Connect with Us

All posts tagged "ama"

Lajme 12:45 - 7 Janar, 2020

Ekzekutimi i biznesmenit në Rrëshen/ AMA bën sqarimin e rëndësishëm

Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), ka shprehur keqardhje për humbjen e jetës së shtetasit Kastriot Reçi i cili u vra mesditën e sotme në Rrëshen. Më...

Lajme 13:56 - 18 Dhjetor, 2019

“Anonymous Albania” bllokon faqen e AMA-s/ Do mbrojmë lirinë e fjalës dhe të drejtat e njeriut

Grupi i njohur i hakerave “Anonymous Albania” ka sulmuar faqen e Autoritetit Audioviziv të Mediave, pasi sipas tyre, AMA pretendon se ka të drejtën të mbyllë...

Politikë 08:43 - 18 Dhjetor, 2019

Avokati i Popullit kundër paketës së censurës/ “Larg standarteve ndërkombëtare”

Avokati i Popullit ka reaguar kundrejt paketës së censurës që është propozuar nga Qeveria, version i fundit i të cilës është bërë publik mbrëmjen e djeshme,...

Lajme 22:07 - 17 Dhjetor, 2019

Censura ndaj mediave/ Ish kryetarja e AMA: Kontroll administrativ mbi lirinë e shprehjes

Ish kryetarja e AMA-s, Endira Bushati e quan qesharak projektligjin pwr censurwn ndaj mendiave. Sipas saj ligji i ri kërkon të ketë nën kontroll administrativ lirinë...

akademiku dhe profesori i gazetarise dhe komunikimit, artan fuga
Opinione 12:22 - 17 Dhjetor, 2019

Nga Artan FUGA/ Për një përqasje tjetër kritike ndaj amendimeve në ligjin e shpifur antishpifje

* Ka vend të dali më qartë se çfarë përmban ligji i amenduar për transmetimet audiovizive dhe elektronike, dhe përse ai është jo vetëm kulturalisht dhe...

Politikë 13:25 - 12 Dhjetor, 2019

Debatet për projektligjin “Anti-shpifje”/ Ish-kryetarja e AMA-s tregon çfarë nuk thuhet në media

Ish-kryetarja e AMA-s, Endira Bushati ka komentuar reagimet për “ndryshimet në ligjin e medias”. Në një postim në rrjetet sociale, Endira Bushati shkruan se kjo çështje...

Lajme 22:07 - 11 Dhjetor, 2019

Nënkryetari i AMA-s kundër projekt-ligjit antishpifje: Duhet rrëzuar, cënon lirinë e shprehjes

Nënkryetari i Autoritetit tët Medias Audivzive, Sami Neza shprehet se ligji antishpifje nuk duhet miratuar. Neza deklaroi se ky projekt-ligj kufizon lirinë e shprehjes, ndërsa ka...

Politikë 12:49 - 11 Dhjetor, 2019

Shënim/ Rama dhe Veliaj, “kamxhikët” që nuk trembin mediat  

Edhe pse Shqipëria është në një situatë të jashtëzakonshme dhe vendi po kalon një moment mjaft të vështirë, jo vetëm politik, por edhe për shkak të...

Sociale 18:29 - 28 Nentor, 2019

AMA: Spoti informues dhe sensibilizues është detyrim ligjor

Pas njoftimit për të transmetuar pa pagesë spotin publicitar për dhënie kontributi në ndihmë të fatkeqësisë natyrore, të cilin Autoriteti i Mediave Audiovizive, AMA, e shpërndau...

Lajme 15:00 - 28 Nentor, 2019

AMA solidarizohet me të dëmtuarit nga tërmeti/ Akordon 5 milionë lekë

Autoriteti i Mediave Audiovizive akordon 5 milionë lekë për solidarizim me të dëmtuarit nga tërmeti Në situatën e rëndë që ka krijuar tërmeti i ditës së...

Sociale 13:18 - 28 Nentor, 2019

AMA “shuplakë” Top Channel/ Po dëmtoni shëndetin mendor dhe fizik të të miturve

AMA ka reaguar ashpër pasi mbrëmjen e djeshme në televizionin Top Channel u transmetua  intervista nga spitali me një fëmijë të mitur, i cili kishte humbur...

