Connect with Us

Vetingu

“Janari po mbaron”/ Ish ministri i Shëndetësisë i kërkon llogari Ramës: Ku janë vaksinat që do vinin?
Vetingu 14:42 - 2 Shkurt, 2021

Nga pasuria tek bëmat e fushatës elektorale/ Gjyqtarja në krah të kryeministrit Rama

Prej më shumë se gjashtë muajsh gjyqtarja e Beratit Lutfije Celami, është nën hetim nga Vettingu. Ajo ka depërtuar në sistemin e drejtësisë në vitin 2011...

Vetingu 12:48 - 2 Shkurt, 2021

KLD refuzoi ta ndëshkonte/ Gjyqtarja me bar kafe dhe tregti produktesh farmaceutike

Gjyqtarja Matilda Llangozi e ka nisur karrierën në Tiranë, në vitin 2011 dhe më pas është transferuar në Gjykatën e Shkallës së Parë Berat. Në Nëntor...

Vetingu 13:26 - 1 Shkurt, 2021

I hoqi dënimet kryebashkiakut socialist/ Gjyqtari jep para me fajde

Gjyqtari i Beratit Durim Hasa, që prej Nëntorit të vitit 2019 është nën hetim nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit. Gjyqtari për të cilin ende nuk...

Rezultoi me probleme në tre kriteret e vlerësimit/ KPK shkakron gjyqtaren e Apelit Vlorë
Vetingu 12:24 - 1 Shkurt, 2021

Rezultoi me probleme në tre kriteret e vlerësimit/ KPK shkarkon gjyqtaren e Apelit Vlorë

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra gjyqtaren e Apelit të Vlorës Klodiana Gjyzari, pasi gjatë seancës dëgjimore iu konstatuan shkelje në të treja...

Vetingu 12:22 - 1 Shkurt, 2021

Paditi Ina Ramën dhe Bamir Topin/ Prokurori i dyshuar për pasurinë

Në vitin 2010, Presidenti i Republikës, në atë kohë, Bamir Topi ka dekretuar shkarkimin nga detyra te prokurorit Dritan Gripshi, cili aktualisht punon në Berat. Shkarkimi...

Nga bingo, filial basti tek armët e gjahut/ Drejtuesja e Prokurorisë me kredi si e pastrehë
Vetingu 10:44 - 31 Janar, 2021

Nga bingo, filial basti tek armët e gjahut/ Drejtuesja e Prokurorisë me kredi si e pastrehë

Në prill  të vitit 2019, Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka emëruar  përkohësisht në krye të Prokurorisë së Fierit, Violeta Shkurtajn me 7 vota pro, ndërkohë...

“Rrëzoi”, Policinë për protestuesit/ Prokurorja që Arta Marku e ktheu në “shëtitëse”
Vetingu 09:39 - 31 Janar, 2021

“Rrëzoi”, Policinë për protestuesit/ Prokurorja që Arta Marku e ktheu në “shëtitëse”

Në vitin 2018, pas një marrëveshje mes Prokurores së Përgjithshme të përkohshme Arta Marku dhe Ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj, u trumbetua Task Forca, “Forca e...

Vetingu 15:16 - 30 Janar, 2021

“Korrupsioni në drejtësi”/ Prokurori që u denoncua në nismën e Rilindjes

Në kuadrin e nismës së Qeverisë “Rama”, në vitin 2013 me moton “Stop Korrupsionit në Drejtësi”, në faqen e Ministrisë së Drejtësisë vërshuan denoncime të shumta...

Vetingu 13:06 - 30 Janar, 2021

Nga akuzat për korrupsion, tek burgu/ Pasuria e prokurorit që u përball me Krimet e Rënda

Prokurori i cili para rreth 5 vitesh është akuzuar për korrupsion nga Prokuroria për Krime të Rënda, është në pritje të përfundimit të hetimeve nga Komisioni...

Vetingu 13:59 - 29 Janar, 2021

U përzgjodh për të bërë zap krimin/ Si ka ndryshuar pasuria e prokurores së “Forcës së Ligjit”

Ervisa Hyka, është nga prokurorët e Task Forcës, “Forca e Ligjit”, e përzgjedhur për të bërë zap korrupsionin dhe krimin e organizuar në Fier. Në vitin...