinkles, maçoku më i madh amerikan

Sprinkles është maçoku më gjigand në kontinentin amerikan dhe peshon plot 16 kilogramë. Ai peshon sa një fëmijë katërvjeçar për ironi edhe vetë është katër vjeç. Ai ka...

Bota 16:20 - 8 Prill, 2015

Përplasje mes trupave, vritet një ushtar amerikan e një afgan

Një ushtar amerikan dhe një afgan janë vrarë pas një shkëmbimi me armë zjarri mes trupave afgane dhe atyre të koalicionit të NATO-s në një kompaund...

Bota 09:33 - 5 Mars, 2015

Kore e Jugut/Aktivisti gjakos ambasadorin amerikan me brisk

Një person qëlloi ambasadorin amerikan në Korenë e Jugut, njoftojnë mediat në Seul, në kohën që diplomati Mark Lippert, po mbante një konferencë për marrëdhëniet SHBA-Kore...