Connect with Us

All posts tagged "5g"

Kuriozitete 15:12 - 11 Nentor, 2020

VIDEO 5G/ A janë valët elektromagnetike shkaku i kancerit tek punonjësit e Atos?

Rrjeti telefonik 5G dhe vendosja e antenave të reja rele që do ta shoqërojnë atë po shkaktojnë shumë frikë. Cilat mund të jenë efektet e valëve...

Nokia përfundon marrëveshjen 5G me BT për të hequr paketën e Huawei në rrjetin EE
Teknologji 12:54 - 28 Tetor, 2020

Nokia përfundon marrëveshjen 5G me BT për të hequr paketën e Huawei në rrjetin EE

Nokia ka vendosur të bëhet një përfituese kryesore e Huawei që bllokohet nga rrjetet 5G të Mbretërisë së Bashkuar. Firma finlandeze e telekomunikacioneve ka arritur një...

5G në iPhone 12 nuk do të jetë plotësisht funksional
Teknologji 14:59 - 21 Tetor, 2020

5G në iPhone 12 nuk do të jetë plotësisht funksional

Rrjeti 5G është padyshim tipari më i ri për gamën e re të iPhone 12, por disa përdoruesve të hershëm mund t’ju duhet të presin pak...

Risia e Apple për këtë vit/ iPhone 12, smartphone i parë me rrjetin 5G
Teknologji 11:18 - 14 Tetor, 2020

Risia e Apple për këtë vit/ iPhone 12, smartphone i parë me rrjetin 5G

Apple ka konfirmuar se celularët e saj,  iPhone 12 do të jenë të parët që do të punojnë në rrjete më të shpejta, 5G. Kompania gjithashtu...

Teknologji 11:20 - 10 Shtator, 2020

Zbulohet risia e Apple me modelet e ardhshme të iPhone 12

Apple ka njoftuar një ngjarje të martën e ardhshme, ku ndërkohë mbështetësit po spekulojnë se mund të shohin zbulimin e një Apple Ëatch të ri, iPad...

Teknologji 13:41 - 15 Korrik, 2020

Mbretëria e Bashkuar heq rrjetin 5 G nga Huawei/ Reagon ambasadori kinez: “Zhgënjyes dhe i gabuar”

Ambasadori i Kinës në Mbretërinë e Bashkuar e ka quajtur vendimin e Britanisë për të ndaluar gjigantin e telekomunikacionit Huawei nga rrjeti i tij 5G “zhgënjyes...

Bota 11:31 - 24 Maj, 2020

Sinjali i internetit 5G/ Çfarë planesh ka Europa Juglindore?

Megjithë faktin, që virusi Corona përhapet pavarësisht nga antenat e transmetimit 5G, në Europë kudo janë dëmtuar antena të tilla. Në Britaninë e Madhe u dëmtuan...

Teknologji 14:25 - 12 Maj, 2020

Shfaqin imazhe dixhitale mbi botën reale rreth jush/ Apple vjen me një krijim të veçantë

Apple po punon për krijimin e një palë syzeve që mbartin rrejtin 5G, sipas një analisti teknologjik pranë gjigantit të teknologjisë. Syzet AR ose të quajtura...

Shëndeti 09:24 - 24 Prill, 2020

Çfarë lidhje ka 5G më shëndetin?/ Mjeku i njohur sqaron qytetarët

Dekani i Fakultetit të Shkencave Mjekësore Teknike, Dr. Pirro Prifti ka sqaruar qytetarët në lidhje me ndikimin që ka 5G në shëndetin e njerëzve. Në një...

Lajme 19:53 - 11 Dhjetor, 2019

SHBA: Rrjeti 5G është kërcënim jetik/ Shqipëria u mbyll derën kompanive kineze

Qeveria ka miratuar memorandum mirëkuptimi me Shtetet e Bashkuara të Amerikës për sigurinë e rrjeteve 4G dhe 5G, pasi sipas SHBA marrja në shqyrtim e këtyre...

Politikë 08:45 - 18 Nentor, 2019

Rrjeti 5G/ Gjenerali amerikan jep alarmin, ja rreziku që kanoset

Gjeneral amerikan James Jones ishte i pranishëm sot në konferencën “Demokracia përballë rrezikut të teknologjisë”. Në fjalën e tij, Gjenerali amerikan James Jones i kushtoi një...

Blog 08:48 - 4 Nentor, 2019

Pse teknologjia 5G, është mëse e sigurtë për njerëzit

Gjatë viteve të ardhshme, bota do të ketë një teknologji tërësisht të re:rrjetet pa tel 5G. Ashtu si rrjetet 4G, ato janë në gjendje të sigurojnë...

Sociale 17:36 - 14 Tetor, 2019

Shqipëria fillon testimin e internetit 5 G

AKEP ka vendosur të hënën datë 14 tetor 2019 pajisjen me Autorizim Individual të sipërmarrësit Vodafone Albania sh.a për përdorim frekuencash në brezin 3600-3800 MHz, për...

Life Style 15:46 - 29 Korrik, 2019

Apple me surpriza/ Së shpejti do të sjellë rrjetin 5G

Sipas një shënimi të përditësuar nga analisti Ming-Chi Kuo i cituar nga MacRumors, Apple do të sjellë tre modele iPhone me shpejtësi të internetit 5G në...

Life Style 22:10 - 5 Dhjetor, 2018

Samsung Galaxy S10 pritet të bëjë namin/ Ja se çfarë surprize na pret

Samsung galaksi  S10, pritet të jetë celualari më i mirë i prodhuar ndonjëherë nga gjigandi korean. Sipas informacioneve paraprake celulari pritet të vijë në 4 modele,...

Aktualitet 20:42 - 12 Tetor, 2017

Deutsche Telekom demonstron antenat e para në Europë, lëshojnë sinjalin 5G nga Berlini

Katër antena në rrjetin e Deutsche Telekom demonstruan ditën e Enjte të ardhmen e komunikimit. Antenat e vendosura në Berlin janë të parat në Europë që...

Teknologji 13:20 - 23 Qershor, 2015

Rrjetet 5G do të sigurojnë shpejtësi 20Gbps

Rrjeti 4G LTE nuk është standardizuar akoma në nivel global, pavarësisht rritjes së popullaritetit në tregjet në zhvillim. Megjithatë, Unioni Ndërkombëtar i Telekomunikacionit (ITU) po punon...