Connect with Us

All posts tagged "aleksander vucic"

Blog 08:39 - 3 Mars, 2020

Si u sabotua “Pranvera Ballkanike” nga korrupsioni dhe nepotizmi

Nga Jelena Dragicevic “Harvard International Riview” * Më 15 shkurt 2019, mijëra demonstrues marshuan në rrugët e Beogradit në Serbi, duke kërkuar dorëheqjen e presidentit Aleksandar...

Kosova & Rajoni 16:30 - 15 Shkurt, 2020

“Nuk ishte vetëm”/ Vuçiç zbulon bashkëpunimin e Haradinajt me ndërkombëtarët për taksën 100%

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, gjatë një konference për shtyp nga kisha ortodokse serbe, foli për taksën 100 % që i ka vendosur Kosova për mallrat....

Kosova & Rajoni 17:34 - 9 Shkurt, 2020

Vuçiç i prerë/ “S’ka asnjë plan për Kosovën, askush s’mund të më thotë “merre ose lëre”

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç ka njoftuar sot se do të takohet me kancelaren gjermane, Angela Merkel, me të cilën do të diskutojnë për zgjidhjen e çështjes...

Politikë 13:03 - 15 Janar, 2020

21 vjet nga masakra e Reçakut/ Bushati mesazh Presidentit Serb

Ish-Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati, i sapoemëruar si i dërguar i Posaçëm i Presidencës së OSBE-së, ka përkujtuar sot masakrën e Reçakut në Kosovë të ndodhur...

Kosova & Rajoni 22:30 - 29 Dhjetor, 2019

Deklaratat e Vuçiç për Kishën e Deçanit/ Reagon ashpër Pacolli

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli ka reaguar ashpër pas deklaratave të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç për Kishën e Deçanit dhe Manastiret Ortodokse Serbe në...

Kosova & Rajoni 22:00 - 29 Dhjetor, 2019

Kisha e Deçanit nxit debate/ Vuçiç: Kosova ka përkrahje për ta konsideruar trashëgimi të tyre

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç në një deklaratë për shtyp ka folur për Kishën e Deçanit, e cila duket se ka nxitur debate. Vuçiç tha se...

Politikë 18:16 - 26 Dhjetor, 2019

Berisha tallet keq me Mini-Shengenin/ Publikon memen e Ramës me Vuçiçin në dasmë

Marrëveshja e Mini-Shengenit Ballkanik ka trazuar politikën kohët e fundit dhe jo vetëm. Mjeshtërit e memeve i kanë cilësuar kryeministrin Edi Rama dhe presidentin e Serbisë...

Kosova & Rajoni 17:24 - 23 Dhjetor, 2019

Vjosa Osmani për situatën politike/ “Europa duhet të ndalojë së përkëdheluri Vuçiç-in.

Deputetja e zgjedhur e LDK-së, Vjosa Osmani ka folur për situatën post-zgjedhore në Kosovë, në një intervistë për gazetën austriake Der Standart, ku nuk ka lënë...

Politikë 15:07 - 22 Dhjetor, 2019

“Amerika i del kundër Ramës”/ Paralajmërimi i fortë i Ngjelës

Avokati Spartak Ngjela ka shpjeguar se çfarë është marrëveshja e Shengenit Ballkanik sipas këndvështrimit të tij. Ngjela thotë se kryeministri Edi Rama dhe presidenti i Kosovës...

Politikë 17:28 - 21 Dhjetor, 2019

Vuçiç në Tiranë/ Aktori s’përmbahet ndaj Ramës: Ma hanksh lu*in, ty u dashka me t’dhanë një t’saçme

Me tone shumë të ashpra ka reaguar për ardhjen e presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiç në Shqipëri, aktori i njohur Çun Laçi. Me anë të një...

Politikë 13:26 - 21 Dhjetor, 2019

Minishengeni, fake news me pasoja/ Ish Presidenti: Qeveria po maskon planin real

Ish Presidenti Bujar Nishani ka shprehur shqetësimin e tij në lidhje me të ashtuquajturin “minishengen ballkanik”, për të cilin janë realizuar deri më tani tre samite....

Politikë 11:48 - 21 Dhjetor, 2019

Minishengeni, hap për Serbinë e Madhe

Ish Kryeministi Sali Berisha është shprehur kundër të ashtuquajturit minshengen ballkanit, duke rënditur pasojat negative që ky grupim rajonal do të sjellë për Kosovën, Shqipërinë dhe...

