Connect with Us

All posts tagged "ambasada amerikane"

ambasada amerikane ne shqiperi
Lajme 09:22 - 12 Shkurt, 2020

Gara për kreun e BKH drejt përmbylljes/ Ambasada amerikane tregon fazën finale për kandidatët

Ambasada amerikane ka reaguar teksa faza e përzgjedhjes së kreut të Byrosë Kombëtare të Hetimit është drejt përfundimit. Sipas Ambasadës faza e radhës do të jetë...

Kronika 19:17 - 11 Shkurt, 2020

Administrativja vendos për “Duty Free”/ Reagon Ambasada amerikane

Gjykata Administrative shfuqizoi sot vendimin e Ministrisë së Financave dhe i dha të drejtë bashkëshortes së gjyqtarit Gjin Gjoni, Elona Çaushit, të ushtrojë licensën e “Duty...

ambasada amerikane ne shqiperi
Politikë 15:22 - 14 Janar, 2020

Marrëveshja për Reformën Zgjedhore/ Reagon Ambasada amerikane

Ambasada amerikane ka përshëndetur marrëveshjen e palëve që ranë dakord të punojnë së bashku për Reformën Zgjedhore. Sipas ambasadës ky është një hap i rëndësishëm për...

Bota 18:47 - 4 Janar, 2020

Vrasja e gjeneralit iranian/ Sulm me raketa pranë Ambasadës amerikane në Bagdad

Vijon të jetë e tensionuar situata në Lindjen e Mesme pas vrasjes së komandantit të Forcave Elitë Quds të Gardës Revolucionare të Iranit, Qassem Soleimani. Raportohet...

Bota 10:30 - 4 Janar, 2020

“Vdekje Amerikës”/ Mijëra njerëz në varrimin e Kasem Sulejmanit

Mijëra njerëz janë mbledhur në rrugët e Bagdadit për varrosjen e gjeneralit iranian Kasem Sulejmani dhe zyrtarëve irakenë që vdiqën pas një sulmi ajror amerikan. Komandanti...

Sociale 18:24 - 6 Dhjetor, 2019

SHBA krah Shqipërisë/ Inxhinierët e USAID po kryejnë vlerësime në terren

Pas tërmetit të 26 nëntorit, ekipi i inxhinierëve të strukturave nga Zyra për Ndihmë të Jashtme në raste Fatkeqësish e USAID, po vijon të kryejë vlerësime...

Sociale 10:25 - 1 Dhjetor, 2019

“SHBA qendron me Shqipërinë/ Grupi i ekspertëve nga USAID viziton komunitetet e prekura nga tërmeti

Ambasada amerikane njofton se një ekip ekspertësh ekspertësh në raste fatkeqësisht nga USAID dhe Ndihma Humanitare e Bashkimit Europian vizituan dje komunitetet e prekura rënë nga...

ambasada amerikane ne shqiperi
Politikë 16:07 - 28 Nentor, 2019

Ambasada amerikane mesazh në Ditën e Pavarësisë/ “Ngushëllim për viktimat, SHBA krah Shqipërisë në momentet e vështira”

Ambasada amerikane ka përcjell ngushëllimet e saj për viktimat e tërmëtit të 26 nëntorit. Në një mesazh drejtuar Shqipërisë në Ditën e saj të Pavarësisë, ambasada...

Ambasada e SHBA ne Tirane
Politikë 20:59 - 27 Nentor, 2019

Tërmeti i tmerrit/ Ambasada amerikane: SHBA do vazhdoj punën për të ndihmuar popullin shqiptar

Ambasada amerikane ka reaguar pak minuta më parë përsa i përket situatës së vështirë të krijuar pas tërmetit tragjik në Shqipëri. Përmes një njoftimi në rrjetet...

Politikë 19:31 - 22 Nentor, 2019

Byroja e Hetimit drejt ngritjes/ SHBA vë në depozicion 5 “makina të së vërtetës”

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës i ka dhuruar Shqipërisë 5 pajisje poligraf, e njohur masivisht si “makina e së vërtetës”, që do të përdoren...

Politikë 16:47 - 22 Nentor, 2019

Sulmet e Metës ndaj ambasadës së SHBA/ Reagon DASH

Departamenti i Shtetit thotë se “është në dijeni” të komenteve të presidentit Ilir Meta ndaj ambasadës së Shteteve të Bashkuara dhe diplomatëve amerikanë dhe se “është...

