Connect with Us

All posts tagged "2020"

Opinione 19:54 - 16 Janar, 2020

A mundet Rama ta mbylli 2020 si kryeministër?!

Nga Ben Andoni -Pak herë Shqipëria politike ka pasur këtë anomali që po shoqëron tanimë në mandatin e dytë çdo hap të qeverisjes së kryeministrit Edi...

Blog 09:40 - 5 Janar, 2020

Kërkime dhe zbulime: Çfarë pritet nga shkenca në vitin 2020

Nga fushën e shkencës, 2020-ta premton të jetë një vit i rëndësishëm në shumë fronte. Ja cilat janë në mënyrë të përmbledhur disa prej tyre: Shihemi...

Blog 08:20 - 4 Janar, 2020

Cila do jetë gjendja e demokracisë në vitin 2020/ Krizë apo ripërtëritje?

Cilat do të jenë perspektivat e demokracisë në vitin 2020? Tre ekspertë flasin mbi rreziqet, sfidat apo edhe skenarët më të rëndësishëm që ata parashikojnë të...

Sociale 15:13 - 1 Janar, 2020

Vijnë në jetë fëmijët e parë të 2020 në Sarandë dhe Vlorë

Fëmija i parë i vitit 2020 për këtë vit në Sarandë është djalë. Ai ka lindur në orën 10:30 të ditës së sotme në maternitetin e...

Blog 12:30 - 1 Janar, 2020

Brexit nuk ishte asgjë, Evropën e pret një vit ”ferri” në 2020-ën

Nga Luke McGee “CNN” * Brexit ka qenë një dhimbje e madhe koke, qëkur Britania e Madhe votoi pro largimit nga unioni në vitin 2016. U...

Lajme 12:07 - 1 Janar, 2020

Si ta nisni mbarë vitin 2020/ 4 mënyra efikase

Një vit i ri ka mbërritur, gjë që na bën të mendojmë se supriza dhe fillime të reja janë në horizont, madje mund të nisin nga...

Lajme 22:45 - 31 Dhjetor, 2019

Keni plane për vitin e ri?/ Mësoni sekretet që t’i përmbushni

Kur viti i ri pritet në horizont, bie për të gjithë alarmi për të bërë plane në mënyrë që viti i ri të jetë “ndryshe”, të...

Sociale 15:55 - 31 Dhjetor, 2019

Shëndeti, dashuria, karriera dhe financat/ Parashikimi i horoskopit për vitin 2020

Më 12 janar do të ndodhë ngjarja më spektakolare astrologjike e muajit: lidhja e Plutonit me Saturnin në Bricjap. Më 11 Janar, Urani përfundon lëvizjen e...

Bota 12:19 - 31 Dhjetor, 2019

“2020 do të jetë viti i Europës”/ Kancelarja gjermane shpalos objektivat

“Vitet 20-të mund të jenë vite të mira,” thotë kancelarja Angela Merkel në fjalimin me rastin e Vitit të Ri. “Le të surprizohemi sërish me atë...

Blog 08:43 - 31 Dhjetor, 2019

Perspektivë e zymtë për 2020

Ndonëse presidenti Assad ia ka dalë mbanë ushtarakisht, Siria ende nuk është paqësuar. Përkundrazi në të ardhmen vendi do të qeveriset edhe me më shumë autoritarizëm....

Aktualitet 19:20 - 9 Shkurt, 2019

Zgjedhjet presidenciale 2020/ Një tjetër grua përballë Trump

Një tjetër grua ka deklaruar se do të kandidojë për t’u bërë pjesë e garës për Presidente e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Senatorja, Elizabeth Warren...

presidenti i shba, donald trump
Aktualitet 16:26 - 21 Janar, 2019

Zgjedhjet e 2020 / Zbulohet kush do përballet me Trump

Demokratët amerikanë kanë bërë publike se cila do jetë kandidatura e tyre për zgjedhjet presidenciale 2020. Senatorja amerikane, Kamala Harris tha sot në një postim në...

Aktualitet 14:01 - 1 Janar, 2019

Zgjedhjet presidenciale 2020/ Zbulohet kundërshtarja e Trump

Senatorja, Elizabeth Warren ka shpallur kandidaturën e saj për zgjedhjet presidenciale të Shteteve të Bashkuara në vitin 2020. Demokratja nga Massachusetts, e njohur për kritikat e...

Aktualitet 15:55 - 16 Dhjetor, 2018

Analizë e CNN/ Pse Donald Trump mund të fitojë në 2020?

Në një shkrim për CNN, analisti Harry Enten ka shkruar se ka shumë shanse që Presidenti i SHBA Donald Trump të rifitojë sërish në zgjedhjet e...

Aktualitet 18:01 - 5 Dhjetor, 2018

Shqipëria merr kryesinë e OSBE-së për 2020-ën

Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë ka miratuar kandidaturën e Shqipërisë për kryesinë e vitit 2020. Duke filluar nga 1 janari i 2019-ës Shqipëria bëhet...

Aktualitet 19:24 - 30 Maj, 2018

EULEX mbetet në Kosovë deri në vitin 2020

EULEX-i do të jetë i pranishëm në Kosovë edhe dy vjet, të paktënm pasi BE-ja tashmë e sheh si punë të kryer vazhdimin e misionit të...

Life Style 22:10 - 25 Mars, 2018

Bëhuni gati në 2020-n/ iPhone që paloset

Në vitin 2020, “Apple” mund të nxjerrë në treg “iPhone” që paloset. Kështu ka zbuluar analisti i Bankës së Amerikës, Merrill Lynch, që citon disa furnizues...

Aktualitet 23:30 - 10 Dhjetor, 2017

Sam, politikani robot që do kandidojë në 2020

Një politikan që nuk i harron premtimet, me të cilin mund të flasësh kur të duash dhe që është në gjendje të analizojë problemet e çdo...

Aktualitet 11:14 - 6 Shkurt, 2017

Nga Ben Blushi/ 20 ide për 2020

20 IDE PER 2020 1. LIBRA do të përcaktojë minimumin jetik si prag të detyrueshëm që i duhet çdo njeriu për të mbijetuar. Asnjë qytetar nuk...

Teknologji 18:15 - 19 Maj, 2015

Nissan premton makina që ecin vetë para vitit 2020

Nissan ka premtuar se do të nisë shpërndarjen e makinave pa shofer para vitit 2020, por ka njoftuar se koncepti i kompanisë do të jetë më...

Kuriozitete 16:45 - 14 Mars, 2015

Industritë që ndoshta nuk do të ekzistojnë më pas vitit 2020

1. Sitemi i taksive Vetëm në pak vite Uber ka mundur të hedhë një hap përpara për këtë. Nga ana tjetër taksitë automatike duket se janë...

Uncategorized 16:45 - 10 Mars, 2015

BMW Z5 vjen para vitit 2020

BMW ka njoftuar se para vitit 2020 do ta lansojë pasardhësin e modelit të njohur BMW Z4. Duke folur për “Automotive”, shefi i BMW-së Klaus Frohlich ka...