Politikë 11:06 - 21 Dhjetor, 2019

Vetëvendosja sërish në protestë/ “Duam bashkim me Kosovën, jo me Serbinë”

Lëvizja Vetëvendosje në Shqipëri po zhvillon ditën e dytë të protestës paqësore pranë Kryeministrisë, kundër ardhjes së Presidentit Serb Aleksandër Vuçiç në Tiranë. Të organizuar në...

Politikë 09:35 - 21 Dhjetor, 2019

Serbia do të ketë të dhënat e shqiptarëve/ Zbardhet marrëveshja Vuçiç – Rama

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç konfirmoi se një nga marrëveshjet që pritet të nënshkruhet në Beograd në fund të janarit është liria e lëvizjes përmes aeroporteve...

Lajme 15:00 - 19 Dhjetor, 2019

Minishengeni ballkanik/ Vetëvendosja proteston kundër ardhjes së Vuçiç

Lëvizja Vetëvendosje në Tiranë ka paralajmëruar se do të zhvillojë një protestë përpara hotelit ku do të qëndrojë Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, me rastin e...

Politikë 17:02 - 16 Dhjetor, 2019

Vizita e dytë brenda vitit/ Ja kur do të vijë Vuçiç në Shqipëri

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç, do të vijë në Shqipëri në fundjavë. Nëpërmjet një njoftimi, Presidenca Serbe konfirmon lajmin dhe bën me dije se Vuçiç do...

Kosova & Rajoni 18:56 - 6 Dhjetor, 2019

“Masakra e Reçakut e trilluar”/ BE e ashpër me Vuçiç për deklaratën

BE ka është treguar e ashpër me presidentin serb Aleksandër Vuçiç lidhur me deklaratat e këtij të fundit se Masakra e Reçakut në Kosovë është trillim...

Politikë 17:19 - 6 Dhjetor, 2019

Deklaratat e Vuçiç për Masakrën e Reçakut/ Reagon Cakaj: Skandaloze!

Pas deklaratës së presidentit serb Aleksadër Vuçiç se Masakra e Reçakut në Kosovë ishte e sajuar, ka ardhur reagimi i ministrit të Jashtëm shqiptar në detyrë...

Politikë 16:09 - 4 Nentor, 2019

Vuçiç merr masa përpara samitit në Ohër/ Telefonatë me Ramën dhe Zaev për “mini Shengenin”

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç bisedoi përmes telefonit me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama dhe atë të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, lidhur me përgatitjet për takimin...

Kosova & Rajoni 21:57 - 2 Nentor, 2019

‘Porositë’ e Palmer për Serbinë/ Nervozohet Vuçiç: S’pajtohemi kurrë me poshtërimin

Presidentit serb Aleksandër Vuçiç, ka reaguar ashpër pas deklaratave të djeshme të të dërguarit të SHBA Matheë Palmer, dje në Prishtinë, i cili i është shprehur...

Politikë 11:48 - 25 Gusht, 2019

Pjesë e planit për copëtimin e  Kosovës/ Argatët shqipfolës dekorohen nga Vuçiç

Ish kryeministri Sali Berisha ka njoftuar në rrjetet sociale se Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçi, pavarësisht dështimin për copëtimine  kufinjve të Kosovës, nuk ka ka harruar...

Ilir meta per protesten
Aktualitet 17:01 - 13 Korrik, 2019

Meta zhvat mijëra euro nga taksat e qytetarëve/ “Vuçiç e nxjerr “zbuluar” në Venecia

Presidenti Ilir Meta, që në mëngjes i entuziasmuar ka njoftuar se është vlerësuar me çmimin Ndërkombëtar të Venecias “Luani i Artë”. “Kënaqësi të vlerësohem me Çmimin...

Aktualitet 12:49 - 9 Maj, 2019

Protestë ndaj Vuçiç dhe Dodik/ Meta sfidon Vetvendosjen

Presidentit serb Aleksandër Vuçiç dhe kreu i  serbëve të Bosnjës, Milorad Dodik, dje pasdite në Tiranë u përballën me protesta nga Lëvizja Vetvendosje. Gazetarët kanë pyetur...