Connect with Us

All posts tagged "Amazon"

Vetëm me një lëvizje të dorës/ Kjo është mënyra më e re e pagesës që Amazon ka krijuar për njerëzit
Teknologji 14:25 - 30 Shtator, 2020

Vetëm me një lëvizje të dorës/ Kjo është mënyra më e re e pagesës që Amazon ka krijuar për njerëzit

Përpjekja e fundit e Amazon për të shpejtuar blerjet në dyqan, ju lejon të paguani me pëllëmbën e dorës në disa nga dyqanet e saj.Të martën,...

MacKenzie Scott
Bota 14:05 - 3 Shtator, 2020

Ish gruaja e themeluesit të Amazon përfiton nga Covid- 19/ Shtohet pasuria e saj marramendëse

Pas divrocit nga themeluesi i Amazon korrikun e kaluar ish-gruaja e Jeff Bezos,  MacKenzie Scott konsiderohet gruaja më e pasur në botë. Aksionet e Amazon kanë...

Amazon në rrugën e Space X/ Planifikon lëshimin e tre mijë satelitëve në hapësirë
Teknologji 14:12 - 3 Gusht, 2020

Amazon në rrugën e Space X/ Planifikon lëshimin e tre mijë satelitëve në hapësirë

Pas SpaceX, Amazon tani ka filluar të ndërtojë një rrjet satelitor interneti.Kompania tani ka marrë miratimin e nevojshëm nga Komisioni Federativ i Komunikimit i SHBA-së (FCC)....

SHBA, gjigandët teknologjikë dëshmojnë në Kongres
Bota 15:43 - 29 Korrik, 2020

SHBA, gjigandët teknologjikë dëshmojnë në Kongres

Shefat ekzekutivë të katër kompanive më të mëdha teknologjike të botës Apple, Amazon, Facebook dhe Google dëshmojnë të mërkurën përpara komisionit juridik të Dhomës së Përfaqësuesve...

Mediat kineze akuzojnë SHBA: “Po përpiqen të vjedhin Tik Tok”
Teknologji 15:47 - 13 Korrik, 2020

“Sulmi” i radhës ndaj Tik Tok/ Amazon u kërkon punonjësve të fshijnë aplikacionin

Amazon bëri bujë të premten duke iu kërkuar punonjësve të hiqnin Tik Tok nga pajisjet e tyre, vetëm për të njoftuar disa orë më vonë se...

Bota 09:54 - 14 Prill, 2020

Shtohen blerjet online/ Amazon hap edhe 75,000 vende pune: Mirëpresim cilindo që është pa punë

Pas punësimit të 100,000 punëtorëve muajin e kaluar, gjiganti i shitjeve online Amazon është në kërkim edhe të 75,000 punëtorëve të tjerë. Shumë vende në botë...

Lajme 16:30 - 8 Janar, 2020

Apple, Amazon dhe Google/ Tre gjigandët në bashkëpunim

Apple, Amazon dhe Google kanë rënë dakord për të punuar sëbashku në mënyrë që të krijojnë një kornizë ku pajisjet e tyre të përputhen më mirë,...

Lajme 23:15 - 31 Dhjetor, 2019

“Tragjedia qiellore”/ Çfarë do t’i pengojë astronomët në 2020

Astronomët kanë shfaqur shqetësime pasi gjatë vitit 2020 parashikohet që mijëra satelitë të lëshohen në hapësirë, gjë që do të shkaktojë vështirësi në monitorimin dhe studimin...

Politikë 22:51 - 10 Dhjetor, 2019

Tërmeti i 26 nëntorit/ Kompania “Amazon” nis ndihma për Shqipërinë

“Amazon”, kompania e dytë më e madhe në botë, është solidarizuar dhe ka vendosur të ndihmojë Shqipërinë pas tërmetit shkatërrues të 26 nëntorit që la të...

