Connect with Us

All posts tagged "ambasada"

Lajme 10:22 - 30 Mars, 2020

“Dy fluturime për në qytetet europiane”/ Ambasada e SHBA bën njoftimin e rëndësishëm

Ambasada e SHBA në Tiranë vijon t’ju drejtojë mesazhe të rëndësishme qytetarëve amerikanë që ndodhen në vendin tonë. Në një njoftim në faqen zyrtare ambasada amerikane...

Lajme 16:17 - 20 Mars, 2020

Ambasadorja e SHBA: 100 milionë dollarë për Shqipërinë dhe vendet e tjera në luftën ndaj COVID- 19

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim thekson se Shtetet e Bashkuara kanë premtuar deri në 100 milionë dollarë për të ndihmuar miq si Shqipëria dhe vende të...

Sociale 12:06 - 20 Mars, 2020

“Ndani kartolinën tuaj”/ Ambasada e SHBA nismë për mesazhe pozitive

Edhe ambasada e SHBA vijon të shpërndajë mesazhe sensibilizimi për qytetarët, në lidhje me masat kundër koronavirusit. Në një postim në rrjetet sociale, ambasada e SHBA...

Politikë 16:25 - 10 Mars, 2020

10 të prekur nga koronavirusi në Shqipëri/ Ambasada Amerikane bën njoftimin urgjent

Ambasada Amerikane ka reaguar lidhur me situatën nga koronavirusi në vendin  tonë. Ambasada thekson se kjo është një kohë për veprime të qeta dhe praktike nga publiku, dhe...

Sociale 10:03 - 6 Mars, 2020

Ambasada Amerikane bën njoftimin e rëndësishëm/ Si mund të përfitoni bursë në SHBA

Ambasada Amerikane në Tiranë, fton profesionistë nga Shqipëria të aplikojnë për një bursë 42 ditore në SHBA. Në një postim në faqen zyrtare në rrjetet sociale,...

Politikë 18:45 - 3 Mars, 2020

“Mos i lejoni fajtorët të shpëtojnë”/ Ambasada e SHBA bën thirrjen e fortë

Ambasada Amerikane në Tiranë ka shpërndarë mesazhin e ambasadores Yuri Kim e cila ishte e pranishme sot në Konferencën “Sfidat e Prokurorisë së Përgjithshme nën Dritën...

Lajme 10:25 - 26 Shkurt, 2020

Dita e dhjetë e grevës së urisë/ Naftëtarët do i drejtohen ambasadave

Futet në ditën e dhjetë e greva e urisë së naftëtarëve të Ballshit. Grevistët vazhdojnë të refuzojnë shërbimi shëndetësor edhe pse njëri prej tyre ka pasur...

Politikë 20:06 - 25 Shkurt, 2020

Situata nga koronavirusi/ Ambasada e Shqipërisë në Itali apel të fortë qytetarëve

Ambasada e Shqipërisë në Itali ka reagur lidhur me situatën e krijuar pas përhapjes së koronavirusit. Përmes një njoftimi në Twitter ambasada dhe konsullatat në Milano...

Politikë 18:41 - 13 Shkurt, 2020

Manjani mesazh Ambasadës amerikane/ Ndaloni së mbështeturi “bosin” që dhunon Kushtetutën

Ish ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka reaguar ashpër përmes një postimi në rrjetet sociale ku shkruan se nëse ambasada e SHBA kërkon të ndihmojë Shqipërinë...

Politikë 10:09 - 2 Shkurt, 2020

Miratimi i paketës ‘Anti-KÇK’/ Vjen reagimi nga Ambasada Amerikane

Ambasda e SHBA në Tiranë ka reaguar pas miratimit të aktit normativ Anti-KÇK nga ana e qeverisë. Përmes një reagimi në rrjetet sociale, ambasada nënvizon se...

Sociale 18:10 - 27 Janar, 2020

Koronavirus fut në ankth qytetarët/ Reagon Ambasada shqiptare në Pekin

Ambasada shqiptare në Pekin ka bërë një reagim, pas alarmit të ngritur nga koronavirus, e cila ka prekur rreth 3 mijë persona në Kinë. Ambasada i...

