Connect with Us

Vetingu

Vetingu 10:57 - 17 Shkurt, 2021

Drejtësia e Korçës në Vetting/ Nga denoncimet tek milionerët që “paralizuan” Gjykatën e Apelit

Paralelisht me nisjen e procesit të Vettingut, CNA.al  ka hedhur dritë mbi pasuritë, por edhe në aspektin profesional të  gjyqtarëve dhe prokurorëve në të gjithë vendin....

Vetingu 13:37 - 16 Shkurt, 2021

Nga pasuria tek hetimet/ Prokurori prangosi drejtuesit e PD që sulmuan Ramën

Në Mars të vitit 2016 Adriatik Llalla, Prokuror i Përgjithshëm në atë kohë shkarkoi mga detyra si zëvendës drejtues në Prokurorinë e Elbasanit, Ritvan Sukaj. Për...

Denoncimi i fortë/ Rama urdhëron AKEP të mbyllë portalet që po i çjerrin maskën procesit fake të vettingut
Vetingu 11:09 - 16 Shkurt, 2021

Liroi të dyshuarin si atentator/ Si ka ndryshuar pasuria e prokurores në 15 vite

Prokurorja e Elbasanit Pranvera Stafa, por rivlerësohet në tre kriteret e Vettingut që nga Dhjetori i vitit 2020. Prokurorja Stafa nuk është një emër i panjohur...

Problem me pasurinë/ Vettingu i “pret kokën” një tjetër gjyqtari
Vetingu 13:42 - 15 Shkurt, 2021

U denoncua për mitmarrje dhe fshehje të vilave/ Prokurori me llogari bankare në Angli dhe USA

Prokurori i Elbasanit, Binas Nina Prej një viti është nën hetim nga Vettingu. Prokurori në fjalë është i njohur nga denoncimet në media dhe jo vetëm....

Vetingu 12:43 - 15 Shkurt, 2021

48 000 euro kredi i paguan për tre vite/ Prokurorja blen shtëpi, por nuk e deklaron

Reforma në drejtësi po vijon me procesin e Vettingut, por edhe me prangosjen e gjyqtarëve dhe prokurorëve të korruptuar. Përgjatë vitit 2021, Vettingu do të hetojë...

“KPK mbylli sytë për gjyqtaren e Apelin”/ Kritikat e gjyqtarit në prag Vettingu
Vetingu 15:24 - 14 Shkurt, 2021

“KPK mbylli sytë për gjyqtaren e Apelin”/ Kritikat e gjyqtarit në prag Vettingu

Gjyqtari i Gjirokastrës Pëllumb Vehbi, njihet si gjyqtari i administratorit të UET-së, pjesë e dosjes “Mezhgorani”, ku ishte i përfshirë edhe pronari i UET, Henri Çili....

Hoqi bllokimin e ushqimeve të skaduara/ Skandali i gjyqtarit të administratives në Vetting
Vetingu 11:46 - 14 Shkurt, 2021

Hoqi bllokimin e ushqimeve të skaduara/ Skandali i gjyqtarit të administratives në Vetting

Prej më shumë se një viti, gjyqtari i Gjykatës Administrative, Gjirokastër, Elidon Papazisi është nën hetime nga Vettingu. Para se t’u nënshtrohej hetimeve Vetting, Papazisi, është...

Pushoi hetimet për kryebashkiakun e Ramës/ Pasuria e gjyqtares që bën tre punë njëherësh
Vetingu 09:09 - 14 Shkurt, 2021

Pushoi hetimet për kryebashkiakun e Ramës/ Pasuria e gjyqtares që bën tre punë njëherësh

Në shortin e datës 12 Nëntor 2019, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, përzgjodhi për nisjen e procedurave të rivlerësimit , gjyqtaren  e Shkallës së Parë në...

Vetingu 14:14 - 13 Shkurt, 2021

U hetua për manovrat me pasurinë/ Prokurori i shpëtoi dënimit për pazarin me gjyqtarin

Manovrat e njerëzve të sistemit të drejtësisë për të ruajtur pasurinë e dyshimtë janë nga më të ndryshmet. Për një rast të tillë është hetuar edhe...

Vetingu 09:24 - 13 Shkurt, 2021

U pendua për lirimin e “Dajës së Padrinos”/ Prokurori në listën e “zezë” të pasurive

Procesi i Vettingut vazhdon dhe krahas tij dalin në dritë edhe bëmat e gjyqtarëve e prokurorëve. Mustafa Turku , thuajse të gjithë karrierën e ka të...