Connect with Us

Kuriozitete

Nga Italia në Islandë/ Pamje mahnitëse të kapura me dron
Kuriozitete 18:23 - 15 Qershor, 2021

Nga Italia në Islandë/ Pamje mahnitëse të kapura me dron

Fotografi 35 vjeçar, Gabor Nagy nga Budapesti ka vendor të ndajë me të gjithë ndjekësit dhe adhuruesit e natyrës disa nga peisazhet më fansatike të kapura...

Kuriozitete 17:47 - 12 Qershor, 2021

Thyen rekordin Guinness/ Njihuni me gruan me qerpikët më të gjatë në botë

You Jianxia nga Kina kathyer rekordin Guinness si gruaja me qerpikët më të gjatë në botë. Jianxia ka kuptuar se qerpikët e saj po rriteshin në...

Analiza e skeleteve 600 vjeçare/ Një në 4 Britanikë kishte BUNIONE të shkaktuara nga dëshira për këpucë me majë
Kuriozitete 12:12 - 11 Qershor, 2021

Analiza e skeleteve 600 vjeçare/ Një në 4 Britanikë kishte BUNIONE të shkaktuara nga dëshira për këpucë me majë

Një dashuri e këpucëve me majë në Britaninë Mesjetare la një në katër të popullsisë me tufa në këmbë. Kjo sipas një studimi të ri i...

Të vjetra 24,000 VJET/ Krijesa të vogla të ngjashme me krimbat që gjenden të ngrira në Siberi
Kuriozitete 17:54 - 9 Qershor, 2021

Të vjetra 24,000 VJET/ Krijesa të vogla të ngjashme me krimbat që gjenden të ngrira në Siberi

Krijesa të lashta si krimbat janë zbuluar në tokë të ngrirë në Siberi dhe ato janë ende gjallë pavarësisht se janë 24,000-vjeçare. Organizmat mikroskopikë madje mund...

Kuriozitete 15:19 - 7 Qershor, 2021

Fuqia e “Nënës Natyrë”/ Fotografi publikon pamjet më mahnitëse të kafshëve të egra

Fotografi i natyrës, fitues i çmimeve, Marsel van Oosten, i cili është i vetmi deri më tani që ka fituar çmimim si “Fotografi i Kafshëve të...

“Ylli i vdekjes”/ Shpërthimi më i madh në Univers është kapur nga kamerat
Kuriozitete 11:08 - 6 Qershor, 2021

“Ylli i vdekjes”/ Shpërthimi më i madh në Univers është kapur nga kamerat

Një shpërthim masiv i rrezeve gama më shumë se një miliard vjet dritë nga Toka është shpërthimi më i madh në Univers i zbuluar dhe regjistruar...

Mbretëria Nënujore e Uellsit
Kuriozitete 11:01 - 6 Qershor, 2021

Foto- Qytetet antike të humbura në det

Përralla e metropolit të mbytur është një trillim i pastër, ka shumë qytete antike të vërteta në të gjithë globin që me të vërtetë u humbën...

Në kohën dhe në momentin e duhur/ Fotot fituese të konkursit të njohur
Kuriozitete 15:18 - 3 Qershor, 2021

Në kohën dhe në momentin e duhur/ Fotot fituese të konkursit të njohur

Një imazh që tërheq vëmendjen është e një orangutan i cili është edhe fituesi i një konkursi prestigjioz të fotove. Fotoja triumfuese është e fotografit kanadez...

Vullkane dhe ujëvara/ Islanda një nga vendet me pamjet më të bukura
Kuriozitete 18:45 - 1 Qershor, 2021

Vullkane dhe ujëvara/ Islanda një nga vendet me pamjet më të bukura

Islanda është një nga vendet më vullkanike në Tokë pasi ajo qëndron në majë të kreshtës mes-Atlantikut ku takohen dy pllaka tektonike. Rrjedha e lavave kanë...

2020-ta, viti më i ngrohtë në Evropë
Kuriozitete 22:22 - 30 Maj, 2021

2020-ta, viti më i ngrohtë në Evropë

Viti i kaluar ishte më i ngrohti i regjistruar ndonjëherë në Evropë, sipas një agjencie shkencore evropiane. Një raport i ri tregon se temperatura mesatare ishte...