Connect with Us

All posts tagged "ambasadori"

Lajme 08:54 - 20 Mars, 2020

“Miku i mirë në ditë të vështira”/ Ambasadori kinez në Tiranë: Kina do ta ndihmojë Shqipërinë

Ambasadori i Kinës në Tiranë, z. Zhou Ding tha gjatë një interviste me gazetaren Ilva Tare në Euronews Albania se Shqipëria ka provuar miqësinë e vet...

Kosova & Rajoni 22:29 - 23 Shkurt, 2020

Trump: Ambasadori Grenell do të vazhdojë angazhimin në bisedimet Kosovë-Serbi

Presidenti Trump e konfirmoi këtë të dielë në Shtëpinë e Bardhë, pasi u pyet nga Zëri i Amerikës se si ndikon emërimi i Ambasadorit Grenell si...

Politikë 21:20 - 8 Janar, 2020

Italia emëron ambasadorin e ri në Shqipëri/ Ja kush do ta zëvendësojë Alberto Cutillon

Ka mbërritur në Tiranë, ambasadori i ri italian, Fabrizio Bucci. Lajmin e bën të ditur vetë ambasada italiane në Shqipëri, përmes një njoftimi në rrjetet sociale....

Politikë 14:47 - 6 Dhjetor, 2019

Turqia do të ndërtojë 500 banesa për të pastrehët/ Ambasadori Yoruk: Projekti do vihet sa më parë në zbatim

Ministrja e Kulturës Elva Margariti ka pritur sot Ambasadorin turk Yoruk për të diskutuar mbi çështhjet e situatës pas termetit dhe ndihmës së dhënë nga ana...

Politikë 19:10 - 1 Dhjetor, 2019

Ndihmat për tërmetin/ Ish ambasadori i OSBE-së publikon listën: Çfarë turpi! Holanda e pasur nuk është aty!

Ish ambasadori i OSBE-së në Tiranë, Robert Bosch, teksa ka publikuar listën me shtetet që ndihmuan Shqipërinë pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit, ka kritikuar ashpër...

Politikë 21:15 - 18 Nentor, 2019

Zbërthehet Presidenti/ Tregon pse ia mbylli portën ambasadorit Borchardt

Presidenti Ilir Meta, ka sqaruar edhe një herë  vendimin e tij për të shpallur “non grata” ambasadorin e OSBE-së Bernard Borchardt. I ftuar në emisionin “Open”,...

Politikë 21:01 - 18 Nentor, 2019

Meta e dëboi/ Duma: Borchardt është gjykuar tashmë

Ish deputetja e PD-së Grida Duma e fruar në Ora News, mbrëmjen e sotme ka komentuar veprimin e Presidentit Meta i cili e shpalli “non grata”...

Politikë 21:53 - 11 Nentor, 2019

“Qëndrimi për çështjen Alvini”/ Largohet nga detyra Ambasadori shqiptar në Turqi

Gent Gazheli është larguar nga detyra e ambasadorit të Shqipërisë në Turqi Ky fakt konfirmohet dhe në faqen e Kuvendit të Shqipërisë ku thuhet se Gazheli...

Politikë 22:29 - 22 Tetor, 2019

Ambasadori Soreca zbulon kur do të jenë gati SPAK

Ambasadori i BE-së në Shqipëri, Luigi Soreca, ka qenë pjesë e një interviste ekskluzive në “Report TV”, ku mosçelja e negociatave dhe situata në vendin tonë...

Politikë 22:51 - 13 Tetor, 2019

U nxorri gishtin e mesit protestueve/ Qytetarët “masakrojnë” Borchardt

Pas veprimit aspak të denjë të ambasadorit të OSBE-së, në vendin tonë, Berndt Borchardt, teksa i nxorri gishtin e mesit protestuesve pas thirrjes së këtyre të...

Politikë 22:11 - 25 Shtator, 2019

Tryeza për Reformën Zgjedhore/ Berisha i përvishet ambsadorit të OSBE

Ish kryeministri Sali Berisha ka komentuar tryezën e përbashkët të OSBE për Reformën Zgjedhore. I ftuar në Syri.tv Berisha u shpreh se nuk është parë kurrë...

