Connect with Us

All posts tagged "akademia e Shkencave"

Bota 21:45 - 1 Janar, 2020

Radio-teleskopi më i madh në botë/ Zbulimet e para

Radio teleskopi më i madh në botë, me diametër 500 metra, gjigandi FAST (Aperture Spesical Radio Telescope), i njohur gjithashtu si “Syri i Parajsës”, ka nisur...

Bota 20:15 - 1 Janar, 2020

“Bëmat” e Kinës/ Klonimi i parë i një maceje

Një kompani kineze ka arritur të klonojë për herë të parë një mace, ngjarje që përbën një përparim shkencor në klonimin e mëvonshëm të gjithçkaje, kryesisht...

Politikë 14:24 - 24 Dhjetor, 2019

“Në vend të vetullave, i heq sytë institucionit”/ Gjinushi politizon Akademinë e Shkencave

Ish deputeti i Partisë Demokratike, Luciano Boci, ka reaguar kundër figurës së Skender Gjinushit si Kryetar i Akademisë së Shkencave, lidhur me aktet që ky i...

Sociale 08:29 - 19 Tetor, 2019

Artan Fuga denoncon skandalin/ Çfarë ndodhi dje në Akademinë e Shkencave

Akademiku i njohur Artan Fuga vijon të ngrejë zërin kundër asaj çfarë po ndodh në Akademinë e Shkencave, të cilën ai e cilëson si uzurpim dhe...

Politikë 12:46 - 18 Tetor, 2019

Gjinushi në krye të Akademisë së Shkencave/ Fuga: Puç institucional,të çohet në Gjykatë

Akademiku Artan Fuga thote se sot në Akadaminë e Shkencave është bërë një puç institucional. Pas mbledhjes së ASH-së për emërimin e Skëndër Gjinushit në krye...

Politikë 11:52 - 18 Tetor, 2019

Skënder Gjinushi emërohet sot kryetar i Akademisë së Shkencave/ Mediat nuk lejohen në mbledhje

Akademia e Shkencave po zhvillon mbledhjen për emërimin e Skënder Gjinushit si kryetar i ASH-së. Mësohet se kjo mbledhje po zhvillohet me dyer te mbyllura dhe...

Politikë 19:41 - 9 Gusht, 2019

Vijon përplasja Qeveri-Presidencë/ Meta kthen ligjin për Akademinë e Shkencave

Presidenti Ilir Meta i ka kthyer për shqyrtim  Kuvendit një tjetër ligj të rëndësishëm dhe të shumëdebatuar. Bëhet fjalë për ligjin për Akademinë e Shkencave, ku...

Politikë 15:49 - 27 Korrik, 2019

“Do e vërtetoj me prova shkencore”/ Artan Fuga bën paralajmërimin e fortë

Akademiku i njohur, Artan Fuga ka reaguar sërish në lidhje me ligjin për Akademinë e Shkencave. Në një postim në rrjetet sociale, Fuga shkruan se ligji...

Aktualitet 09:38 - 17 Korrik, 2019

“25 fakte nga qindra”/ Artan Fuga demaskon pr.ligjin për Akademinë e Shkencave

Akademiku i njohur Artan Fuga deklaron se projektligji për Akademinë e Shkencave bllokon përfundimisht reformimin e këtij institucioni. Në një postim në rrjetet sociale, Fuga thekson...

Aktualitet 12:17 - 14 Korrik, 2019

Çfarë po ndodh me Akademinë e Shkencave/ LSI sulmon Ramën

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili, ka shkruar në rrjetet sociale se kryeministri Edi Rama ka ndryshuar qëndrim në lidhje me Akademinë e Shkencave, pasi tanika në...

Aktualitet 22:21 - 13 Korrik, 2019

Rroga të majme dhe mbipagesa/ Artan Fuga rrëfen si kapen postet në Akademinë e Shkencave

Profesori Artan Fuga vijon të jetë kritik ndaj Akademisë Shkencave, mënyrës se si funksionon  dhe zgjedhjes së kreut të këtij institucioni. Sipas Fugës, në vend që...

