Connect with Us

All posts tagged "amerika"

Blog 08:32 - 2 Qershor, 2020

Vetëm republikanët i garantojnë rendin dhe sigurinë Amerikës

Nga Daniel Mccarthy “National Interest” Republikanët patën një monopol virtual në Shtëpinë e Bardhë gjatë viteve 1969-1993, me vetëm një ndërprerje 4-vjeçare pas skandalit të Uotergejtit....

Politikë 16:44 - 20 Maj, 2020

Nga Astrit Patozi/ Amerika po pret përgjigje, ajo mund të vonohet, por nuk mund të mos jepet

Sado të bëjnë sikur janë të zënë me punë të tjera më të rëndësishme, udhëheqësit tanë të mëdhenj politikë nuk e shmangin dot detyrimin për t’i...

Shëndeti 16:38 - 9 Prill, 2020

“Miku i mirë njihet në ditë të vështira”/ Amerika jep kontributin e saj për Shqipërinë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka shprehur mirënjohje ndaj popullit amerikan për ndihmën e dhënë me mjete mbrojtëse personale për ekipet mjekësore. Manastirliu ka publikuar foto...

Blog 08:37 - 4 Prill, 2020

SHBA do vuajë shumë nga pandemia, por do vazhdojë ta udhëheqë botën

Nga Adam Tooze “Foreign Policy” * “Kjo është kriza e parë e madhe e botës post-amerikane”- shkroi të mërkurën në rrjetet sociale ish-ministri i jashtëm suedez...

Blog 08:46 - 28 Mars, 2020

Rivaliteti mes fuqive të mëdha pas krizës së koronavirusit/ Ç’duhet të bëjë Amerika?

Nga James Jay Carafano “National Interest” Herët a vonë, bota do t’ja dalë të mposhtë koronavirusin, dhe rivaliteti mes fuqive të mëdha do të rinisë aty...

Opinione 21:40 - 9 Mars, 2020

Nga Kreshnik Spahiu/ Kosova sapo u rreshtua si shtet anti-amerikan

SHBA sapo pezulloi 200 milion euro investime në Kosovë. Kosova rreshtohet tek ato pak shtete anti-amerikane që SHBA vendos sanksione si Kuba, Koreja e Veriur apo...

Bota 15:12 - 9 Mars, 2020

Shtohet shitja e armëve në botë/ Amerika e para

SHBA ka shtuar epërsinë si vendi i parë në botë në tregti me armë. Gjermania mbetet eksportuesi i katërt në botë i armëve. Sasia më e...

Opinione 10:47 - 7 Mars, 2020

Nga Bislim AHMETAJ/ Pse e mbështet Amerika, Edi Ramën ?!

* Kjo pyetje mbetet pa përgjigje në shumicën e rasteve . Pasi është gati e pamundur të marrë përgjigje të arësyeshme, sepse në më të shumtën...

Opinione 16:45 - 4 Mars, 2020

Nga Kreshnik Spahiu/ Amerika foli troç: Mbështesim revolucionin, por jo rotacionin

Ambasadorja amerikane foli troç: E mbështesim popullin të protestoj kundër Ramës por “flamurin” e revolucionit s’mund ta mbaj një anti-amerikan si Meta. Sali Berisha ka shumë...

Blog 08:40 - 28 Shkurt, 2020

Koronavirus/ A mund ta frenojë dot bota?

Nga Michael T.Osterholm & Mark Olshaker “The New York Times” * Të martën e18 shkurtit, në Iran nuk raportohej asnjë rast me koronavirus. Ndërkohë të dielën,...

Blog 08:28 - 23 Janar, 2020

Amerigo Vespuçi, eksploratori i harruar, që i vuri emrin Amerikës

Epoka e eksplorimeve të mëdha, është sigurisht një nga periudhat më dramatike të historisë evropiane. Shumë lundërtarë dhe eksplorues, ishin të magjepsur nga mundësitë që ofronte...

Blog 08:21 - 23 Janar, 2020

Britania votoi për pavarësi, por ajo po izolohet nga bota

Nga Jeremy Shapiro, “European Council on Foreign Relations” * Më 31 Janar, Britania e Madhe do të dalë më në fund nga makthi i saj i...

