Connect with Us

Teknologji

Teknologji 00:20 - 24 Shkurt, 2015

Papritmas Microsoft filloi ti kushtonte vëmendje celularëve

Shohim që Microsoft sot ka një prani të theksuar në smartfonët tanë. Bëhet fjalë për të njëjtën kompani që shpenzoi më shumë se një dekadë për...

Teknologji 22:49 - 23 Shkurt, 2015

Harrojeni “Google Glass”, vjen “Sonny Attach”

Një spektakël i vërtetë. Ndërkohë që Google Glass përballet me një të ardhme të pasigurtë, Sony ka hyrë në lojë me Attach. Ndryshe nga pajisje e...

Teknologji 12:38 - 23 Shkurt, 2015

Mbaroi bateria e telefonit? Ja karikuesi që zgjidh problemin

Më shumë se sa kamera, kufjet apo ekrani i madh, për përdoruesit e smarfonëve është e nevojshme një bateri që zgjat shumë. Zgjidhja që jep Doron...

Teknologji 18:41 - 22 Shkurt, 2015

HTTP/2: Infrastruktura më e re e internetit

HTTP/2, një version i ri i protokollit bën të mundur që kompjuterat të shkarkojnë infromacion më shpejt nga interneti, është miratuar dhe mund të rritë shpejtësine...

Teknologji 11:38 - 22 Shkurt, 2015

Sony lë mënjanë telefonat dhe televizorët

Sony duket se kohët e fundit ka ndërmarrë një vendim i cili lidhet me mënjanimin e tregut të smartfonëve dhe televizorëve.   Me sa duket kompania...

Teknologji 22:20 - 21 Shkurt, 2015

Japonia sjell domatet që ‘vishen’

Ndërsa kompanitë elekronike kanë nisur të prodhojnë pajisje që vishen, një prodhues i lëngjeve të perimeve në Japoni zbuloi një makineri domatesh që mund të vishet....

Teknologji 22:15 - 20 Shkurt, 2015

Portofoli i ri i Samsung për të konkuruar Apple Pay

  Të mërkurën, Samsung Electronics ka bërë publik LoopPay, një protofol dixhital për të sfiduar aplikimin Apple Pay. Gjigandi elektornik koreano-jugor nuk bën të ditur se...

Teknologji 17:40 - 20 Shkurt, 2015

Kujdes: Një rrip ore që zëvendëson telefonin

Flitet se orat smart të gjigandit Neptune Pine janë kthyer. Dhe këtë radhe ato synojnë të cudisin paradogmat e teknologjisë. Produktii tyre iri, Neptune Duo, është prodhuar për...

Teknologji 12:59 - 20 Shkurt, 2015

Makinë elektrike apo makinë motorike kërkimi ?

A është gati Apple për t’u bërë Tesla (ndër industritë më të mëdhaja të prodhimit të makinave) i ardhshëm? Është i sigurt se ndjehet si ajo...

Teknologji 10:07 - 20 Shkurt, 2015

Lancohet konkurenti i Skype

Sipërmarrës i Internetit Kim Dotcom ka lëshuar një shërbim të koduar chat-i, të quajtur MegaChat, për të konkurruar me Skype-in e Microsoft-it.Lancimi do të vazhdojë gradualisht,...