Connect with Us

All posts tagged "adn"

Blog 09:17 - 23 Shtator, 2020

A po evoluon ende njeriu?/ Çfarë thonë shkencëtarët

Nga Eva Hamrud ”Science Alert” Si specie, njerëzit kanë populluar thuajse çdo cep të Tokës. Ne kemi zhvilluar teknologji dhe kultura të cilat i kanë dhënë...

Aktualitet 08:14 - 19 Shtator, 2020

Universi viral/ Ndikimi i viruseve mbi ekologjinë, evolucionin dhe shëndetin e njeriut

Viruset kanë ndikim të thellë mbi ekologjinë, evolucionin dhe shëndetin e njeriut. Ata janë kudo, të larmishëm dhe shumë të fuqishëm, shkruan The Economist I. Të...

Shëndeti 11:05 - 23 Korrik, 2020

Shkencëtarët zbulojnë se si lakuriqët e natës u mbijetojnë viruseve/ Shpresë për një kurë kundër Covid-19?

Shkencëtarët kanë zbuluar sekretet për superfuqitë e mahnitshme të lakuriqëve, duke hartuar ADN-në e tyre të plotë. Përparimi ofron shpresë për ilaçe të reja për kancerin,...

Ndahet papritur nga jeta “mjeshtri” i analizave të ADN-së
Lajme 10:19 - 9 Korrik, 2020

Ndahet papritur nga jeta “mjeshtri” i analizave të ADN-së

Ndahet nga jeta në mënyrë të papritur prof. Grigor Zoraqi, bashkëpunëtori dhe anëtari i “Njësisë së Bioteknologjisë dhe Gjenetikës” pranë Akademisë së Shkencave, “mjeshtri” i analizave...

Amerika feston pavarësinë. A janë ndarjet pjesë e ADN-së së saj?
Bota 21:59 - 4 Korrik, 2020

Amerika feston pavarësinë/ A janë ndarjet pjesë e ADN-së së saj?

Amerikanët e festojnë Ditën e Pavarësisë në një kohë të trazuar. Ndërsa shumë njerëz debatojnë nëse duhet apo jo të mbajnë maska në publik, pandemia e...

Blog 08:43 - 28 Shkurt, 2020

Zbulohet kafsha e vetme, që nuk ka nevojë për oksigjen që të jetojë

* Thithja e oksigjenit, shihet si një tipar themelor i kafshëve shumëqelizore. Por shkencëtarët kanë zbuluar së fundmi një specie që nuk thith fare oksigjen. “Ajo...

Lajme 21:15 - 1 Janar, 2020

Nga i ka rrënjët njeriu modern?/ ADN-ja jep përgjigjen

Sipas një studimi të bërë rishtazi në Australi, ka rezultuar se origjina e njeriut modern vjen nga Afrika e jugut, specifikisht në Botsvana. Artikulli i publikuar...

Kronika 14:23 - 11 Dhjetor, 2019

Atentati ndaj prokurorit Ndoja/ Prokuroria administron akt eskpertimin e ADN, përputhet me Redjan Rrajën

Prokuroria ka siguruar prova të reja për Redjan Rrajën, i arrestuar pas atentatit ndaj makinës së Prokurorit Arjan Ndoja. Gazetarja Klodiana Lala tha për BË, se...

Blog 09:10 - 7 Dhjetor, 2019

“Lufta e Pistë”/ Si u zhdukën 30 mijë njerëz nga junta ushtarake në Argjentinë

E stolisur me pemë të harlisura, dhe e rrethuar nga godina hijerënda, sheshi “Plaza de Mayo” në kryeqytetin argjentins, Buenos Aires, mund të duket si një...

Politikë 19:28 - 31 Tetor, 2019

Dorëzohen dy raportet e para të ADN-së / 600 familje kërkesë për gjetjen e të afërmve, viktima të komunizmit

Komisioni Ndërkombëtar për Personat e Zhdukur (ICMP) u dorëzoi autoriteteve shtetërore dy raportet e para të përputhjes së ADN-së një vit pas marrëveshjes së bashkëpunimit për...

grupi i gjakut adn aliene
Aktualitet 23:58 - 13 Mars, 2019

Nëse keni këtë veçori në gjakun tuaj mund të keni prejardhje aliene

Grupet e gjakut veç ndarjes në grupe të mëdha si A, AB, B dhe O, kanë dhe një veçori tjetër, rezusin që ndryshe shënohet me RH....

