Connect with Us

All posts tagged "afrike"

Lajme 21:15 - 1 Janar, 2020

Nga i ka rrënjët njeriu modern?/ ADN-ja jep përgjigjen

Sipas një studimi të bërë rishtazi në Australi, ka rezultuar se origjina e njeriut modern vjen nga Afrika e jugut, specifikisht në Botsvana. Artikulli i publikuar...

Bota 20:30 - 1 Janar, 2020

Zbulohet misteri i Nilit, lumit 30 milion vjeçar

Lumi Nil, i konsideruar nga egjiptianët e lashtë si burimi i jetës, është rreth 30 milion vjet i vjetër dhe gati gjashtë herë më i gjatë...

Bota 09:43 - 26 Dhjetor, 2019

Fenomeni “unaza”/ Eklipsi i fundit për 2019

Emiratet e Bashkuara Arabe do të jenë sot dëshmitare të një eklipsi të rrallë diellor. Eklipsi i parashikuar me kohë nga specialistët për në datën 26...

Bota 18:34 - 11 Dhjetor, 2019

Zbulojnë “ar të zi” në Atlantik/Sasia marramendëse që njoftoi kompania afrikane

Kompania Springfield me bazë në shtetin Afrikan Gana, njoftoi sot se ka zbuluar një fushë të naftës në Oqeanin Atlantik, afër bregdetit të këtij vendi. Kjo...

Kryesore Show Biz 20:05 - 27 Qershor, 2019

Udhëtimi i parë si një familje/ Meghan dhe Harry do të vizitojnë Afrikën

Ditën e djeshme komisioneri i lartë britanik në Afrikën e Jugut, Nigel Casey ka treguar se Duka dhe Dukesha e Cambridge  së shpejti do të vizitojnë...

Aktualitet 17:20 - 26 Maj, 2019

Udhëtimi i parë si familje/ Meghan dhe Harry zgjedhin vendin e rrezikshëm

Meghan Markle dhe Princ Harry  kanë një dashuri të veçantë për Afrikën. Ashtu siç kemi dëgjuar edhe më parë Princ Harry e viziton shpesh herë këtë...

Rama-takim-me-studentet-tek-konviktet-e-Mjekesise-
Aktualitet 10:43 - 8 Shkurt, 2019

Deklarata e fortë/ Ramës i dështon propaganda

Mjekët dhe personeli shëndetësor në vendin tonë janë më pak të paguarit në të gjithë rajonin, madje edhe disa vende Afrikane ndodhen më lartë se ne...

Aktualitet 18:28 - 23 Janar, 2019

Varfërimi i  Afrikës/ Italia akuza të rënda Francës

Qindra refugjatë humbën jetën në Detin Mesdhe gjatë ditëve të fundit. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Henry Ridgwell, argumenti është vetëm një tregues i...

Aktualitet 20:33 - 31 Korrik, 2018

Po xhironin dokumentar/ Vriten 3 gazetarë

Tre gazetarë rusë janë vrarë në Republikën e Afrikës Qëndrore nga disa grabitës. Sipas mediave ruse, gazetarët po xhironin një dokumentar për mercenarët. Viktimat janë Orkhan...

Aktualitet 22:08 - 9 Qershor, 2018

Ekzekutohet me armë shqiptari në Afrikë

Një shqiptar është ekzekutuar me armë zjarri në Afrikë  gjatë grabitjes së makinës së tij. Nga të dhënat mësohet se ngjarja ndodhi të premten në Mali, ndërsa...

Kryesore Show Biz 23:30 - 7 Maj, 2018

Fansat kritikojnë çiftin e njohur për udhëtimin në Afrikë

Aktori turk Burak Ozçivit dhe bashkëshortja e tij Fahriye Evcen, po shijojnë pushimet e tyre në Afrikën e Jugut. Çifti më i famshëm turk, vizitoi një...

Aktualitet 18:55 - 30 Mars, 2018

Ministri serb, lobim kundër Kosovës në Afrikë, përfundon në spital

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç është duke zhvilluar një vizitë në disa shtete afrikane, ku së fundmi është ndalur në Burkina Faso,...

Aktualitet 12:06 - 18 Nentor, 2017

Gazetari Artan Hoxha “kapet” nga policët e Johansburgut

Në fakt duket si arrestim, por nuk është e vërtetë, pasi kjo është vetëm një shaka e bërë nga vetë gazetari investigativ Artan Hoxha. Ndërsa ndodhet...

Aktualitet 11:48 - 13 Nentor, 2016

FOTO/ Ilir Kulla gjen “Enverin e Zi” të Afrikës së Jugut

Eksperti i sigurisë Ilir Kulla ndodhet në Afrikën e Jugut, ku ka bërë edhe një “zbulim” shumë interesant. Nuk ka gjetur as diamantë dhe ndonjë gjë...

Aktualitet 16:11 - 3 Gusht, 2016

Fotot/ Ushtarakët shqiptarë trajnojnë kolegët e tyre në Afrikë

Ushtarakët shqiptarë në Mali të Afrikës trajnojnë ushtarët vendas për çmimin. Ministrja e Mbrojtjes, Kodheli shkruan se deri dje, na certifikonin ndërsa sot certifikojmë

Bota 18:31 - 30 Nentor, 2015

Papa Françesku: Të krishterët dhe myslimanët janë vëllezër e motra

Papa Françesku iu ka thënë besimtarëve në një xhami në Republikën e Afrikës Qendrore se “Të krishterët dhe myslimanët janë vëllezër dhe motra”. Ai po iu...

Bota 18:54 - 24 Korrik, 2015

Presidenti Obama nis viziten ne Afrike

Presidenti Barak Obama mbërrin sot në Nairobi të Kenias, ku do të marrë pjesë në Takimin Global të Sipërmarrjes. Gjatë qëndrimit në Afrikë ai pritet të...

Kuriozitete 12:02 - 11 Korrik, 2015

Fëmija më i zi në botë

Një fotografi që së fundmi është publikuar në internet ka ngjallë dyshime të shumta. Thuhet se kjo është foshnja më e zezë në gjithë globin, por dyshohet...

Kuriozitete 08:12 - 23 Qershor, 2015

“Burri më i Shëmtuar në Afrikë” është bërë baba për herë të tetë

Në vitin 2002 ai ka marrë pjesë në garën “Burri më i shëmtuar i Afrikës”, për shkak të problemeve financiare. Ish këpucëtarit të Ugantës, që tashme...

Kuriozitete 10:45 - 25 Maj, 2015

Shqiponja kombëtare shkon deri në Afrikë

​Flamuri ynë ka patur një ditë me luhatje sot. Pas ofendimit që i ka bërë fituesi i Eurovizionit, i cili në një foto dilte me këmbët e...

Aktualitet 19:45 - 9 Prill, 2015

Afrika / Në origjinë të artit të zi, që magjepsi Perëndimin

Pa Afrikën, arti modern nuk do të ishte i njëjti. Dhe shanset janë  se nuk do të kishim kryevepra si “Demoiselles d’Avignon” (Zonjat e Avinjonit) nga...

Kuriozitete 22:27 - 15 Mars, 2015

Një punishte vere në Afrikën e Jugut përdor çajin për të prodhuar verë

Një punishte vere në Afrikën e Jugut kerkon të revolucionalizojë industrinë e famshme të ketij rajoni pas përdorimit të teknikave të reja në prodhimin e verës....