Lajme 12:48 - 28 Nentor, 2019

Paralajmërmi i Ramës për mediat/ Reagon AMA: Tregohuni profesionalë në verifikimin e fakteve

Autoriteti i Mediave Audiovizive, AMA ka reaguar pas paralajmërimit të kryeministrit Edi Rama i cili bëri thirrje të mos përhapin lajme të rremë për tërmetin. AMA...

Politikë 22:39 - 25 Nentor, 2019

Ndërkombëtarët rrëzojnë në Kuvend paketën e Ramës për mediat online

Përfaqësuesit e BE, OSBE, Këshillit të Europës dhe Kombeve të Bashkuara kritikuan njëzëri cenimin e lirisë së shprehjes përmes projektligjeve për kontrollin e medias online, ndërsa...

Sociale 16:30 - 19 Nentor, 2019

Problemet e gazetarëve në punë/ AMA kërkon ringritjen e sindikatave

Problemet me të cilat ballafaqohet gazetaria shqiptare, kanë qenë në vemendje të tryezës së dytë për rregullimin ligjor të marrëdhënieve të punës së gazetarëve në mediat...

Politikë 15:37 - 19 Nentor, 2019

Rilindja kap edhe AMA/ “Fatosat” e partisë janë gati për të marrë shpërblim

Ish deputetja e PD, Albana Vokshi shprehet se gara për kreun e Autoritetit të Mediave Audiovizive ka degjeneruar. Sipas Vokshit, ai që Rilindja ka projektuar si...

Politikë 19:20 - 18 Nentor, 2019

AMA rrëzon projektligjin e Ramës për mediat online/ Vokshi: Koha të mbrohet shtylla e fundit e demokracisë

Ish deputetja e PD Albana Vokshi ka reaguar me anë të një statusi në rrjetet sociale ku shkruan se AMA rrëzoi sot ligjin e Edi Ramës...

Politikë 13:06 - 18 Nentor, 2019

AMA rrëzon projektligjin e qeverisë për mediat online

Autoriteti i Mediave Audiovizive ka rrëzuar projektligjin e qeverisë “Për shërbimet e medias në Republikën e Shqipërisë”, i cili ka të bëjë me mediat online dhe...

Aktualitet 13:49 - 16 Korrik, 2019

“Frymëzuese e krimeve në Kosovë”/ AMA i tërheq vërejtje RTSH-së  

Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), i ka tërhequr vërejtje Radio Televizionit Publik Shqiptar, për transmetimin e këngëve të këngëtares serbe, Ceca. Sipas AMA-s, këngëtarja Serbe i...

Aktualitet 16:53 - 12 Korrik, 2019

Fëmijët përballë kërcënimit që vjen nga media/ AMA dhe Kuvendi tryezë diskutimi

Mbrojtja e fëmijëve nga transmetimet e dëmshme, si pornografia, cenimi i privatësisë, ekspozimi ndaj dhunës, bullizmi, është një nga problematikat me të cilën përballet cdo familje...

Aktualitet 16:03 - 10 Korrik, 2019

Përpjekjet e qeverisë për të marrë në kontroll mediat/ AMA dënon ashpër shkarkimin e Zylyftar Bregut

Pas shkarkimit nga detyra të anëtarit të AMA-s, Zylyftar Bregu të martën e kaluar nga Kuvendi, ka ardhur edhe reagimi i kolegëve. Është nënkryetari i AMA-s,...

Aktualitet 15:29 - 16 Maj, 2019

Thyerje e etikës në media/ AMA tërheq vëmendjen ndaj televizionit “Klan”

Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), në mbledhjen e datës 16.05.2019, ka marrë në shqyrtim reagimet mbi qëndrimet që janë mbajtur në rubrikën “Be Coffee”, të emisionit...

Aktualitet 12:35 - 24 Prill, 2019

AMA inspekton piraterinë televizive/ Ndëshkohen disa subjekte

Autoriteti i Mediave Audiovizive, AMA, njofton opinionin publik se në zbatim të Ligjit nr 97/2013 “Për mediat audiovizive në Republikën e Shqipërisë”, i ndryshuar, gjatë muajit...

OSHMA-të nuk duhet të transmetojnë reklama të fshehta
Aktualitet 13:36 - 15 Mars, 2019

Audienca e televizioneve/ Zbardhet raporti i ekspertit të kërkuar nga AMA

Autoriteti i Mediave Audiovizive ka publikuar sot raportin e ekspertit të kërkuar për matjen e audiencës televizive në Shqipëri. Në raport evidentohen disa nga problemet në...