Life Style 13:53 - 20 Shkurt, 2019

Shkencëtarët: ADN-ja e peshkaqenit mund të ndihmojë në shërimin e kancerit

Peshkaqenë të bardhë të mëdhenj mund të mbajnë sekretet për shërimin e kancerit dhe sëmundjeve të tjera lidhur me moshën, ekspertët besojnë. ADN-ja e peshkaqenëve  të...

Life Style 22:15 - 16 Qershor, 2018

Harrojini dietat dhe librat ndihmës/ Analiza e ADN-së ju bën të jetoni më mirë

Sekreti i rënies në peshë dhe lënies së duhanit nuk është as tek dietat dhe as tek librat që të ndihmojnë, por e shkruar në ADN-në...

Aktualitet 12:58 - 17 Maj, 2018

U gjet i djegur në makinë/ Del përgjigjia e AND-së, për kosovarin

Janë publikuar analizat e ADN-së, për shtetasin Xhavit Dedej i cili u gjet i djegur brenda makinës së tij në Fushë-Krujë. Referuar analizës së ADN-së rezulton...

Aktualitet 17:45 - 7 Janar, 2018

Zbulohet në Alaskë ADN-ja e njeriut të parë në Amerikë

Në Alaskë është zbuluar një skelet fëmije i vjetër 11.500 vjet, dhe në bazë të ADN-së së gjetur, supozohet se bëhet fjalë për banorin e parë...

Aktualitet 22:55 - 13 Tetor, 2017

Studimi i ADN-së tregon si të jetoni më gjatë

Çdo vit që shpenzohet në edukim i shton mesatarisht 11 muaj jetë njeriut. Këtë e kanë deklaruar disa shkencëtarë nga Universiteti i Edinburgut, të cilët kanë...

Aktualitet 00:00 - 23 Shtator, 2017

Trinjaket identike bëjnë një test ADN/ Rezultati është i papritur

Nicole, Erica dhe Jaclyn Dahm janë trenjake  të njëjta të lindura më 12 dhjetor 1977. Që nga lindja e tyre, ata ishin një ndjesi kudo që...

Aktualitet 13:21 - 7 Gusht, 2017

Unikatil bën testin e ADN/Tregon një të vërtetë të madhe pas kësaj analize

Nuk krijon shpesh lajm mirëpo kur e bën një gjë të tillë sigurohet të habisë duke lënë pa fjalë. I tillë ka qenë postimi i fundit...

Aktualitet 20:30 - 7 Korrik, 2016

ADN-ja e parukes / Myftaraj ka një këshillë për djemtë e kontigjenit të krimit

Gazetari dhe analisti Kastriot Myftaraj ka shpërndarë një këshillë serioze për djemtë e cilësuar si kontigjent krimi, prej të cilëve policia po kërkon kandidatin për paruken...

Life Style 23:10 - 10 Prill, 2016

Studim mbi parandalimin e thinjave

Nga 20,000 deri në 25,000 gjenet e njeriut, vetëm një prej tyre njihet për rolin që luan në rënien e flokëve. Ai është gjithashtu shkaktar për...

Life Style 20:20 - 18 Qershor, 2015

Njerëzit martohen me ata që kanë ADN të ngjashme

Jeni duke shkuar në takimin e parë? Gjasat që ai të rezultojë me martesë mund të varen, pjesërisht, se sa e ngjashme është ADN-ja e tij...

Uncategorized 23:09 - 24 Prill, 2015

Zbulimi që mund të ndryshojë përgjithmonë jetën tonë

Një ekip shkencëtarësh në Kinë kanë publikuar kërkimin e parë shkencor për ndryshimin e ADN-së së embrionit njerëzor. Një ekip shkencëtarësh në Kinë hodhën një “bombë”...

Aktualitet 20:45 - 1 Prill, 2015

Besnik apo tradhtar? Përgjigja mund të jetë e shkruar në ADN

Predispozicioni për të tradhtuar apo për të qenë besnik mund të jetë një çështje gjenetike. Kështu sipas një serie studimesh në Kongresin e 23 të Shoqatës...