Aktualitet 12:59 - 10 Korrik, 2019

“Reforma për ASH”/ LSI: Sharlatanët e Ramës bëjnë ligjin

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili ka komentuar projektligjin për Akademinë e Shkencave, që, sipas tij, është bërë nga “sharlatanët” e kryeministri Edi Rama. Vasili shton gjithashtu...

Aktualitet 12:41 - 10 Korrik, 2019

Reforma për Akademinë e Shkencave/ Fuga: Nuk morën parasysh asnjë propozim

Akademiku i njohur Artan Fuga ka folur sot në Komisionin e Mediave dhe Edukimit të Kuvendit të Shqipërisë lidhur me pikëpamjet dhe kritikat e tij  mbi...

Aktualitet 20:09 - 30 Maj, 2019

Akademia e Shkencave kthehet në parti politike

Pak ditë më parë në krye të Akademisë së Shkencave u zgjodh Skënder Gjinushi , i cili garoi i vetëm për këtë post. Për zgjedhjen e...

Aktualitet 22:51 - 24 Maj, 2019

Gjinushi në krye të ASH/ Strazimiri: “Kryerrugaçi plak u bë “kryeshkëncëtar”

Zgjedhja  e Skënder Gjinushit në krye të Akademisë së Shkencave, ka shkatuar reagime të shumta. I fundit në radhë është ish deputeti i Partisë Demokratike Gent...

Aktualitet 15:27 - 21 Maj, 2019

Shqipëria nuk duhet të ketë Akademi Shkencore

Profesor dr. Dritan Spahiu ka reaguar sot me një shkrim lidhur me çështjen e Akademisë së Shkencave në Shqipëri. Spahiu shtjellon në shkrimin e tij mungesën...

akademiku dhe profesori i gazetarise dhe komunikimit, artan fuga
Aktualitet 19:31 - 17 Maj, 2019

Zgjedhjet në Akademinë e Shkencave/ Fuga: Farsë politike

Akademiku Artan Fuga, ka reaguar sërish për zgjedhjet që po bëhen në Akademinë e Shkencave. Sipas Fugës, e gjithë reforma është një farsë politike, pasi garohet...

Aktualitet 19:11 - 17 Maj, 2019

Zgjedhjet në ASH/ Basha: Po pushtohet nga Rama me bandën e tij

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale lidhur mbi zgjedhjet që po bëhen në Akademinë e Shkencave. Sipas Bashës,...

Aktualitet 12:53 - 10 Maj, 2019

Artan Fuga “masakron” Shahinin/ “Ky është dështimi juaj spektakolar”

Akademiku, Artan Fuga, ka reaguar publikisht kundër ministres së arsimit, Besa Shahini perms një letre. Fuga e akuzon Shahinin se kjo e fundit po përpiqet të...

akademiku dhe profesori i gazetarise dhe komunikimit, artan fuga
Aktualitet 13:25 - 10 Janar, 2019

“Shpërthen” Artan Fuga/ Mbledhje puçiste, e dinë budalla Ramën, Metën dhe Ruçin

Nga Artan FUGA * Dje, gazeta “Panorama” bëri investigimin shumë profesional dhe gjeti një fakt të trishtuar. Projektligji, që në gjuhën e zakonshme po e thonë...

akademiku dhe profesori i gazetarise dhe komunikimit, artan fuga
Aktualitet 08:59 - 7 Janar, 2019

Artan Fuga flet pa doreza/ Do t’ju tregoj kush e ka marrë peng Akademinë e Shkencave

Akademiku i njohur Artan Fuga ka paralajmëruar se do ta bëjë publike, se cilët individë e kanë marrë peng Akademinë e Shkencave të Shqipërisë. Në një...

Aktualitet 14:37 - 22 Nentor, 2017

Pse eshte jashte mode Akademia e Shkencave?

Nga Alban Daci -Akademia e Shkencave duhej ne kohen e Regjimit, kur mendimi duhet te ishte i centruar sipas linjes politike te Regjimit dhe duhet t’i...

Aktualitet 19:15 - 18 Nentor, 2017

Fuga në një linjë me Ramën: Të kërkosh buxhete pa thënë se çdo t’i sjellësh atij është politikë e gabuar

I futuar në emisionin “Kjo Javë” në News24, akademiku Artan Fuga, është shprehur se buxheti që ju mohua Akademisë nuk është një vendim i drejtë nga...