Connect with Us

Vetingu

Arta Marku e bëri shef seksioni/ Armand Gurakuqi për dy vite, me dy apartamente
Vetingu 14:15 - 10 Shkurt, 2021

Me një pagë për 2 vite, blen 2 banesa/ Prokurori, që Arta Marku e bëri drejtues

Arta Marku në cilësinë e Prokurores së Përgjithshme të përkohshm, futi ne kaos prokuroritë në të gjithë vendime, me anë të disa komandimeve. Lëvizjet e Markut,...

Nuk deklaroi refuzimin e vizës nga SHBA/ KPA nxjerr nga sistemi i drejtësisë prokurorin Eugen Beçi
Vetingu 15:37 - 9 Shkurt, 2021

Nuk deklaroi refuzimin e vizës nga SHBA/ KPA nxjerr nga sistemi i drejtësisë prokurorin Eugen Beçi

Komisioni i Posaçëm i Apelit lënë në fuqi shkarkimin e ish-Prokurorit të Krimeve të Rënda Eugen Beçi nga ana e KPK-së. Ish-prokurori u shkarkua nga Komisioni...

Vetingu 15:02 - 9 Shkurt, 2021

Prokurori që ligjet i zëvendëson me “Kanunin”/ Skandali me dosjen e grabitjes dhe pasuria

Reforma në drejtësi, po vijon me procesin e Vettingut. Në Dhjetor të vitit që shkoi, 120 magjistratë u listuan për t’u hetuar përgjatë këtij viti. Një...

Vettingu/ Strasburgu jep vendimin e parë për Shqipërinë
Vetingu 10:35 - 9 Shkurt, 2021

Vettingu/ Gjykata e Strasburgut jep vendimin e parë për Shqipërinë

Gjykata e Strasburgut ka rrëzuar padinë e ish anëtares së Gjykatës Kushtetuese, Altina Xhoxhaj duke i dhënë të drejtë vendimit të Vettingut për ta shkarkuar. Gjykata...

Skandalet e drejtësisë/ Prokurori falsifikoi dhe fshehu dosjen hetimore?
Vetingu 16:13 - 8 Shkurt, 2021

Skandalet e drejtësisë/ Prokurori falsifikoi dhe fshehu dosjen hetimore?

Prokuroria e Elbasanit, drejtohet nga prokurori Kreshnik Ajazi me bekimin e Këshillit të Lartë të Prokurorisë. Që në Mars të vitit 2019, Komisioni i Pavarur i...

Gjyqtarja e lidhur me bandat/ Dëshmia e frikshme e ish shefit të policisë
Vetingu 12:59 - 7 Shkurt, 2021

Gjyqtarja e lidhur me bandat/ Dëshmia e frikshme e ish shefit të policisë

Gjyqtarja e Elbasanit, Zamira Vyshka, po hetohet nga Vettingu që nga Dhjetori i vitit 2020. Vyshka më herët është denoncuar nga ish-shefi policisë rrugore Elbasan, Fadil...

Prokurorja e “67 bosëve” të Elbasanit/  Zbardhet pasuria e saj
Vetingu 10:56 - 7 Shkurt, 2021

Prokurorja e “67 bosëve” të Elbasanit/  Zbardhet pasuria e saj

Vettingu përveçse hedh dritë mbi mënyrën se si e kanë vënë dhe krijuar pasurinë gjyqtarët dhe prokurorët, rikthen në vëmendje dosje hetimore që s ‘dihet se...

Vetingu 14:20 - 6 Shkurt, 2021

Nga padia e kreut të Burgjeve, tek pasuria/ Bëmat e gjyqtarit që është përballur me drejtësinë

Gjyqtari Taulant Tafa është bërë objekt në media, pas dhënies së vendimit për uljen e dënimit me 720 ditë të një të dënuari me burgim të...

Vetingu 12:47 - 6 Shkurt, 2021

Nuk arriti të merrte drejtimin e Gjykatës/ Pasuria e gjyqtares që paditi KLD

Në vitin 2016, gjyqtarja Matilda Fetau, është dekretuar nga Presidenti i asaj kohe Bujar Nishani, në Gjykatën e Shkallës së Parë, Elbasan. Pak ditë para se...

Vetingu 15:18 - 5 Shkurt, 2021

Nga patundshmëritë tek dështimi / Ish anëtari i KLD “nxiu” gjyqtaren e dosjes së Gjinarit

Gjyqtarja e Elbasanit Idush Maliqi, në fundin e vitit që lamë pas, është vënë nën hetim nga Vettingu. Të gjithë karrierën e saj në drejtësisë, gjyqtarja...