Bota 14:58 - 23 Nentor, 2019

Amazon padit Departamentin amerikan të Mbrojtjes

Kompania Amazon ka ngritur një padi kundër Departamentit amerikan të Mbrojtjes. Ankesa, e paraqitur të premten në një gjykatë federale amerikane, kundërshton vendimin e Departamentit të...

dollare amerikan shqiperi
Aktualitet 20:51 - 13 Shtator, 2018

Miliarderi hap thesin/ Krijon fondin për njerëzit në nevojë

Miliarderi i “Amazon”, Jeff Bezos ka vendosur të krijojë një fond prej 2 miliardë dollarësh për komunitetet në vështirësi. Lajmin e ka bërë publik vetë Bezos,...

Aktualitet 22:59 - 2 Gusht, 2018

Gjobitet Amazon/ Zbulohen shkeljet e kompanisë

Kompania më e madhe e shitjeve online, Amazon, është gjobitur me 300 mijë euro nga Autoriteti Rregullator i Komunikimit në Itali Agcom. Siç raporton “Tgcom24”, Amazon...

Uncategorized 23:48 - 1 Korrik, 2017

Amazon will let customers try on clothes before they buy

Nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Teknologji 22:15 - 31 Dhjetor, 2016

Amazon aplikon për krijimin e depos fluturuese

Gjiganti i shitjeve online, Amazon ka aplikuar për patentën me të cilën do të fillojë krijimin e një depo fluturuese, e cila do të përbëhet nga...

Aktualitet 15:09 - 8 Dhjetor, 2016

VIdeo/Amazon paraqet risine e rradhes, kete here ne blerjet me pakice ne supermarkete

Kjo do te jete nje zhvillim dhe ndryshim madhor ne menyren si bejme pazar neper supermarket. Duke perdorur teknilogji te avancuara, me futjen ne spermarket, llogaria...

Bota 16:45 - 1 Tetor, 2015

Forbes: Ja kush fiton brenda ditës 45 milionë dollarë!

​Gazeta Forbes ka publikuar 400 amerikanët më të pasur në vend, ku kanë dal në pah edhe emra të ri. Jeff Bezos, themeluesi i gjigantit të...

Teknologji 18:07 - 8 Qershor, 2015

Amazon merr patentë për avionë pa pilot

Amazon.com, kompania më e madhe e shitjes së produkteve në internet me bazë në SHBA, ka marrë një patentë për sistemin e saj të planifikuar të...

Kultura 18:59 - 6 Qershor, 2015

Revista Dabiq e ISIS del në shitje në Amazon

Kopje të revistës që përmban propagandë islamike në anglisht, Dabiq janë të disponueshme për t’u blerë në një uebsajt online të firmës së shitjeve, Amazon. Lajmi...

Aktualitet 11:09 - 24 Prill, 2015

Rritja e shpejtë e Amazon

Gjigandi i teknologjisë Amazon ka deklaruar se  ka gjeneruar 1.57 miliard dollarë nga shitjet përmes internetit, në tremujorin e parë të këtij viti. Themeluesi i Amazon...

Uncategorized 08:45 - 9 Prill, 2015

Kanye West mund të luajë në një film për Amazon

Pasi njoftoi planet e saj për të filluar prodhimin e filmave me metrazh të gjatë në janar, Amazon Studios thuhet se ka firmosur marrëveshjen e tij...

Aktualitet 18:45 - 7 Prill, 2015

Librat me ngjyrosje për të rriturit, më të shiturit në Amazon

Titulli i librit më të shitur nëpërmjet Amazon në SHBA tani nuk është romani i jashtëzakonshëm i Harper Lee, “Go Set a Watchman” apo “Song of...

Teknologji 23:21 - 8 Mars, 2015

Amazon, gjigandi amerikan i shitjeve online, hap një tjetër dyqan si rival të qendrës tregëtare Alibaba në Kinë

  Amazon ofron ushqime, këpucë grash, lodra dhe enë kuzhine me qëllimin e vetëm për të kaluar tregjet e mëdha kineze. Ajo hapi një dyqan për...

Teknologji 20:40 - 17 Shkurt, 2015

Dronet e përdorura nga Amazon

Ekspertët e industrisë së dronëve thonë se ndërsa ligjet e reja federale mund të kufizojnë shumë aplikime komerciale, plani i Amazon për dërgimin e porosive dhe...