Connect with Us

Teknologji

Aktualitet 15:10 - 19 Korrik, 2019

“Burime të bazuara në bio”/ Shkencëtarët japin lajmin e mirë, shpiket makina e “gjelbër”

Prej shumë vitesh tymi i makinave ka shkaktuar fenomenin e ngrohjes globale dhe shumë shkencëtarë jane munduar t’i japin zgjidhje këtij problemi. Por së fundmi një...

Aktualitet 14:40 - 19 Korrik, 2019

“Emocionet reale zëvendësohen me to”/ Cili është emoji më i përdorur në botë?

Në çdo moment gjatë komunikimit me njerëzit ne përdorim gjithmonë disa emoji në varësi të emocioneve tona.Ikonat e vogla kanë ndryshuar mënyrën se si miliarda njerez ne...

Aktualitet 21:25 - 17 Korrik, 2019

Teknologjia po na zëvendëson/ Ilustrimet që tregojnë ndryshimin drastik në jetën tonë

Teknologjia po “dominon” në jetën tonë ku gjatë gjithë kohës ne jemi të zënë në telefona, laptope dhe televizorë dhe komunikimi mes njerëzve po humbet. Por...

Aktualitet 21:05 - 17 Korrik, 2019

Aplikacioni rus “pushton” rrjetet sociale/Paralajmërojnë ekspertët, ja rreziku që ju kanoset

Dy ditë më parë një program i quajtur “FaceApp” i cili tregonte si dukeshin njerëzit të plakur, pushtoi rrjetet sociale.Aktualisht është një nga aplikacionet më të...

Aktualitet 14:10 - 17 Korrik, 2019

Po thyen rekordet/ Zbuloni serialin që po bën “namin” me nominimet në Emmy Awards

Këtë vit pas serialit që e pa e gjithë bota, “Game of Thrones”, HBO është rikthyer sërish me serialet e tij të paarritshëm si seriali “Chernobyl” ...

Aktualitet 10:18 - 15 Korrik, 2019

Me shpejtësi mbi 190 kilometra në orë/ Fluturon për herë të parë mbi Francë “ushtari fluturues”

Parada ushtarake në ditën e Bastijes në Paris, kishte një “vizitor” shumë të veçantë. “Ushtari fluturues”  fluturoi mbi turmën në një “hoverboard” të stilit 188mph “Back...

Aktualitet 13:53 - 14 Korrik, 2019

Krahë aerodinamike dhe i komanduar me Ipad/ Jahti më luksoz në botë, në shitje për 15 milionë dollarë

Me pesë dhoma gjumi, katër tualete dhe mund të kontrollohet nga një iPad , “Adastra” është jahti më luksoz në botë dhe është në shitje për...

Aktualitet 15:41 - 13 Korrik, 2019

Skandali i Cambridge Analytica/ Nuk mbrojti të dhënat e përdoruesve, Facebook merr gjobën rekord

Prej disa muajsh rrjeti gjigand i teknologjisë “Facebook’’ është përfshirë nga skandalet e Cambridge Analytica për shkeljen e privatësisë së të dhënave, dhe së fundmi është...

Aktualitet 14:10 - 13 Korrik, 2019

“La Casa de Papel”/ Grabitje bankash dhe histori romantike, njihuni me serialin që po “pushton” botën

Në vitin 2007, një serial i quajtur “La Casa de Papel” i krijuar nga regjisori dhe producenti Alex Pina, startoi duke mos e ditur që do të...

Aktualitet 14:53 - 12 Korrik, 2019

Do të mahniteni/ Zbuloni katër filmat më të shikuar në historinë e filmave të animuar

Filmat e animuar po “pushtojnë” botën. Mënyra e realizimit dhe personazhet që përdorin na kanë bërë të gjithëve të ndihemi pak fëmijë dhe të ulemi para...