Connect with Us

Vetingu

Vetingu 13:01 - 26 Shkurt, 2021

Nga ILDKPKI në organin e akuzës/ Prokurori me patundshmëri dhe miliona në bono thesari

Për prokurorin e Kavajës Gëzim Çopa, hetimet-Vetting kanë nisur në Dhjetor të vitit 2020. Çopa ka hyrë në sistemin e drejtësisë si oficer i Policisë Gjyqësore...

Vetingu 10:31 - 26 Shkurt, 2021

‘Drejtësia e Gjirokastrës” në Vetting/ Emrat e “viktimave” që shkaktoi Reforma në Drejtësi

Drejtuesit e Prokurorisë dhe Gjykatës së Gjirokastrës janë shkarkuar nga Vettingu dhe tashmë në radhë janë kolegët e tyre. Jashtë organit të akuzës ka përfunduar drejtuesi...

Vetingu 15:31 - 25 Shkurt, 2021

“Drejtësia e Durrësit” në Vetting/ Nga gjyqtarja me 1 milion dollarë, tek plumbat mbi prokurorin

Procesi i Vettingut, që në krye të herës, “zbrazi” Gjykatën dhe Prokurorinë e Apelit në Durrës. Pasuria e dyshimtë çoi në shkarkimin e tyre. Në këtë...

Vetingu 12:50 - 25 Shkurt, 2021

15 apartamente, lokal, troje dhe makina të shtrenjta/ Prokurori që u “siguroi” luksin fëmijëve

Vetëm në sistemin gjyqësor dhe prokurorial të Shqipërisë ndodh që me një pagë apo dy paga të blesh prona pa ndalur, ndonëse ke hyrë në sistem...

Vetingu 11:46 - 25 Shkurt, 2021

Problemet e pasurisë “fundosin” gjyqtaren e Apelit, Tiranë

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra gjyqtaren e Apelit Tiranë, Maria Qirjazi. Gjatë relatimit të KPK-së në seancën dëgjimore të së hënës u...

Komisioneri Publik ankimon vendimin e KPK/ Kërkon shkarkimin nga detyra të prokurorit
Vetingu 18:16 - 24 Shkurt, 2021

Komisioneri Publik ankimon vendimin e KPK/ Kërkon shkarkimin nga detyra të prokurorit

Komisioneri Publik ka ankimuar në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit, pranë Gjykatës Kushtetuese, vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, për prokurorin Kujtim Luli. Sipas Komisionerit...

Vetingu 15:50 - 24 Shkurt, 2021

Makinë dhuratë dhe pa shtëpi/ Pasuria e prokurorit kollovar

Për prokurorin Durim Bedini, Vettingu ka nisur Dhjetorin e vitit 2020. Bedini ka ushtruar detyrën e prokurorit në Elbasan dhe më vonë në vitin 2008 transferuar...

Vetingu 12:25 - 24 Shkurt, 2021

“Drejtësia e Krujës” në Vetting/ Nga shitjet e vendimeve gjyqësore tek mbulimi i skandalit

Gjykata dhe Prokuroria e Krujës, dyshohet se janë përfshirë në një skandal me objekt korrupsioni. Sipas Strukturës së Posaçme Antikorrupsion, një skemë e mirëfilltë kriminale ishte...

Pasuria e kryeministrit/ Edi Rama me burime të paqarta
Vetingu 20:25 - 23 Shkurt, 2021

Pasuria e kryeministrit/ Edi Rama me burime të paqarta

Edi Rama është prej tetë vitesh kryeministër i Shqipërisë dhe kërkon një mandat të tretë qeverisës në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Rama ka pasur një...

I zhytur në afera korruptive/ KPA merr vendimin për Alaudin Malajn
Vetingu 16:00 - 23 Shkurt, 2021

I zhytur në afera korruptive/ KPA merr vendimin për Alaudin Malajn

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka lënë në fuqi vendimin e shkallës së parë të vettingut për ish-gjyqtarin Alaudin Malaj duke e përjashtuar nga sistemi i...

Vetingu 14:59 - 23 Shkurt, 2021

Skandali i tokave në bregdet/ Gjyqtarja “shfryu” Operacionin “Forca e Ligjit”

120 gjyqtarë dhe prokurorë pranë gjykatave të Shkallës së Parë, përgjatë vitit 2021 do t’i nënshtrohen Vetingut. Në këtë listë është gjyqtarja Diamela Goxha me një...

Iku nga frika e Vettingut/ “Rebelohet sheiku”, Agim Bendo ndaj KPK-së
Shëndeti 12:48 - 23 Shkurt, 2021

Biznese dhe patundshmëri të dyshimta?/ Gjyqtari që ka privatizuar bregdetin e Spillesë

Luan Lusha është zgjedhur kryetar i Gjykatës së Shkallës së Parë në Kavajë. Për Lushën hetimet-Vetting kanë nisur që në vitin 2019, por ende nga Komisioni...

Vetingu 10:15 - 23 Shkurt, 2021

Gjyqtarja e Tiranës në sitën e Vettingut/ KPK merr vendimin

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra gjyqtaren e Gjykatës së Tiranës, Marjana Shegani. Komisioni kishte konstatuar një numër problemesh me deklarimin e pasurisë...

Vetingu 15:14 - 22 Shkurt, 2021

“Drejtësia e Elbasanit” në Vetting/ Nga zhdukja e dosjeve të korrupsionit tek lidhja e gjyqtarëve me bandat

Në Dhjetor të vitit 2017, CNA.al raportoi se nga Prokuroria e Elbasanit ishin zhdukur tre dosje të rëndësishme të korrupsionit. Denoncimin në Polici për zhdukjen e...

Bashkim Dedja: S’jam penduar se votova pro ligjit të Vettingut…
Vetingu 14:36 - 22 Shkurt, 2021

Bashkim Dedja: S’jam penduar se votova pro ligjit të Vettingut…

Bashkim Dedja ish kryetari Gjykatës Kushtetuese deklaron se pjesa më e madhe e të shkarkuarve me vetting nuk janë larguar nga detyra për arsyen themelore mbi...

Vetingu 13:34 - 22 Shkurt, 2021

Nga Kushtetuesja në Gjykatën e Lartë/ Pasuria e gjyqtarit që “përplasi” Zaganjorin me KLD

Gjyqtari Durim Kadiu, i cili ka hyrë në procesin e rivlerësimit nga Qershori i këtij viti e ka ushtruar profesionin e tij mes Kavajës dhe Tiranës....

Vetingu 13:00 - 21 Shkurt, 2021

“Drejtësia e Beratit” në Vetting/ Nga prokurori i dehur tek gjyqtarët me biznese

Vetingu po konsiderohet si procesi që iu nxjerr “ të palarat” gjyqtarëve dhe prokurorëve. Skandaleve në aspektin profesional dhe atë pasuror nuk ju kanë shpëtuar as...

Drejtësia e Fierit në Vetting/ Nga skandali seksual i gjyqtarit tek prokurorët e denoncuar
Vetingu 11:58 - 21 Shkurt, 2021

Drejtësia e Fierit në Vetting/ Nga skandali seksual i gjyqtarit tek prokurorët e denoncuar

Në vitin 2018, Gjykata e Fierit u përfshi në një skandal. Gjyqtari Roland Hysi u arrestua pas publikimit të një videoje në media, ku shfaqej teksa...