Sociale 20:02 - 11 Janar, 2020

Mundësi punësimi në Ambasadën Amerikane/ Ja si të aplikoni

Ambasada e SHBA-së, në Tiranë, ka bërë një njoftim për të gjithë qytetarët ku thekson se kërkon aplikantë të kualifikuar për punë. “Shihni pozicionet më të...

Sociale 22:08 - 9 Janar, 2020

Ambasada jep njoftimin e rëndësishëm/ Ja si mund të aplikoni për vizë pune në Gjermani

Ambasada Gjermane në Tiranë ka kujtuar qytetarët shqiptarë që duan të aplikojnë për një vizë pune drejt Gjermanisë për procedurat që duhet të ndjekin. Kjo vizë...

Opinione 20:41 - 8 Janar, 2020

Nga Bledi Mane/ Te rrugica e Saliut po bëhet nami

E dëgjuat sot Aliun? Ali Khamenei, udhëheqësi shpirtëror i Iranit teksa sulmonte verbalisht Amerikën përmendi indirekt edhe Shqipërinë si “një vend i vogël djallëzor evropian” që...

Politikë 19:40 - 4 Janar, 2020

Sulmi ndaj ambasadës së Malit të Zi/ Vasili-Ramës: Pse u bëre memec, llafazan i sëmurë!

Ish-kreu i LSI-së, Petrit Vasili, ka reaguar ashpër ndaj kryeministrit Rama, lidhur me faktin se ky i fundit nuk ka bërë asnjë deklaratë, pas sulmit në...

Politikë 11:51 - 4 Janar, 2020

Sulmi ndaj ambasadës malazeze/ Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë, mesazh qeverisë

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë ka reaguar pas sulmit ndaj ambasadës së Malit të Zi në Beograd. Në një deklaratë për mediat, Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë e...

Politikë 20:00 - 3 Janar, 2020

Sulmi ndaj Ambasadës së Malit të Zi, në Beograd/ Reagon Cakaj

Sulmi ndaj Ambasadës së Malit të Zi, në Beograd, është dënuar ashpër nga Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj. Me anë...

Blog 11:07 - 3 Janar, 2020

SHBA-së i duhet një plan më i mirë për të frenuar Iranin

Nga Max Boot “The Washington Post” * Ta quash ambasadën amerikane në Bagdad thjesht një mision diplomatik, do të thotë të shpërfillësh hapur shtrirjen dhe madhësinë...

Politikë 10:22 - 3 Janar, 2020

Sulmohet ambasada e Malit të Zi në Beograd/ PD: Provokim ndaj paqes në rajon, e papranueshme heshtja e Tiranës

Partia Demokratike ka reaguar  me tone të ashpra pas sulmeve mbi ambasadën e Malit të Zi në Beograd. Në një deklaratë zyrtare, PD e cilëson sulmin...

Politikë 14:27 - 20 Dhjetor, 2019

Senati Amerikan e zyrtarizon/ Yuri Kim ambasadorja e re e SHBA në Shqipëri

Yuri Kim do të jetë zyrtarisht ambasadorja e re e SHBA në Shqipëri. Në nëntor ishte Komisioni i Jashtëm i Senatit i cili e aprovoi, ndërsa...

Politikë 16:41 - 10 Dhjetor, 2019

U largua pas kërcënimeve/ Deklarata e fortë e Agron Tufës: “U kërkova ndihmë ambasadave, por nuk m’u përgjigjën!”

Prej disa muajsh ish-drejtori i ISKK Agron Tufa kanosej nga ithtarët e regjimit të vjetër. Ai ka kërkuar azil politik në Zvicër. Tufa i tha DW....

Politikë 14:58 - 5 Dhjetor, 2019

SHBA vijon të ndihmojë shqiptarët për vlerësimin e dëmeve pas tërmetit

Ambasada e SHBA-së në Tiranë vijon që të jetë në ndihmë të shqiptarëve në këto ditë të vështira pas tërmetit trragjik të 26 nëntorit. Përmes një...

Sociale 12:35 - 4 Dhjetor, 2019

Tërmeti tragjik/ Ambasada amerikane vijon të mbështesë Shqipërinë

Ambasada Amerikane, vijon të mbështesë Shqipërinë pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit. Zyra për Ndihmë të Jashtme në raste Fatkeqësishë e USAID, së bashku me Kryqin...