Connect with Us

Art

Art 22:21 - 31 Korrik, 2019

Përplasja për Teatrin Kombëtar/ Çfarë e lidh drejtorin Çuli me Veliajn e Ramën

Drejtori i Teatrit Kombëtar, Hervin Çuli, është pjesë e emisionit “Repolitix”, ku si temë diskutimi është fati i godinës së këtij Teatri. Shembja dhe ngritja e...

Art 21:58 - 31 Korrik, 2019

Fati i Teatrit Kombëtar?/ Drejtori Çuli: Vendoset në shtator

Muaji shtator nuk pritet të jetë “këmbëmbarë” vetëm për politikën e drejtësinë e re, por edhe për ti dhenë goditjen e fundit kauzës së protestuesve që...

Art 21:38 - 31 Korrik, 2019

Protesta e Teatrit Kombëtar/ Drejtori shpall pushtimin e institucionit

Protestën e një pjese artistësh të mbështetur në prapavijë dhe nga disa shoqata të shoqërisë civile dhe parti opozitare, të cilët prej muajsh po e kundërshtojnë...

Aktualitet 20:38 - 12 Mars, 2019

Piktura në “vaj” e Tefta Tashko Koços fiton çmimin e parë në Angli!

Piktura në vaj e divës shqiptare Tefta Tashko Koço, e titulluar ‘Perla’, pikturuar nga piktorja Suela Pulaha, Brown kor suksesin e parë. Brown mori pjesë me...

Aktualitet 20:04 - 14 Gusht, 2018

U rendit në 10-shen më të mirë në botë/ Kush është muzikantja shqiptare

Olsa Toqi  kompozitorja shqiptare  është renditur në 10-tëshen e kompozitorëve më të mirë në botë. Kompozitorja, Toqi është  duke marrë pjesë në një nga evenimentet më...

Aktualitet 22:30 - 7 Gusht, 2018

Gërmimet për TAP-in/ Zbulohet vendbanimi neolitik në Korçë

Një varrezë, e cila daton në shek e 6 para erës sonë është zbuluar gjatë gërmimeve për ndërtimin e gazsjellësit TAP në Korçë. Një vendbanim neolitik...

Aktualitet 19:18 - 23 Shkurt, 2018

Park Gate, detaje arkitekturore që po ndryshojnë stilin e ndërtimit në Shqipëri

“Bukuria nuk ka qenë kurrë absolute dhe e pandryshueshme, por ka marrë forma të ndryshme sipas kohës dhe vendit”. Kështu përshkruhet bukuria nga Umberto Echo. Por...

Aktualitet 17:36 - 19 Janar, 2018

Piktori shqiptar hap ekspozitë personale në Amerikë

Piktori shqiptar Ylli Haruni suksesshëm hapi një ekspozitë personale në Niagara Falls në SHBA. Haruni i përket shkollës së pikturës të quajtur “plein air” d.m.th. të...

Aktualitet 23:10 - 17 Janar, 2018

Zbulohet pas 100 vitesh piktura e ‘humbur’ e Van Gogh 

Çfarë ka ndodhur? Për më shumë se 100 vite, katër punime të van Gogh dhe të piktorit Govert Flinck janë shfaqur për herë të parë. Katërshja përfshin...

Aktualitet 20:34 - 15 Janar, 2018

Ndërron jetë ylli ndërkombëtar i rrokut

Këngëtarja e njohur e rrokut Dolores O’Riordan raportohet të ketë ndërruar jetë në moshën 46-vjeçare. Lajmi për vdekjen e Dolores O’Riordan është konfirmuar nga publicisti i...