Connect with Us

All posts tagged "akademia e Shkencave"

Politikë 19:41 - 9 Gusht, 2019

Vijon përplasja Qeveri-Presidencë/ Meta kthen ligjin për Akademinë e Shkencave

Presidenti Ilir Meta i ka kthyer për shqyrtim  Kuvendit një tjetër ligj të rëndësishëm dhe të shumëdebatuar. Bëhet fjalë për ligjin për Akademinë e Shkencave, ku...

akademiku dhe profesori i gazetarise dhe komunikimit, artan fuga
Politikë 15:49 - 27 Korrik, 2019

“Do e vërtetoj me prova shkencore”/ Artan Fuga bën paralajmërimin e fortë

Akademiku i njohur, Artan Fuga ka reaguar sërish në lidhje me ligjin për Akademinë e Shkencave. Në një postim në rrjetet sociale, Fuga shkruan se ligji...

Aktualitet 09:38 - 17 Korrik, 2019

“25 fakte nga qindra”/ Artan Fuga demaskon pr.ligjin për Akademinë e Shkencave

Akademiku i njohur Artan Fuga deklaron se projektligji për Akademinë e Shkencave bllokon përfundimisht reformimin e këtij institucioni. Në një postim në rrjetet sociale, Fuga thekson...

Aktualitet 12:17 - 14 Korrik, 2019

Çfarë po ndodh me Akademinë e Shkencave/ LSI sulmon Ramën

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili, ka shkruar në rrjetet sociale se kryeministri Edi Rama ka ndryshuar qëndrim në lidhje me Akademinë e Shkencave, pasi tanika në...

Aktualitet 22:21 - 13 Korrik, 2019

Rroga të majme dhe mbipagesa/ Artan Fuga rrëfen si kapen postet në Akademinë e Shkencave

Profesori Artan Fuga vijon të jetë kritik ndaj Akademisë Shkencave, mënyrës se si funksionon  dhe zgjedhjes së kreut të këtij institucioni. Sipas Fugës, në vend që...

Aktualitet 12:59 - 10 Korrik, 2019

“Reforma për ASH”/ LSI: Sharlatanët e Ramës bëjnë ligjin

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili ka komentuar projektligjin për Akademinë e Shkencave, që, sipas tij, është bërë nga “sharlatanët” e kryeministri Edi Rama. Vasili shton gjithashtu...

Aktualitet 12:41 - 10 Korrik, 2019

Reforma për Akademinë e Shkencave/ Fuga: Nuk morën parasysh asnjë propozim

Akademiku i njohur Artan Fuga ka folur sot në Komisionin e Mediave dhe Edukimit të Kuvendit të Shqipërisë lidhur me pikëpamjet dhe kritikat e tij  mbi...

Aktualitet 20:09 - 30 Maj, 2019

Akademia e Shkencave kthehet në parti politike

Pak ditë më parë në krye të Akademisë së Shkencave u zgjodh Skënder Gjinushi , i cili garoi i vetëm për këtë post. Për zgjedhjen e...

Aktualitet 22:51 - 24 Maj, 2019

Gjinushi në krye të ASH/ Strazimiri: “Kryerrugaçi plak u bë “kryeshkëncëtar”

Zgjedhja  e Skënder Gjinushit në krye të Akademisë së Shkencave, ka shkatuar reagime të shumta. I fundit në radhë është ish deputeti i Partisë Demokratike Gent...

Aktualitet 15:27 - 21 Maj, 2019

Shqipëria nuk duhet të ketë Akademi Shkencore

Profesor dr. Dritan Spahiu ka reaguar sot me një shkrim lidhur me çështjen e Akademisë së Shkencave në Shqipëri. Spahiu shtjellon në shkrimin e tij mungesën...