Politikë 16:29 - 20 Gusht, 2019

Meta takon ambasadorin e ri gjerman/ “Mirërpresim ndihmën për integrimin”

Presidenti Ilir Meta ka pranuar sot Letrat Kredenciale nga Ambasadori i ri i Republikës Federale të Gjermanisë, Peter Zingraf. Presidenti Meta vlerësoi marrëdhëniet e shkëlqyera midis...

Aktualitet 18:45 - 18 Maj, 2019

“Borchardt turp të kesh”/ Bardhi: Veprimi i ligjshëm, diplomatët shprehin anësi

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi ka folur për incidentin me shkrimin e parrullave në banesën e ambasadorit të OSBE Bernd Borchardt. Sipas Bardhit,...

reagon kreun e zyres se be
Aktualitet 19:03 - 18 Mars, 2019

Ambasadori Soreca në KE/ Sqaron krizën shqiptare

Ambasadori i BE-së në Shqipëri, Luigi Soreca, i cili aktualisht po merr pjesë në mbledhjen e Këshillit Europian, ka folur rreth situatës politike në Shqipëri. Mësohet...

Aktualitet 16:35 - 6 Mars, 2019

Zgjedhje të vjedhura?/ Ish-Ambasadori amerikan “shpërthen” ndaj Bashës dhe Kryemadhit  

Ish- Ambasadori i SHBA-së, Aleksandër Arvizu, ka folur për zhvillimet politike në vend. Në një intervistë për TV “Top Channel”, Arvizu ka thënë se problemi kryesor...

Aktualitet 23:08 - 26 Shkurt, 2019

Noka “kryqëzon” ambasadorin e OSBE/ Sheh me të njëjtat syze me Ramën

Ish deputeti i PD-së Flamur Noka në një postim në rrjetet sociale ka reaguar ndaj zyrës  OSBE-së në Tiranë e cila dëbnoi dhunën nga ana e...

ambasadori britanik zbarkon ne zyren e bashes
Aktualitet 18:49 - 19 Shkurt, 2019

Ambasadori britanik zbarkon në zyrën e Lulzim Bashës

Vendimi i opozitës për djegien e mandateve ka lëkundur situatën politike në vend. Ka qenë ky vendim që ka shtyrë ambasadorin e Britanisë së Madhe Duncan...

Aktualitet 19:54 - 17 Shkurt, 2019

Ambasadori austriak “kryqëzon” Bashën për dhunën në protestë

Protesta e opozitës solli një sërë reagimesh edhe nga ndërkombëtarët. I fundit që ka reaguar në një postim në rrjetet sociale është ambasadori i Austrisë në...

gazetarja anila hoxha
Aktualitet 19:16 - 10 Shkurt, 2019

Vendimi për Dritan Dajtin/ Reagon ashpër ambasadori i BE-së

Gjykata e Apelit te Krimeve të Rënda mori një vendim për një gjykim të shkurtuar për shtetasin, Dritan Dajti, i cili në vitin 2009 vrau katër...

Aktualitet 18:42 - 7 Shkurt, 2019

Përshkallëzohet kriza/ Franca tërheq ambasadorin nga Italia

Marrëdhëniet midis Francës dhe Italisë janë përkeqësuar akoma më shumë. Franca ka vendosur të tërheqë ambasadorin e  saj nga Italia, pas degradimit të situatës. Ky lajm...

Aktualitet 12:26 - 20 Dhjetor, 2018

Dëbimi i ambasadorit iranian/ Basha akuza të forta qeverisë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pas dëbimit nga Shqipëria dhe shpalljes non-grata të ambasadorit iranian. Në një postim në rrjetet sociale, Basha shkruan...

Aktualitet 13:36 - 12 Dhjetor, 2018

Zgjedhjet për KLGJ-në/ Reagon ambasadori i BE-së

Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca, ka përshendetur procesin për përzgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Lartë Gjyqësor. Në një postim në rrjetet sociale,...

Aktualitet 15:56 - 10 Dhjetor, 2018

Korrupsioni në Shqipëri/ Ambasadori i OSBE: Ka nivel shumë të lartë

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut, Ambasadori i OSBE në vendin tonë Bernd Borchardt ka dhënë një intervistë për televizionin “A2 News”,...