Connect with Us

Sociale

Sociale 19:20 - 26 Shkurt, 2020

Tornoja ku kam punuar dhe shokët e mi tornitorë…..

Nga Niko Ljarja – Tornoja është njëshi i industrisë mekanike Kjo këtu bosh, është tornoja ku kam punuar unë…. Ne memorien e viteve kur një pjesë...

Sociale 17:14 - 26 Shkurt, 2020

Konfirmohet rasti i parë me koronavirus në Maqedoni

Në Klinikën “Nënë Tereza” në Shkup është konstatuar rasti i parë me koronavirus. Sipas mediave vendase, bëhet fjalë për një grua e cila ishte kthyer sëfundmi...

Sociale 15:07 - 26 Shkurt, 2020

Artistët fitojnë “betejën”/ Bie projekti i kullave, Teatri i ri Kombëtar do ndërtohet me fond nga buxheti i shtetit

Artistët kanë fituar “betejën” në lidhje me Teatrin Kombëtar. Mësohet se Teatri Kombëtar do të ndërtohet me fonde publike sipas kërkesave të artistëve, të cilët, prej...

Sociale 15:03 - 26 Shkurt, 2020

Dielli i lë vendin shiut/ Reshjet përfshijnë vendin

Gradualisht mbi vendin tonë po depërtojnë masat ajrore të paqëndrueshme, të shoqëruar me erë hera-herës të vrullëshme më e theksuar përgjatë vijës bregdetare. Sipas Shërbimit MeteorologjikUshtark,...

Sociale 14:58 - 26 Shkurt, 2020

OBSH: Përhapja e koronavirusit tejet shqetësuese, por jo pandemi

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë tha të mërkurën se rritja e papritur e numrit të të prekurve me koronavirus në Itali, Iran dhe Korenë e...

Sociale 14:00 - 26 Shkurt, 2020

“Mbrojtja ligjore e pamjaftueshme”/ Sociologu tregon zgjidhjen e vetme kundër krimit në familje

“Krimi në familje është shtuar, numri i rasteve është shtuar dhe me keqardhje them se prirja është e frikshme,” me këto fjalë komentoi në studion e...

Sociale 13:26 - 26 Shkurt, 2020

Humbi jetën në Sanatorium/ MSH sqaron vdekjen e 46-vjeçarit nga Skrapari

Zëvendësministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli thekson se në Shqipëri nuk ka asnjë person të prekur me virusin kinez. “Nuk ka asnjë rast të konfirmuar për koronavirusin....

Sociale 10:36 - 26 Shkurt, 2020

Nënshkruhet marrëveshja/ Trajtim për pacientët shqiptarë në Itali

Shqipëria dhe Italia kanë nënshkruar një protokoll bashkëpunimi për forcimin e ndërveprimit në fushën e shërbimit shëndetësor, duke përfshirë edhe trajtimin falas të rasteve të vështira...

Sociale 10:32 - 26 Shkurt, 2020

Sazan Guri tregon zgjidhjen kundër koronavirusit

Ndërkohë që koronavirusi po mban në ankth botën, të gjitha institucionet japin këshilla sesi të mbrohemi nga virusi vdekjeprurës. Por, mes personave që kanë dhënë këshilla,...

Sociale 09:34 - 26 Shkurt, 2020

Pse kemi panik ndaj koronavisurit?/ Psikiatrja mesazh qytetarëve

Psikiatrja Arjana Rreli ka folur sot për panikun e shkaktuar nga koronavirusi, ndërsa theksoi se qytetarët duhet të ruajnë qetësinë dhe të tregohen të kujdesshëm. E...