Connect with Us

All posts tagged "aku"

Sociale 15:44 - 24 Shkurt, 2020

Ndihma ushqimore nga Mali i Zi drejt Durrësit/ AKU bllokon 385 kg produkte të skaduara

Autoriteti Kombëtar i Ushqimeve ka bllokuar 385 kg produkte ushqimore në Pikën e Kalimit Kufitar të Hanit të Hotit DRAKU Shkodër gjatë kontrollit zyrtar në Pikën...

Sociale 09:35 - 23 Shkurt, 2020

Bllokohen 21 ton produkte ushqimore dhe asgjesohen 14 ton të tjera/ AKU ndëshkon bizneset

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit, në kuadër të përmbushjes së misionit të tij, gjatë kësaj jave ka kryer 1844 kontrolle zyrtare në total në stabilimentet e Operatorëve...

Sociale 11:52 - 31 Janar, 2020

Rreziku nga koronavirus/ Disa praktika për sigurinë ushqimore

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka publikuar informacion rreth koronavirus dhe disa praktika për sigurinë ushqimore Organizata Botërore e Shëndetësisë, u njoftua më 31 dhjetor 2019, për...

Sociale 10:56 - 29 Janar, 2020

Foshnjet në Berat u helmuan nga qumështi pluhur?/ Reagon AKU  

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka reaguar në lidhje me ngjarjen e rëndë të ndodhur disa ditë më parë në Berat, ku humbën jetën dy foshnje. Në...

Kronika 18:32 - 27 Janar, 2020

Shiteshin produkte bulmeti në kushte të papërshtatshme/ Gjobitet tregu në Tiranë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka gjobitur gjatë ditës së sotme, tregun në Institut tek Fabrika e ish tullave në Tiranë, për lejim të tregtimit të produkteve...

Lajme 12:31 - 17 Janar, 2020

AKU bllokon në Han të Hotit, 4 ton Marmaladë të ardhur nga Serbia

Nga kontrollet e kryera prej Drejtorisë Rajonale të AKU-së Shkodër në Pikën e Inspektimit Kufitar Hani i Hotit u konstatua një sasi prej 4.032 ton produkt...

Lajme 15:00 - 14 Janar, 2020

AKU me “dorë të hekurt” më Fier/ Asgjëson 1.825 ton produkte ushqimore të skaduara

Drejtoria Rajonale e AKU Fier në vijim të zbatimit të planit vjetor të monitorimit për zbatimin e ligjit, verifikimin e plotësimit të kushteve dhe kritereve për...

Sociale 15:41 - 13 Janar, 2020

AKU kontrolle të rrepta/ Asgjësohen 5.5 ton produkte ushqimore në një javë

Drejtoria Rajonale e AKU Tiranë, gjatë javës së parë të vitit 2020, në vijim të zbatimit të planit vjetor të monitorimit për zbatimin e ligjit, verifikimin...

Lajme 16:18 - 10 Janar, 2020

AKU me “dorë të hekurt”/ Kontrolle të rrepta gjatë gjithë javës

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit, në kuadër të përmbushjes së misionit të tij, gjatë kësaj jave ka realizuar 899 kontrolle zyrtare në total në stabilimentet e Operatorëve...

Lajme 12:07 - 23 Dhjetor, 2019

Kishin kaluar afatin e përdorimit/ Asgjësohen 280.78 kg produkte ushqimore

Autoriteti Kombëtar i Ushqimeve ka asgjësuar produkte ushqimore që u kishte kaluar afati i përdorimit Drejtoria Rajonale e AKU–së Fier, ka kryer procedurën e asgjësimit të...

Lajme 16:06 - 13 Dhjetor, 2019

AKU valë kontrollesh në të gjithë vendin/ Ja masat që u morën brenda një jave

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit, gjatë kësaj jave ka realizuar 1850 kontrolle zyrtare në stabilimentet e Operatorëve të Biznesit Ushqimor dhe në Pikat e Inspektimit Kufitar. Mësohet...

Lajme 16:56 - 12 Dhjetor, 2019

AKU bllokon 2130 kg mish pule me salmonelë/ Vinte nga Polonia

Drejtoria Rajonale e Autoritetit Kombëtar të Ushqimit në Vlorë ka bllokuar një sasinë prej 2130 kg produkt mish pule me ngarkesë mikrobiologjike të ardhur nga Polonia....

