Connect with Us

All posts tagged "afganistan"

Blog 08:26 - 5 Shkurt, 2020

Pse 1979-a, ishte viti që formësoi botën e shekullit XXI

Të thuash se një vit, ishte më domethënës me kontributet e tij në botën moderne, se çdo vit tjetër, është një spekullim. Por sipas historianëve, shekulli...

Bota 22:11 - 12 Janar, 2020

Temperaturat ekstreme/ Humbin jetën 17 persona

Të paktën 17 persona kanë humbur jetën në Afganistan këtë të shtunë, si pasojë e temperaturave të ulta. Në shumë pjesë të vendit, temperaturat kanë arritur...

Blog 08:37 - 27 Dhjetor, 2019

Pse pushtimi i Afganistanit, e bëri të pashmangshme shembjen e Bashkimit Sovjetik

Përgjatë shekujve, pushtues të ndryshëm kanë dërguar ushtritë e tyre për të pushtuar Afganistanin. Vetëm në 2 shekujt e fundit, fuqitë e mëdha e kanë pushtuar...

Bota 19:14 - 7 Dhjetor, 2019

SHBA rifillojnë negociatat e paqes me Talebanët

Shtetet e Bashkuara kanë rifilluar zyrtarisht negociatat e paqes me Talibanët, tre muaj pasi Presidenti Donald Trump ndaloi papritur procesin njëvjeçar që synonte gjetjen e një...

Bota 13:49 - 28 Shtator, 2019

Afganët guxojnë të votojnë

Për të katërtën herë që nga viti 2001, në Afganistan votohet për zgjedhjen e presidentit të vendit. Sërish talibanët duan t’i pengojnë votimet me dhunë brutale....

Bota 11:03 - 4 Shtator, 2019

Pas “Marrëveshjes së Paqes” drejt fatkeqësisë tjetër

Fundi i luftës në Afganistan nuk duket gjëkundi. Po të duan të kujdesen për paqen Talibanët, do të përballen me të njëjtat probleme si SHBA dhe...

Aktualitet 14:56 - 13 Korrik, 2019

Vritet një ushtar amerikan në Afganistan

Përmes një deklarate, misioni mbështetës nën udhëheqjen e NATO-s në Afganistan, njoftoi se të shtunën atje u vra një ushtar amerikan. Në deklaratë nuk jepeshin detaje...

Aktualitet 18:15 - 19 Maj, 2019

Amerikanët dhe talebanët shkëmbejnë akuza për situatën në Afganistan

Talibanët dhe zyrtarët ushtarakë amerikanë kanë akuzuar njëri-tjetrin në median sociale, për veprime kundër vendosjes së paqes në Afganistanin e shkatërruar nga lufta. Përplasjet në Twitter...

Aktualitet 09:33 - 11 Maj, 2019

Flamuri shqiptar ulet gjysmë shtizë në Afganistan/ Ruçi: Klodian Tanushi ëngjëll mbrojtës i paqes

Majori Klodian Tanushi ndërroi jetë një ditë më parë në Letoni.  Prej katër ditësh Tanushi mbahej nën kujdesin mjekësor në spitalin e Rigës, por fatkeqësisht nuk...

Aktualitet 22:41 - 2 Prill, 2019

Denoncimi i ushtarakut/ Ja sa paguhet për të shkuar në Afganistan

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar denoncimin e një ushtaraku. Sipas tij, për të shkuar në Afganistan me mision paguhet 5000...

Aktualitet 10:48 - 21 Tetor, 2018

Afganistani nuk gjen paqe/ Shpërthimi i radhës u merr jetën 6 fëmijëve

Afganistani nuk po gjen paqe, tashmë kur ka hyrë në ditën e dytë të zgjedhjeve parlamentare. Një shpërthim në rajonin e Nangarhar, ka lënë të vdekur...

Aktualitet 22:21 - 20 Tetor, 2018

Shpërthimet në Afganistan/ Shënohen dhjetra viktima, qytetarët nuk heqin dorë nga zgjedhjet

Qëndrat e votimit në Afganistan janë tronditur ditën e sotme. Shpërthimet shkaktuar dhjetra viktima, midis tyre edhe fëmijë, ndërkohë 30 persona të tjerë u plagosën. Talebanët...

