Connect with Us

Vetingu

Iku nga frika e Vettingut/ “Rebelohet sheiku”, Agim Bendo ndaj KPK-së
Shëndeti 12:48 - 23 Shkurt, 2021

Biznese dhe patundshmëri të dyshimta?/ Gjyqtari që ka privatizuar bregdetin e Spillesë

Luan Lusha është zgjedhur kryetar i Gjykatës së Shkallës së Parë në Kavajë. Për Lushën hetimet-Vetting kanë nisur që në vitin 2019, por ende nga Komisioni...

Vetingu 10:15 - 23 Shkurt, 2021

Gjyqtarja e Tiranës në sitën e Vettingut/ KPK merr vendimin

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra gjyqtaren e Gjykatës së Tiranës, Marjana Shegani. Komisioni kishte konstatuar një numër problemesh me deklarimin e pasurisë...

Vetingu 15:14 - 22 Shkurt, 2021

“Drejtësia e Elbasanit” në Vetting/ Nga zhdukja e dosjeve të korrupsionit tek lidhja e gjyqtarëve me bandat

Në Dhjetor të vitit 2017, CNA.al raportoi se nga Prokuroria e Elbasanit ishin zhdukur tre dosje të rëndësishme të korrupsionit. Denoncimin në Polici për zhdukjen e...

Bashkim Dedja: S’jam penduar se votova pro ligjit të Vettingut…
Vetingu 14:36 - 22 Shkurt, 2021

Bashkim Dedja: S’jam penduar se votova pro ligjit të Vettingut…

Bashkim Dedja ish kryetari Gjykatës Kushtetuese deklaron se pjesa më e madhe e të shkarkuarve me vetting nuk janë larguar nga detyra për arsyen themelore mbi...

Vetingu 13:34 - 22 Shkurt, 2021

Nga Kushtetuesja në Gjykatën e Lartë/ Pasuria e gjyqtarit që “përplasi” Zaganjorin me KLD

Gjyqtari Durim Kadiu, i cili ka hyrë në procesin e rivlerësimit nga Qershori i këtij viti e ka ushtruar profesionin e tij mes Kavajës dhe Tiranës....

Vetingu 13:00 - 21 Shkurt, 2021

“Drejtësia e Beratit” në Vetting/ Nga prokurori i dehur tek gjyqtarët me biznese

Vetingu po konsiderohet si procesi që iu nxjerr “ të palarat” gjyqtarëve dhe prokurorëve. Skandaleve në aspektin profesional dhe atë pasuror nuk ju kanë shpëtuar as...

Drejtësia e Fierit në Vetting/ Nga skandali seksual i gjyqtarit tek prokurorët e denoncuar
Vetingu 11:58 - 21 Shkurt, 2021

Drejtësia e Fierit në Vetting/ Nga skandali seksual i gjyqtarit tek prokurorët e denoncuar

Në vitin 2018, Gjykata e Fierit u përfshi në një skandal. Gjyqtari Roland Hysi u arrestua pas publikimit të një videoje në media, ku shfaqej teksa...

Liroi nipin e deputetit socialist/ KLGJ “shpërblen” gjyqtaren
Vetingu 10:45 - 21 Shkurt, 2021

Liroi djalin e deputetit socialist/ KLGJ “shpërblen” gjyqtaren

Gjyqtarja e Gjykatës së Shkallës së Parë, Krujë, Engjëllushe Tahiri, në Tetor të këtij viti, është transferuar në Gjykatën e Lartë. Në mbledhjen e 14 Tetorit...

Vetingu 13:39 - 20 Shkurt, 2021

“Drejtësia e Shkodrës” në Vetting/ Gjyqtarët dhe prokurorët nga bëmat tek pasuritë

Vettingu vetëm sa ka prekur në Gjykatat dhe Prokurorinë e Shkodrës. Në Vetting deri më tani kanë dalë gjyqtarët dhe prokurorët e denoncuar nga mediat apo...

Vetingu 12:03 - 20 Shkurt, 2021

U denoncua për hetimin e shpërthimit me tritol/ Prokurori në “kaos” me shtëpitë

Nëntori i vitit 2019, prokurori Florian Bonjaku ndodhet nën hetim nga Vettingu. Bonjaku fillimisht ka punuar në Prokurorinë e Lushnjes, më pas në Krujë, dhe vitet...