Sociale 15:52 - 10 Dhjetor, 2019

Ruheshin në kushte të papërshtatshme/ Asgjësohen rreth 2 ton ushqime për të prekurit e tërmetit

Pas tërmetit shkatërrues të 26 nëntorit, të shumtë ishin ata që dhuruan ushqime për të prekurit, ndërsa që prej asaj kohe Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka...

Lajme 17:28 - 2 Dhjetor, 2019

AKU kontroll ushqimeve për banorët e prekur nga tërmeti/ Asgjësohet sallam dhe suxhuk

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit deklaron se ushqimet për familjet e prekura nga tërmetet janë të sigurta për konsum nga njerëzit. Me anë të një njoftimi, AKU...

Denoncim 21:44 - 21 Nentor, 2019

Denoncimi në”Stop”/ AKU i mbyll bzinesin italianit me sëmundje lëkure, Xhoakino Raia e hap serish!

Prej 7 vjetësh në zonën e njohur si Kodra e Diellit, shtetasi italian Xhoakino Raia prodhonte kroasantë në një garazh të marrë me qira. Ai e...

Sociale 15:33 - 18 Nentor, 2019

Nuk bënte pjesë në listën e PMB-ve të lejuara/ AKU kthen në Gjermani 800 litra Produkt

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit në kuadër të kontrollit të zbatimit të ligjshmërisë për garantimin e standardeve të sigurisë ushqimore, në vijim edhe të qëndrimeve të njëpasnjëshme se “Trau” i asnjë Pike Kufitare...

Sociale 18:28 - 16 Nentor, 2019

Mishi i infektuar po mbush tryezat e shqiptarëve/ AKU jep alarmin

Gazeta- Ora dhe portal Rehatfare.al vijojnë të hedhin dritë në lidhje me skandalin e madh që ka ndodhur në vendin tonë për 25 ton mish të...

demtimi i zgjedhjeve
Politikë 13:44 - 11 Nentor, 2019

Falja e gjobave të AKU-së/ Ahmetaj rrëzon propozimin e Beqajt: Parlamenti të mos e votojë

Kreu i Komisionit të Ekonomisë Arben Ahmetaj ka kërkuar që parlamenti të mos miratojë propozimin e deputetit socialist Ilir Beqaj për të falur gjobat e bizneseve...

Sociale 16:46 - 29 Tetor, 2019

AKU me “dorë të hekurt” në Durrës/ Gjobiten dy biznese, bllokohen 2.67 ton produkte ushqimore

Autoriteti Kombetar i Ushqimit gjatë periudhës 17-25 tetor ka ushtruar në Durrës 71 kontrolle zyrtare tek Stabilimentet e Operatorit të Biznesit Ushqimor (me origjinë shtazore, joshtazore...

Sociale 16:15 - 28 Tetor, 2019

Drejtori i AKU “zbarkon” në Kapshticë/ Trau i asnjë dogane nuk do të ngrihet për ushqime që nuk plotësojnë standarte

Drejtori i Përgjithshëm i Autoritetit Kombëtar të Ushqimeve, Robert Lili në kuadër të intensifikimit të kontrolleve, monitorimin e planit të veprimit dhe kontrollin e zbatimit të...

Sociale 15:14 - 23 Tetor, 2019

Foto-AKU ndëshkon disa subjekte/Bllokohen 1,267 litra pije alkoolike

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vijon kontrollet rigoroze në kuadër të zbatimit të planit të monitorimit, bashkëpunimit me qytetarët, në të gjitha subjektet që ofrojnë shërbimin e...

Sociale 15:55 - 21 Tetor, 2019

AKU kontrolle në Tiranë/ Bllokohen 15.8 ton produkt ‘farë gruri’ dhe gjobit një biznes

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka ushtruar kontrolle në 27 stabilimentet e Operatorit të Biznesit Ushqimor. Në bazë të këtyre kontrolleve, Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka vendosur...

Sociale 16:00 - 15 Tetor, 2019

Ikën drejtori i AKU Tiranë/ Ja kush e zëvendëson

Pak ditë pas emërimit në krye të AKU, drejtuesi i ri, Robert Lili ka nisur lëvizjet e drejtuesve të këtij insitucioni edhe në rang rajonal. Mësohet...