Connect with Us

All posts tagged "afrika"

Ekonomi 09:17 - 4 Dhjetor, 2020

BB: 60% e të varfërve në Shqipëri nuk kanë ushqim të mjaftueshëm dhe cilësor, krahasohemi me Afrikën

Duke analizuar zhvillimin e qëndrueshëm global të përcaktuar në objektivat e Kombeve të Bashkuara, deri në vitin 2031, Banka Botërore gjeti se, ende një përqindje më...

Blog 08:35 - 18 Shtator, 2020

Nga Rusia tek Kina/ 10 shtetet, ku pozita gjeografike është njëherazi bekim dhe mallkim për një vend apo rajon

Ne e dimë se gjeografia e një vendi, luan një rol të madh në përparimin e tij social dhe ekonomik. Shumë rajone në botë, kanë qenë...

Ja cilat janë vendet me numrin më të lartë të përdhunimeve në botë
Blog 08:39 - 4 Gusht, 2020

Ja cilat janë vendet me numrin më të lartë të përdhunimeve në botë

Përdhunimi është një krim shumë delikat për t’u analizuar. Në disa pjesë të botës, ai raportohet shumë rrallë, për shkak të stigmës ekstreme që shoqëria ka...

Mbani hapur kufijtë, për të ndihmuar vendet e varfra
Blog 08:45 - 21 Korrik, 2020

Mbani hapur kufijtë, për të ndihmuar vendet e varfra

Nga Pinelopi Goldberg “Project Syndicate” * Deri kohët e fundit, ne përballeshim rregullisht me imazhet e emigrantëve të mbytur që lundronin në ujërat që ndanin vendet...

Blog 08:34 - 19 Shkurt, 2020

Si të parandalohet një pandemi tjetër, përpara se ajo të shpërthejë

Nga Annie Sparow “Foreign Policy” * Përhapja e epidemive është e pashmangshme. Nëse ato bëhen pandemike – pra kur ka një përhapje të pakontrolluar të sëmundjeve...

Ekonomi 08:12 - 30 Janar, 2020

Bizneset shqiptare po i zëvendësojnë vendet e punës të mbetura bosh me shtetas nga Azia dhe Afrika

Chandra Selli ka pak javë që ka lënë vendlindjen për të punuar si kamariere në Tiranë. Bashkëshorti i saj është zhvendosur në Itali, ndërsa pjesa tjetër...

Satire Politike 11:49 - 14 Janar, 2020

Çuni i Fahriut sfidon Blendi Fevziun dhe doktor Isuf Kalon

Një grup gazetarësh e shpallën librin “Misioni i Unazës”, si veprën më të rëndësishme të vitit që kaloi, shkruar në kopertinë nga Klevis Balliu, se ndoshta...

Aktualitet 16:50 - 27 Qershor, 2018

Vendimi për negociatat/ Tomor Alizoti ngre alarmin

Pas vendimit të dhënë nga ministrat e Jashtëm të BE, për negociatatat, ka reaguar dhe ish-drejtuesi i Departamentit për të Përndjekurit në PD, Tomor Alizoti. Në...

Kuriozitete 23:46 - 11 Korrik, 2015

Vendi ku rrahja është krenari për gruan

Këto gra e kanë të gjithë trupin e tyre të mbushur me hematoma, me çarje të thella dhe vraga të shpërndara kudo. Megjithatë, kjo nuk është...