Blog 08:17 - 23 Janar, 2020

Paradoksi i terrorizmit/ Bie numri i sulmeve, shtohen masat e sigurisë

Nga Robert Skidelsky, “Project Syndicate” * Sulmi terrorist i nëntorit 2019 në Urën e Londrës, ku Usman Khan goditi me thikë për vdekje 2 persona, para...

ngjela deputetet e opozites deshmore
Politikë 16:28 - 21 Janar, 2020

Korrupsion i lartë shtetëror/ Ngjela bën paralajmërimin “bombë”

Avokat i njohur Spartak Ngjela ka ngritur alarmin për gjendjen në të cilën ndodhet vendi. Sipas tij, korrupsioni i lartë shtetëror po shkatërron jetën e shqiptarëve,...

Blog 08:39 - 9 Janar, 2020

Si historia tragjike në familje, e nxiti Samuel Morsin të shpikte telegrafin

Ishte shkurti i vitit 1825, dhe 34-vjeçari Samuel Mors, një piktor i realizuar ndodhej në Uashington, duke punuar mbi një portret të porositur nga një biznesmen...

Bota 17:45 - 8 Janar, 2020

Amerika është e pavarur në prodhimin e naftës/ Trump: Irani ka qenë sponsori kryesor i terrorizmit

Presidenti i SHBA, Donald Trump, në një deklaratë publike ka folur mbi situatën e tensionuar SHBA – Iran pas vdekjes së gjeneralit iranian Kasem Suljemani. Sa...

Lajme 18:55 - 7 Janar, 2020

“Toka është e sheshtë”/ Teoritë që mbrohen ende nga shumë njerëz

Njeriu ka mbërritur në Hënë dhe së shpejti do të shkelë edhe në Mars, por ka njerëz që ende dyshojnë në aftësitë e shkencës, duke hedhur...

Bota 11:50 - 4 Janar, 2020

“Mos udhëtoni në Irak dhe Iran”/ Britania u bën thirrje qytetarëve

Pas vrasjes së gjeneralit iranian nga Amerika, Kassem Sulejmanit, Britania e Madhe u ka kërkuar qytetarëve të saj që të shmangin çdo udhëtim në Irak me...

Bota 14:14 - 3 Janar, 2020

Djegin flamurin e SHBA dhe Izraelit/ Mijëra protestues për vrasjen e Sulejmanit në Iran

Mijëra iranianë po protestojnë në Teheran për të denoncuar “krimet” amerikane vetëm disa orë pas vdekjes së gjeneralit Kasem Sulejmani nga sulmet amerikane në aeroportin e...

Blog 09:40 - 1 Nentor, 2019

Amerika nuk u zbulua nga Kristofor Kolombi/ Ja si qëndron e vërteta

Shumë prej nesh kanë mësuar në shkollë, që Amerika u “zbulua” nga Kristofor Kolombi në vitin 1492. Por kjo nuk është e vërtetë. Popujt autoktonë të...

Blog 09:08 - 13 Shtator, 2019

Si të parandalohet nisja e një Lufte të dytë të Ftohtë

Nga Kemal Derviş “Project Syndicate” * Kur udhëheqësit botërorë të mblidhen në Nju Jork më vonë gjatë këtij muaji, në kuadër të mbledhjes vjetore të Asamblesë...

Kosova & Rajoni 22:15 - 6 Shtator, 2019

Rritet angazhimi amerikan në procesin e bisedimeve Kosovë-Serbi

Senatorët amerikanë, Chris Murphy dhe Ron Johnson, thanë të premten në Beograd se Kosova dhe Serbia duhet të bëjnë sakrifica për të siguruar normalizimin e marrëdhënieve...

berisha denoncim nga qytetari dixhital
Aktualitet 22:54 - 23 Maj, 2019

A i është refuzuar viza nga Amerika?/ Ja si përgjigjet Sali Berisha

Sali Berisha i ka kthyer përgjigje të gjithë atyre që ngritën pikëpyetjet për refuzimin e vizës së tij nga SHBA-ja. Nga studio e emisionit “Opinion” Berisha...