Politikë 09:40 - 21 Nentor, 2019

“Mjaft më “Rule of Embassy”/Presidenca i përgjigjet ambasadës amerikane: Tymi Venecias është turp

“Mjaft më “Rule of Embassy”. Është koha për “Rule of Laë” si çdo vend demokratik”, kështu shprehet zëdhënësi i Presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi pas reagimit...

ambasada amerikane ne shqiperi
Sociale 10:20 - 14 Nentor, 2019

Me vizë turistike drejt SHBA?/ Ambasada Amerikane njoftim të rëndësishëm

Ambasada Amerikane në Tiranë ka bërë një njoftim të rëndësishëm për të gjithë ata person që do të udhëtojnë drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës me...

ambasada amerikane ne shqiperi
Politikë 17:53 - 12 Nentor, 2019

“1 në 3 gjyqtarë me pasuri mbi 250 mijë euro!”/ Paralajmërimi i ambasadës amerikane

Ambasada amerikane në Tiranë ka paralajmëruar se do të vijoj luftën kundër korrupsionit në gjyqësor, duke ndihmuar partnerët shqiptar, me qëllim ngritjen e një sistemi drejtësie...

ambasada amerikane ne shqiperi
Politikë 15:49 - 11 Nentor, 2019

Dy anëtaret e reja të Kushtetueses/ Reagon Ambasada amerikane

Ambasada amerikane ka reaguar pas votimit në Kuvend të dy anëtareve të Gjykatës Kushtetuese, Elsa Toska dhe Fiona Papajorgji. Sipas Ambasadës, votimi i sotëm sotëm i...

Politikë 20:48 - 9 Nentor, 2019

SHBA financon projektin prej 7 milionë dollarësh/ Ambasada amerikane zbulon ku do të përdoren paratë

Një projekt prej 7 milionë dollarësh për rritjen e kapaciteteve, sigurisë dhe zhvillimin e institucioneve pritet të nis në Shqipëri. Projekti i cili do të jetë...

Sociale 10:21 - 7 Nentor, 2019

Doni të ribashkoheni me partnerin në Amerikë?/ Ambasada amerikane tregon zgjidhjen

Ambasada amerikane ka dhënë një njoftim të rëndësishëm për ata që duan të ribashkohen me partnerin në Amerikë. Sipas ambasadës, ka shumë mundësi për ribashkim por...

Sociale 11:49 - 6 Nentor, 2019

Ambasada amerikane mbështet rrjetin 5 G në Shqipëri/ “Gazetaria” shkel e shko dhe çorientuese

“Gazetaria” shkel e shko dhe çorientuese, që synon të shtrembërojë politikën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për rrjetin 5G, nuk e ndryshon të vërtetën”, kështu...

Vetingu 10:32 - 5 Nentor, 2019

Iu refuzua viza amerikane/ Kush e aministoi nga hetimet gjyqtaren e paditur

Në korrik të vitit 2015 Inspektoriati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të Interesit kallëzoi 17 zyrtarë e nëpunës civilë, për dyshimet...

Sociale 20:56 - 3 Nentor, 2019

Ambasada e SHBA këshilla shqiptarëve/ Ja si të mbroni të dhënat personale kur të mbërrijë rrjeti 5G

Ambasada amerikane ka dhënë disa këshilla për qytëtarët shqiptarë pasi shumë shpejt pritet të mbërrijë në Shqipëri rrjeti 5G. Ambasada këshillon qytetarët se sit ë mbrojnë...

Politikë 10:31 - 29 Tetor, 2019

Lufta kundër korrupsionit/ Ambasada amerikane bën njoftimin e rëndësishëm

Ambasada amerikane deklaron se qeveria e Shteteve të Bashkuara është e përkushtuar në luftën kundër korrupsionit dhe respektimin e sundimit të ligjit në mbarë botën. “Lufta...

Politikë 16:00 - 20 Shtator, 2019

Vendimi për Tahirin/ Ambasada e Britanisë: Ngre pikëpyetje për Reformën në Drejtësi

Pas vendimit të Gjykatës së Krimeve të Rënda për ish ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri, duke e dënuar me 3 vite e 4 muaj shërbim prove,...

Politikë 09:16 - 3 Shtator, 2019

Video-Reforma në drejtësi/ Mesazhi i fortë i Ambasadës Amerikane  

Ambasada Amerikane ka përcjellë sot një tjetër mesazh të fortë në lidhje me Reformën në Drejtësi. Në një postim në faqen e saj zyrtare, Ambasada Amerikane...