Aktualitet 22:53 - 5 Gusht, 2018

Martesë “terroriste”/ Djali i bin Laden merr për grua vajzën e agresorit të 11 shtatorit

Djali i Osma bin Laden, është martuar me vajzën e personit që rrëmbeu avionët gjatë sulmeve të 11 shtatorit. Cermonia midis Hamza bin Laden dhe një...

Aktualitet 21:22 - 5 Gusht, 2018

Sulm kamikaz/ Vriten 3 ushtarë të NATO-s

Tre ushtarë të NATO-s mbetën të vrarë si pasojë e një shpërthimi kamikaz në lindje të Afganistanit. Siç raporton “Associated Press, ushtarët ishin me origjinë çeke,...

Aktualitet 22:02 - 22 Korrik, 2018

Shpërthimi në aeroport/ Regjistrohen 14 viktima

Shpërthimi i një bombe në kryeqytetin e Afganiastanit, Kabul, i mori jetën 14 personave ndërsa 60 të tjerë mbetën të plagosur. Siç raporton “CNN”, shpërthimi ndodhi...

Aktualitet 16:10 - 10 Korrik, 2018

Tragjedi në Afganistan/ Mbi 12 viktima mes tyre dhe fëmijë

Të paktën 12 persona mbetën të vrarë, mes tyre edhe fëmijë, pasi një kamikaz hodhi veten në erë në qytetin e Afganistanit, Jalalabad. Shpërthimi u bë...

Aktualitet 21:43 - 7 Korrik, 2018

Sulmi në Afganistan/ Një i vdekur dhe dy të plagosur

Një ushtar amerikan ka humbur jetën në Afganistanin Jugor. Ndërkohë janë plagosur edhe dy të tjerë. Lajmi është bërë publik nga NATO përmes një deklarate. Në...

Aktualitet 11:58 - 23 Dhjetor, 2017

Xhaçka: Rrisim prezencën tonë me 60% në Afganistan në 2018

“Do të rrisim prezencën tonë me 60% në Afganistan në 2018”, deklaroi ministrja e Mbrojtjes znj. Olta Xhaçka gjatë ceremonisë së pritjes së kontigjentit të 6–të...

Aktualitet 09:46 - 21 Nentor, 2017

Gjykata e Hagës kërkon të hetojë krimet e dyshuara të luftës në Afganistan

Gjykata Ndërkombëtare për Krime ka njoftuar se po kërkon autoritet për të hetuar krimet e mundshme të luftës në Afganistan, përfshirë akuzat që prekin ushtrinë amerikane,...

Aktualitet 21:35 - 16 Nentor, 2017

Shqipëria një gjysëm Afganistan me “Khanët” ministra

Dashamir Shehi, mbrëmjen e sotme, tha në studion e emisionit “Opinion” se qeveria Rama është tashmë e përlyer në trafikun e drogës. Për të ilustruar se...

Aktualitet 15:19 - 17 Tetor, 2017

Ministrja e Mbrojtjes: FA do të angazhohen në mision paqeruajtës në Afganistan

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka ka zhvilluar sot një drekë me Forcat Speciale në Zallherr. Lajmi është bërë i ditur nga vetë Xhaçka, në një postim...

Aktualitet 13:14 - 19 Shtator, 2017

Mbi 3 mijë ushtarë shtesë në Afganistan

Trupa shtesë prej më shumë se 3 mijë ushtarëve të Shteteve të Bashkuara, janë nisur drejt Afganistanit, ka thënë Sekretari i Mbrojtjes, Jim Mattis. Presidenti i...

Aktualitet 11:05 - 28 Shkurt, 2017

Polici afgan vret 11 policë

  Zyrtarët në Afganistan kanë njoftuar se një polic ka qëlluar për vdekje 11 kolegë të tij, teksa ata ishin në gjumë, në një pikë kontrolli...