Connect with Us

Histori

Kastriot Dervishi nxjerr procesverbalin/ Enver Hoxha shiste mish derri të prishur dhe djath me erë të keqe
Histori 18:30 - 5 Maj, 2021

Kastriot Dervishi publikon dokumentin zyrtar mbi vrasjen e Qemal Stafës

Sipas njoftimit të Mëkëmbësisë të datës 16.3.1942, Qemal Stafa dhe Drita Kosturi ishin kallëzuar penalisht më 15.11.1941 në Gjykatën e Posaçme në Romë për veprimtari komuniste,...

Historia e panjohur e tre mësuesve nga Kukësi, që donin të vrisnin Enver Hoxhën
Histori 10:12 - 1 Maj, 2021

Historia e panjohur e tre mësuesve nga Kukësi, që donin të vrisnin Enver Hoxhën

Memorie.al publikon historinë e panjohur të tre arsimtarëve nga fshati Bicaj i rrethit të Kukësit, Avdi, Shefqet dhe Xhevat Gjana, kushërinj me njëri tjetrin, të cilët në...

Histori 08:45 - 24 Shkurt, 2021

Histori/Cila është origjina e Kreshmës (agjërimit)?

Nga Joanne M. Pierce “The Conversation” Në fund të dimrit, shumë rryma të besimit të krishterë, nisin një periudhë 40-ditore agjërimi dhe lutjeje, të quajtur Kreshma....

Histori 12:02 - 23 Shkurt, 2021

Letra për Ramiz Alinë: Vera Grabocka përhap modën e huaj, Agron Çobani mori në punë të bijën e …

Memorie.al publikon disa dokumente arkivore të nxjerra nga Arkivi Qëndror i Shtetit në Tiranë (fondi i ish-Komitetit Qëndror të PPSH-së), të cilat i përkasin muajit korrik...

Historia e panjohur e Sherif Merdanit/ “Kur dola nga burgu ku vuajta 16 vjet, u përballa me atë që kishte urdhëruar arrestimin tim dhe…”
Histori 22:25 - 9 Janar, 2021

Historia e panjohur e Sherif Merdanit/ “Kur dola nga burgu ku vuajta 16 vjet, u përballa me atë që kishte urdhëruar arrestimin tim dhe…”

Ish-i burgosuri politik, Sherif Merdani, ka treguar për më shumë se 90 minuta, të gjithë historinë e panjohur të jetës së tij, që nga origjina e...

Letrat “tepër sekrete” për Enver Hoxhën: Do shkurtojmë 1915 efektivë të Ministrisë së Brendshme, Sigurimi dhe Zbulimi Politik do të…
Histori 09:02 - 3 Janar, 2021

Letrat “tepër sekrete” për Enver Hoxhën: Do shkurtojmë 1915 efektivë të Ministrisë së Brendshme, Sigurimi dhe Zbulimi Politik do të…

Publikohen dy dokumente arkivore të nxjerra nga Arkivi Qëndror i Shtetit (fondi 14. Aparati i ish-Komitetit Qëndror të PPSH-së) të cilat mbajnë siglën “Tepër sekret” dhe...

Histori 08:33 - 29 Dhjetor, 2020

Publikohen fotot kur Enver Hoxha merrte pjesë në ceremoninë mortore të Nako Spiros

Publikohen për herë të parë katër foto të rralla nga ceremonia mortore e ish-Kryetarit të Komisionit të Planit të Shtetit, Nako Spiru, e cila u zhvillua...

Dëshmia e rrallë e djalit të Ndue Marashit: Vëllai shkoi i pari dhe e gjeti gjallë babanë, kurse…
Histori 08:26 - 20 Dhjetor, 2020

Dëshmia e rrallë e djalit të Ndue Marashit: Vëllai shkoi i pari dhe e gjeti gjallë babanë, kurse…

Publikohet historia e panjohur të Ndue Marashit, ish-Kryetarit të Komitetit Ekzekutiv të Tiranës, deputetit të Kuvendit Popullor dhe anëtarit të Komitetit Qëndror të PPSH-së, i cili...

100 Vjet Multilaterizëmi Shqipërisë nga Lidhja e Kombeve tek Kombet e Bashkuara
Histori 22:45 - 16 Dhjetor, 2020

100 Vjet Multilaterizëmi Shqipërisë nga Lidhja e Kombeve tek Kombet e Bashkuara

Nga Av.Kastriot FRASHËRI, Studies Çfarë është 100 vjetori i multilateralizmit në Gjenevë? Krijuar në 1919, Lidhja e Kombeve ishte organizata e parë ndërkombëtare me synimin për të...

Histori 15:57 - 29 Nentor, 2020

Foto lajm/ Dita e Çlirimit të Shqipërisë, dokumentuar në revistat e kohës ndër vite

29 nëntori, shënon ditën e çlirimit të vendit nga pushtimi fashist italo-gjerman. Çlirimi i Shqipërisë shënon një nga momentet më të rëndësishme të historisë së vendit...