Connect with Us

All posts tagged "akademia"

Blog 09:29 - 12 Tetor, 2019

Pse Çmimi Nobel në Letërsi, është tashmë një shaka e madhe

Nga Alex Shephard “New Republic” * Pas një mungesë 1-vjeçare, për shkak të një një skandali të shëmtuar dhe të ndërlikuar të abuzimit seksual dhe shpërdorimeve financiare,...

Politikë 09:58 - 20 Shtator, 2019

Nis viti i ri akademik, Xhaçka jep lajmin e mirë/ Akademia e FA do të akreditohet si një institucion i arsimit të lartë

Këshilli i Ministrave pritet të miratojë së shpejti statusin e veçantë për Akademinë e Forcave të Armatosura, duke i hapur kështu rrugën ndryshimit rrënjësor të sistemit...

Aktualitet 16:57 - 13 Korrik, 2019

Meta nuk dekretoi Gjinushin/ Reagon ashpër Akademia e Shkencave

Pas vendimit të Presidentit Ilir Meta për mosdekretimin e Skënder Gjinushit në krye të Akademisë së Shkencave, ka ardhur edhe reagimi i këtij institucioni. Akademia e...

Aktualitet 21:04 - 12 Korrik, 2019

Anulimi i zgjedhjeve për Akademinë/ Gjinushi kundërsulmon Metën

Presidenti, Ilir Meta, vendosi të mosdekretojë Skënder Gjinushin si kryetar të Akademisë së Shkencave. Këtë vendim të presidentit Gjinushi e ka konsideruar si nul, pasi sipas...

Aktualitet 11:13 - 24 Maj, 2019

Zgjedhjet në Akademinë e Shkencave/ Skënder Gjinushi prezanton platformën

Sot organizohen zgjedhjet në Akademinë e Shkencave, zgjedhje këto që kanë marrë vëmendjen e mediave dhe të publikur pasi ka patur mjaft debate dhe diskutime lidhur...

Aktualitet 23:00 - 17 Maj, 2019

Ironia e Manjanit: Kaluam nga viti i Skënderbeut tek viti i Skënder Gjinushit

Ish ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka reaguar përmes një postimi në rrjetet lidhur mbi garën për kryetar të Akademisë së Shkencave, ku deri më tani...

Aktualitet 14:15 - 17 Maj, 2019

Akademia e Shkencave, monedhë shkëmbimi mes politikanëve/ Fuga zbardh skandalin

Akademiku, Artan Fuga ka akuzuar qeverinë për puç institucional ndaj Akademisë së Shkencave. Fuga ka folur sot në një deklaratë për mediat duke iu drejtuar ambasadorit...

akademia e shkencave
Aktualitet 13:53 - 11 Maj, 2019

Shkrirja e Akademisë/ Ish-deputetja demokrate shpërthen në akuza

Ish-deputetja e PD-së, Albana Vokshi, ka reaguar lidhur me projektin për shkrirjen e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë. Sipas saj, Rama po përgatitet të shkrijë Akademinë,...

Aktualitet 19:02 - 10 Maj, 2019

Vasili “sulmon” ministren Shahini/ Shkollëpakta që s’gjeti vend në Kosovë, do të na bëjë gjëmën

Ish-kreu i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka reaguar në rrjetet sociale përmes një postimi ku shkruan se si Ministria e Arsimit...

taulant muka
Aktualitet 15:36 - 26 Nentor, 2018

Taulant Mukës nuk i del inati/ Ish-zv.ministri akuzon Ramën

Pas dorëheqjes nga posti i zv.ministrit të Arsimit, akademiku Taulant Muka ka vënë në dyshim edhe rrugëtimin akademik të kryeministrit Edi Rama. Më anë të një...

Aktualitet 19:49 - 3 Prill, 2018

‘Nuk dëgjon askush. As kryeministri, as ministrja, askush!’

I ftuar në studion e Fax News, Akademiku Artan Fuga foli në lidhje me protestën e banorëve të Kukësit kundër tarifës në Rrugën e Kombit si...

Aktualitet 13:13 - 18 Maj, 2016

Akademia malazeze e Shkencave fyen Shqiptarët!

Në Fjalorin e Akademisë malazeze të Shkencave dhe Arteve (CANU- Crnogorska Akademija Nauka i Umjetnosti) të botuar disa ditë më parë, në mes tjerash shkruan se...